Nyár elején kavart nagy port az intenetes fórumokon, hogy két fiatal nő megosztotta követőivel, hogy idén bizony úgy mennek ki a strandra, hogy bikinivonalukat meghagyják olyannak, amilyen egy nemileg érett nőnek van: szőrösen. Így megint fellobbant a vita, hogy kell-e szőrteleníteni. Van, aki igazat adott nekik, mások el sem tudják képzelni, hogy ne távolítsák el feleslegesnek ítélt szőrszálaikat.
Társadalmi elvárások ide vagy oda, rengetegen tehát továbbra is szőrtelenítenek intim tájékon is. Van, aki otthon próbálkozik, van, aki kozmetikushoz jár, egyre népszerűbb a lézeres szőrtelenítés is. Természetesen a borotva is tartja magát, ahogyan a gyanta, az epilátor és a különböző szőrtelenítő krémek is.
Mit szőrtelenítsünk otthon, és mit ne?
Nagy Krisztina intimkozmetikai szakértő szerint az „egyszerű” területek, mint az alsó lábszár vagy a kar szőrtelenítését bátran végezhetjük otthon, házi eszközökkel, amelyek a drogériákban is kaphatók. Persze csak a megfelelő lépések betartásával, mint hogy a szőrtelenítést tiszta felületen, tiszta eszközökkel végezzük, és azt követően ápoljuk a bőrt! (Arról, hogy milyen hibákat követhetünk el otthoni szőrtelenítés közben, itt írtunk bővebben.)
Legyen szó borotváról, epilátorról vagy krémről, mindegyik egy sokkot jelent a bőr számára, ezért fontos az utóápolás. Ha tehát a tusolás utáni órákban fogunk neki a láb, a kar vagy a hónalj szőrtelenítésnek, majd a sima felületet hidratáló krémmel kezeljük – különösen az őszi-téli időszakban –, akkor nem hibázhatunk nagyot. Egy kivétel van, az intim szőrtelenítés, ez már más kérdés, és messze nem mindegy, hogy milyen módon történik. A rossz technika túlzás nélkül vérfürdőhöz vezethet.
Intim szőrtelenítés: hogyan csináljuk?
„Az intim területen sokkal érzékenyebb a bőr. Gondoljunk bele, ezt a területet nem éri nap, és semmilyen más külső hatás, szinte a nap 24 órájában valamilyen textil fedi, ellentétben mondjuk a karral. Ehhez hozzátartozik, hogy a lágyrészeken nagyon vékony a bőr, elég egy apró rossz mozdulat ahhoz, hogy felszakadjon a felső bőrréteg. A szőrtelenítő krémeket pedig a tilos intim területen használni, hiszen irritálja a nyálkahártyát” – mondja Nagy Krisztina, majd hozzáteszi, hogy a legjobb, ha ezen a területen marad az intimgyanta, amelynek a neve is utal rá, hogy más, mint a hagyományos gyanta.
Szakértőnk évekig kísérletezett a saját bőrén azért, hogy megkapja a lehető legjobb gyanta keveréket, amely nem tépi a bőrt, nem forrósodik fel és nem okoz égési sérüléseket a lágyrészeken, beleértve a gyantázási technikát és utóápolást is.
Intimgyanta kérdéskörében népszerű még a cukorgyanta is (ezt egyébként az ókori Egyiptomban is használták már), amelyet általában az érzékeny bőrtípusúak részesítenek előnyben, mivel az kíméletesebb, és mert természetes összetételű.
De hiába, hogy minden adott a biztonságos és diszkrét kozmetikai szolgáltatáshoz, sokan vannak, akik fenntartásokkal kezelik a kérdést.
Nem elég önmagában a szőrtelenítés
Ha az intim gyanta kerül szóba, sokakat tehát páni félelem fog el. „Abszolút normális, hogy a vendégek félelmekkel, fenntartásokkal érkeznek. Magam is azért kerestem évekig a tökéletes gyanta keveréket és egy új technikát, mert megtapasztaltam, hogy milyen fájdalmakkal járhat az intimgyanta. Fontosnak tartom, hogy ezt a szolgáltatást csak speciális képesítésben részesített kozmetikusok végezzék. Ide kevesek az általános ismeretek. A gyanta felvitele, száradási ideje, lehúzásának iránya, a bőr utóápolása mind-mind nagyon fontos a cél érdekében – ez igaz más bőrfelületek szőrtelenítésére is. Aki tehát intimgyantán gondolkodik, ne sétáljon be az első gyantaszalonba, amit meglát az utcán, hanem nézzen utána, hogy hol érdemes időpontot kérni.”
A kérdés tisztázásában segít az online végezhető bőrdiagnosztika, amiből kiderül, hogy milyen bőrtípusba tartozunk, és hogyan érdemes ápolni az intim bőrfelületet. Például, ha sokat izzadunk, érdemes hintőporral ápolni a bőrt, vagy ha száradásra hajlamos, akkor hidratáljuk rendszeresen. „Nem elég, hogy szőrtelen a bőr, az otthoni ápolás, a krémek kiválasztása és a tudatos étkezés együttesen fog szép sima bőrt eredményezni.”
Így készülj rá az intimgyantára
- A művelethez az az ideális, ha a szőrszál kb. rizsszem hosszúságú. Ha ennél hosszabb, akkor érdemes kissé megnyírni, hogy a gyanta jobban meg tudjon tapadni.
- Néhány nappal a találkozó előtt érdemes finoman hámlasztani, hogy megelőzzük a későbbi szőrbenövést.
- Az időpont előtt legalább 24 órával kerüld a napozást (a szoláriumozást pedig mindig), mivel ez érzékenyebbé teheti a bőrt.
- A találkozó napja előtt lehetőleg ne fogyassz alkoholt vagy koffeint. Mindkettő a pórusok összehúzódását okozhatja, ez pedig fájdalmasabbá teheti a gyantázást.
- A maximális kényelem érdekében viselj légáteresztő, pamut alsóneműt vagy bő alsóneműt a találkozóra.
- Ha úgy érzed, túságosan fáj, bevehetsz egy vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót körülbelül 30 perccel a gyantázás előtt.
- Érkezz meg időben, hogy nyugodtan el tudj még menni mosdóba a gyantázás előtt.
Úgy gondolod, eleget tudsz a bőrápolásról? Teszteld tudásodat!
Kiemelt kép: Getty Images/nőklapja.hu