korpától

Így szabadulhatsz meg a korpától természetes házi praktikákkal

Megkeserítheti a mindennapokat, és még az önbizalmunkat is elveheti, de szerencsére a korpásodás kezelésének számos természetes módja is van.

Ha már egy jó ideje küzdünk a korpa kellemetlen tüneteivel, akkor kutakodásaink során biztosan szembe találkoztunk a kiváltó okok valamelyikével, amelyek között genetikai, környezeti, és egészségügyi tényezők egyaránt megtalálhatóak, de elsősorban a fejbőrön élő természetes mikroorganizmus, a malassezia gomba elszaporodása állhat a háttérben.

Amennyiben ez a folyamat még nem mondható súlyosnak – ekkor ugyanis már szakértő orvosi kezelést igényel –, az olyan természetes házi praktikákkal, mint a teafaolaj vagy a szódabikarbóna használata, esetleg az étrend megváltoztatása ugyanolyan hatékonyan felléphetünk a bosszantó korpa ellen, mint a drogériákban kapható speciális készítményekkel.

Zsíros vagy száraz korpa?

A hideg idő beköszöntével az őszi fák lombkoronájához hasonlóan a mi fejtetőnkről is megindulhat a hullás, csak épp kellemetlen korpa formájában, ezért ezekben a hónapokban különösen fontos odafigyelni a megfelelő fejbőrápolásra, ehhez azonban nem árt tudni, pontosan mivel is állunk szemben. A száraz és a zsíros korpa közötti különbséget a fejbőr állapotában és a korpásodás kiváltó okában kereshetjük.

Míg a száraz korpa esetében fehér vagy szürke színű a lehámlott bőr, a fejbőr pedig száraz, viszkető, addig a zsíros korpa sárgás vagy barnás hámlással jelentkezik a fejbőr fokozott faggyútermelése miatt.

Az előbbi a hideg időjárás, az utóbbi inkább hormonális változások miatt fordulhat elő, de az olyan gyakori bőrbetegségek, mint a sárgás foltokkal járó szeborreás dermatitis, a különböző allergiás reakciók, a már említett élesztőgomba, de akár a helytelen fésülködés, hajmosás és a stressz okán is megkeserítheti a korpa mindennapjainkat. Bár mi elsősorban az ezek miatt jelentkező kellemetlen pelyheket igyekszünk eltüntetni, a hosszú távú megoldás a felsoroltak kezelésében rejlik. Lássuk, mivel érdemes feltölteni az otthoni készleteket, hogy akár már ma felvehessük a kesztyűt a korpásodással szemben.

Teafa- és kókuszolaj

A teafaolajat már a történelem során is olyan bőrbetegségek kezelésére alkalmazták, mint a gyulladt pattanások vagy a pikkelysömör, mivel antimikrobiális tulajdonságai miatt elpusztítja a mikrobákat, vagyis a gombákat és baktériumokat. Egy korábbi kutatás szerint ráadásul hatásos a korpásodásért felelős malassezia elleni küzdelemben, de az érzékeny bőrűeknél irritációt is okozhat, ezért használat előtt hígítsuk jojoba vagy kókuszolajjal. Utóbbi egyébként szintén a korpásodás egyik természetes gyógymódja, mivel remekül hidratál, ezzel pedig megelőzi a kiszáradást és csökkenti a gyulladást.

Az aloe vera itt is segíthet

Az aloe vera a bőrápolók, kozmetikumok gyakori összetevője, ami nem véletlen, ugyanis bőrön alkalmazva segít az égési sérülések, a pikkelysömör, de még a megfázás tüneteinek enyhítésében is. Hasonlóan a teafa- és kókuszolajhoz: elpusztítja a mikrobákat, sőt, a legtöbb gombás fertőzés ellen is hatásos, tehát célzottan enyhíti a korpásodás tüneteit. Ezenfelül hidratál, csökkenti a gyulladásokat és nyugtatja a bőrt, tehát több fronton is segít bennünket az elkövetkezendő hideg hónapokban, ezért nem árt még időben beszerezni aloe vera gélt vagy kivonatot tartalmazó hajápolókat a téli szezonra.

korpától almaecet

Fotó: Getty Images

Hajmosás almaecettel

Az almaecet természetes gyógymódként való használatát számos egészségügyi előnnyel hozták már összefüggésbe, és nem meglepő módon korpásodás esetén is hatékony megoldást nyújt. Az ecet savassága serkenti a fejbőrt, ezzel segíti az elhalt hámsejtek leválását, továbbá a bőr pH-értékét is egyensúlyban tartja, mivel visszaszorítja a gombák elszaporodását. Adagolhatunk belőle néhány evőkanállal samponunkhoz, vagy egy külön flakonban is kikeverhetjük az oldatot az alábbiak szerint: 60 ml almaecet, 200 ml víz és 10-15 csepp a kedvenc illóolajunkból. Miután jól összeráztuk a hozzávalókat, vigyük fel nedves hajra, gyengéden masszírozzuk be, majd alaposan öblítsük ki meleg vízzel. 

Az omega-3 zsírsavak csodát tehetnek

Az omega-3 zsírsavak jelentős szerepet játszanak szervezetünkben, hiszen nemcsak a sejtjeinket körülvevő membránok fontos alkotóelemei, hanem a szív, az immunrendszer és a tüdő megfelelő működéséhez is elengedhetetlenek. Bőrünk egészsége szempontjából egyaránt fontosak, hiszen segítenek optimalizálni a faggyú termelődését, lelassítani a korai öregedést, valamint felgyorsítani a sebgyógyulást, de a hidratálásban vagy gyulladás esetén ugyancsak számíthatunk rájuk. Fogyasszunk minél több omega-3 zsírsavban gazdag élelmiszert, hal- és dióféléket, lazacot, chia magot, de omega-3 étrendkiegészítőkkel vagy kifejezetten hajra szánt halolaj kivonattal egyaránt fokozhatjuk a bevitelt. 

A sokoldalú szódabikarbóna

A szódabikarbóna gyors, kényelmes, könnyen hozzáférhető megoldást jelent korpásodás ellen. Gyengéd hámlasztóként segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, és csökkenteni a viszketést, antimikrobiális tulajdonságaival pedig a gombákkal szemben is hatékonyan fellép. Egy kémiai vizsgálat során a szódabikarbóna mindössze 7 nap után meggátolta a szaporodást a gombaminták 79%-ban, de a pikkelysömörben szenvedők irritációját is csökkentette már 3 hét elteltével. A legjobb eredmény érdekében a szódabikarbónát közvetlenül nedves hajra vigyük fel, és masszírozzuk be a fejbőrbe, majd hagyjuk állni 1-2 percig, mielőtt megmossuk a hajunkat a szokásos módon. 

Ha nincs időnk, vagy nem szeretnénk házi készítményekkel bajlódni, már azzal is sokat tehetünk az ügy érdekében, ha bizonyos ételeket elkerülünk, és minimalizáljuk a mindennapokban a stresszt. A jótékony probiotikumok fokozzák az immunrendszer ellenállóképességét, mely segíthet a korpásodást okozó gombás fertőzések ellen, de a finomított szénhidrátok, cukros ételek, italok, a vörös húsok és a feldolgozott élelmiszerek elkerülésével is támogathatjuk szervezetünket, sőt, még a hangulatunkat is javíthatjuk. Ebben a cikkben olyan élelmiszereket gyűjtöttünk össze, melyek pozitívan hatnak mentális egészségünkre.

Kiemelt kép: Getty Images/nőklapja.hu