plasztik műanyag egyesült királyság nagy-britannia

Mindennapos használati tárgyakat tiltottak be az Egyesült Királyságban

Október elsejétől lépett életbe a tilalom.

Arról, hogy egyszer és mindenkorra fel kellene hagynunk az egyszer használatos műanyagok használatával, idehaza is hosszú évek óta hallunk, és amit lehet, sokan próbálunk saját hatáskörben megtenni. Ha nem felejtjük el, textil, vagy legalábbis többször használható szatyorral vágunk neki a boltkörútnak, ha elvitelre is kérjük irodai menünket, viszünk magunkkal saját dobozt, és ahol csak lehet, visszautasítjuk a műanyag evőeszközt, szívószálat. Sokan vannak viszont, akik úgy vélik, a megoldás nem a kisember igyekezete, hanem az volna, ha  a jövőben egyszerűen nem kerülnének forgalomba a környezetet terhelő műanyagok.
Az Egyesült Királyságban most nagy lépést igyekeznek tenni ebbe az irányba, hiszen 2023. október elsején érvénybe léptették a jogszabályt, ami alapján

egyetlen vállalkozás – legyen az kiskereskedő, gyorsétterem, élelmiszerárusító vagy a vendéglátóipari egység – sem árulhat/adhat termékei mellé ilyen tárgyakat.

„Az említett tárgyakra vonatkozó tilalom kiterjed az online és offline értékesítésre, az egyszer használatos műanyagok minden típusára – beleértve a biológiailag lebomló, komposztálható és újrahasznosított anyagokat is –, illetve a teljesen vagy részben műanyagból készült tárgyakra is” – olvasható a kormányzati honlapon. A szövegből kiderül az is, hogy súlyos pénzbírsággal néz szembe az a vállalkozás, ami a tilalom ellenére forgalomba hozza ezeket a termékeket.

Betiltva

A mostani korlátozás hét termékcsoportot érint: egyszer használatos műanyag evőeszközök, egyszer használatos műanyag tányérok, tálcák és tálak, léggömbök, polisztirol poharak és az élelmiszerdobozok.

A tilalom azonban nem vonatkozik azokra műanyag tányérokra, tálcákra és tálakra, amelyeket a polcra kész, előre csomagolt élelmiszerek csomagolásaként használnak a boltokban.

Ezek a cikkek azért élveznek kivételt, mert ezen a területen a kormány az élelmiszergyártók felől kívánja megközelíteni a kérdést, és különféle rendeletekkel arra szeretné ösztönözi majd a gyártókat, hogy eleve kevesebb csomagolást használjanak, és magasabb újrahasznosítási célokat teljesítsenek.
A most betiltott eszközökre vonatkozó szabályok betartatása érdekében a helyi hatóságok rendszeresen ellenőrzéseket (például próbavásárlásokat)  fognak végezni, így arra számítanak, hogy nem lehet majd kibújni a rendelkezés alól. 

Lassan itt tartunk. (Fotó: Getty Images)

Thérèse Coffey, az Egyesült Királyság környezetvédelmi, élelmiszerügyi és vidékügyi államtitkára elmondta: „Mindannyian tudjuk, hogy a műanyag milyen pusztító hatással lehet a környezetünkre és az élővilágra. Meghallgattuk a nyilvánosságot, aminek alapján ezek az új tilalmak folytatni fogják a környezet védelme érdekében végzett létfontosságú munkánkat, melynek végső soron a jövő generációk a kedvezményezettjei. Hozzátette: Büszke vagyok az e téren tett erőfeszítéseinkre: korábban már korlátoztuk a szívószálak, keverőpálcikák és vattapálcikák használatát, és a szatyordíjjal  több mint 97 százalékkal tudtuk csökkenteni azok boltok eladását.”

Rebecca Pow környezetvédelmi miniszter hozzátette:

„A műanyag olyan csapás, amely ellepi utcáinkat és megfertőzi gyönyörű tájainkat,

ezért eltökélt szándékom, hogy felhagyjunk az egyszer használatos műanyag kultúrájával. Azzal, hogy még az idén bevezetjük a tilalmat, elkötelezettségünket bizonyítjuk. Emellett tovább folytatjuk a munkát annak érdekében, hogy hosszú távon megvalósíthassuk az italos dobozok betétdíjas visszaváltási rendszerét és a következetes, újrahasznosítási célú  gyűjtését.” – tette hozzá.

Haladó britek

A Brexit óta számos az uniós szabályozásról eltérő döntés született Nagy-Britanniában, ezek némelyikét elítéli, másokat éltet a közvélemény. A legújabb tervről néhány héttel ezelőtt beszélt Rishi Sunak miniszterelnök. A brit kormány most azt fontolgatja, hogy

a következő generáció számára teljes dohányzási tilalmat vezessen be,

hasonlóan az Új-Zélandon tavaly hatályba lépett szisztémához. Ott a dohányzási korhatárt fokozatosan emelik; a 2009. január 1-jén vagy azt követően születettek számára már egyáltalán nem lehet dohányterméket értesíteni.

Hazai helyzet

A magyar és egyébként az uniós szabályozás nem sokkal marad le az Egyesült Királyságban most bevezetett mögött. 2021-től már itthon sem gyárthatók egyszer használatos műanyag szívószálak, dobozok, ugyanakkor a már meglévő készleteket a vendéglátóhelyek és a kereskedők még felhasználhatják, így itthon még mindig találkozunk ezekkel az eszközökkel.
Fontos ugyanakkor, hogy addig mi magunk is küzdjünk ezek használata ellen, és ahol csak lehet, mondjunk nemet ezekre, mert bár a legnagyobb hatást az gyakorolja majd, ha ezek a műanyagok nem lesznek elérhetőek, mi, akik megtehetjük, hogy válasszunk, fontos, hogy addig is jól döntsünk. 

Kérdés persze, mi lesz a snüsszel és a többi olyan nikotintartalmú eszközzel, amit a mai fiatalok a hagyományos dohányzás mellett/helyett használnak. 

Kiemelt kép: Getty Images