dubai reptér

Megérintette a reptéri őr karját, 1 év börtönre ítélték a diáklányt

A 21 éves diáklány a reptéren ért a munkáját végző őr karjához, az ügyvédei szerint hibásan ítélték el.

A 21 éves New York-i főiskolai hallgató, Elizabeth Polanco De Los Santos júliusban Isztambulból tartott New Yorkba egy ismerősével, amikor az incidens történt. A páros Dubajban szállt át, és a gép indulása előtt szét akartak nézni az Arab Emirátusok közkedvelt városában. „Azt hittük, hogy ez egy modernebb és futurisztikusabb város lesz, de tévedtünk” – adott hangot a csalódottságának Polanco De Los Santos a Detained in Dubai (Dubajban fogvatartottak) közleménye szerint, ami egy olyan jogvédő csoport, amely jogi segítséget nyújt a hasonló módon bajbajutott külföldieknek. A csoport sajtóközleményében azt állítja, hogy a lányt hamisan vádolták meg, ráadásul a repülőtéri személyzet „megalázó és fájdalmas” módon motozta meg.

A két barát éppen áthaladt a repülőtéri biztonsági ellenőrzésen, amikor az egyik női biztonsági tiszt felszólította Elizabeth-t, hogy vegye le az orvosi utasításra viselt derékmerevítőjét, és egy fülkéhez vezették. Miután ez megtörtént, a lány megkérte a tisztviselőt, hogy segítsen visszavenni a bonyolult eszközt, de az állítólag visszautasította. A diák ezután megpróbálta odahívni a barátját segítségért, de az őr elállta az útját. „Óvatosan megérintettem a karját, hogy félrevezessem az útból, majd kétségbeesetten elkezdtem segítségért kiabálni a barátomnak. Kényelmetlenül éreztem magam és féltem. Úgy éreztem, hogy nagyon megsértettek.

Úgy éreztem, nagyon zavarban vagyok, és úgy éreztem, hogy kihasználnak”

– tette hozzá.

Ennek eredményeként a biztonsági őr feljelentést tett Polanco De Los Santos ellen, akit órákig egy szobában tartottak fogva, és addig nem hagyhatta el a helyiséget, amíg alá nem írt egy arabul írt nyomtatványt. Ezt követően elengedték, de megtiltották neki, hogy elhagyja a repülőteret. Amikor később fel akart szállni a New Yorkba tartó járatára, Polanco De Los Santos megdöbbenve tapasztalta, hogy utazási tilalmat rendeltek el vele szemben, emellett 10 000 UAE dirham (nagyjából 1 millió Ft) bírság befizetésére kötelezték és megtiltották neki, hogy elhagyja az országot amíg a bírósági tárgyalásai véget nem érnek.

Így történt, hogy bár Elizabeth csak hat órát akart eltölteni Dubajban, ebből több hónap lett, mindez pedig 50 ezer dollárnyi (kb. 18,5 millió Ft) kiadással járt számára (a pénz java része a szállásra és ügyvédi díjakra ment el). A Detained in Dubai szerint a diáklány nyomorúságos néhány hónapot élt át, miközben szállodák között ingázott és a bírósági meghallgatásokra várt. „Végül azt mondták neki, hogy egyéves börtönbüntetés vár rá, de

ha minden jól megy, akkor csak addig tartják fogva, amíg nem tud repülőjegyet foglalni az Egyesült Arab Emírségekből.”

A jogvédők az Egyesült Arab Emírségekbeli amerikai nagykövetséghez és Polanco De Los Santos New York-i kongresszusi képviselőjéhez, Ritchie Torreshez fordultak diplomáciai megoldásért. Polanco De Los Santosnak október 3-án kellett volna jelentkeznie a dubaji börtönben, hogy megkezdje egyéves büntetését, de végül az a döntés született, hogy mégsem kell bevonulnia – a városból viszont kiutasították. Értesülések szerint Elizabeth jelenleg is a repülőtéren várja, hogy felszállhasson végre egy hazafelé tartó gépre, és otthon találkozhasson édesanyjával.

Bár a lány számára hepienddel zárult az ügy, Radha Stirling, a Detained in Dubai alapítója mindenkit figyelmeztet a dubaji látogatás veszélyeire. „Minden olyan ország, ahol egy puszta bizonyítatlan vád hosszú börtönbüntetést eredményezhet, elfogadhatatlan választás a turisták számára, és Dubajnak keményen kell dolgoznia, hogy véget vessen az ilyen jellegű jogi visszaéléseknek” – írta közleményében.

Tájékozódjunk utazás előtt!

Nemrég adtunk hírt róla, hogy egy belga házaspár nyolc évnyi börtönnel nézhet szembe, ugyanis törökországi nyaralásukból hazafelé tartva három olyan kődarabot szerettek volna magukkal vinni, amikről kiderült, hogy múzeumi értékkel bírnak. A hatóságok mindenkit figyelmeztetnek, hogy utazás előtt alaposan tájékozódjunk a helyi törvényekkel és szabályozásokkal kapcsolatban, nehogy pórul járjunk a végén.

Azért a turistákat sem kell félteni! Ebben a korábbi cikkünkben bemutattuk, melyek azok a műemlékek, amelyeket felelőtlen utazók tettek tönkre.

Kiemelt kép: Getty Images