new york felhőkarcoló ablak nélküli rejtély

Az ablakok nélküli felhőkarcoló titka

Áll New Yorkban egy 170 méteres felhőkarcoló, amelynek egyetlen ablaka sincs, és gyakran még a helyiek sem tudják, hogy mi a funkciója.

Azt hinnénk, hogy a mai digitális társadalomban már nem igazán lehet senkit sem meglepni, hiszen a világ összes információja ott lapul a zsebünkben. Főleg a világ egyik legnagyobb és legsűrűbben lakott metropoliszában, New Yorkban nem lehet valamit sokáig titokban tartani, pláne, ha az a város közepén áll, mindenki szeme láttára.
Pedig pontosan ez a helyzet: a Thomas Streeten magasodik egy impozáns, teljesen ablaktalan épület, ami a mai napig kérdéseket vet fel az arra járókban. Hogy dolgozhat vagy élhet benne bárki is? Mi célt szolgál? Mégis ki tervez ablakok nélküli épületet? Sokan arra tippeltek, hogy ez egyenesen a Men in Black – Sötét zsaruk filmekből ismerős főhadiszállás. Még a hollywoodi filmsztár Tom Hanks is posztolt róla az X-en (korábban Twitteren): „Ez a legfélelmetesebb épület, amit valaha láttam. Mi a fene történik odabent?” – írta. 

A 29 (más források szerint 40) szintes barna szörnyeteg 170 méter magasan emelkedik a New York-i égboltba a Thomas Street 33. szám alatt, Manhattan alsó részének közepén. Bár már évtizedek óta ott áll, és egyáltalán nem rejtegették a kíváncsi szemek elől, a találgatások mégis akkor indultak be igazán, amikor a közösségi médiának köszönhetően futótűzként terjedni kezdtek az épületről készült felvételek, amit a színész is megosztott.

Még az atom sem árthat neki

Azt érthető módon a legtöbben elképzelhetetlennek tartották, hogy emberek életvitelszerűen lakjanak benne, de legyünk őszinték: egy ablakok nélküli irodaházban dolgozni sem lehet valami túl kellemes. Szerencsére (?) erről szó sincsen, bár a válasz annyira mégsem megnyugtató. A The Intercept amerikai online magazin megszerezte a hírhedt Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) informátorától, Edward Snowdentől származó dokumentumokat, amelyek szerintük meggyőző bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a

Thomas Street 33 az NSA „titkos” megfigyelőhelyeként szolgált, Titanpointe kódnéven.

Ez alapján ez az épület az egyik legjelentősebb amerikai földön található megfigyelési helyszín, egy olyan titkos megfigyelőközpont, amelyet telefonhívások, faxok és internetforgalom lehallgatására használnak.

New York thomas street 33 felhőkarcoló rejtély

Fotó: Roy Rochlin/Getty Images

A felhőkarcolóról nyilvánosan annyit tudni, hogy hivatalosan Long Lines Buildingnek hívják, és bár úgy építették, hogy ellenálljon egy nukleáris fegyver robbanásának is, fő célja nem az emberek védelme, hanem a benne található távközlési kábelek, kapcsolótáblák és számítógépek védelme (erre utal a neve is, ami hosszú kábeleket jelent). Ezért érthető, hogy nem épültek rá ablakok, hiszen azok teljesen feleslegesek lettek volna. Az épületben ugyanis Amerika egyik legfontosabb távközlési csomópontja kapott helyet, amelyet a New York Telephone Company, az AT&T leányvállalata üzemeltet a mai napig, így ez a világ legnagyobb távolsági telefonhívásokat feldolgozó központja.

A felhőkarcoló építése 1969-ben kezdődött, és 1974-ben fejeződött be, és három alagsori szintjén

annyi élelmiszert tárolására tervezték, hogy egy katasztrófa esetén 1500 embert két hétig életben tudjon tartani.

Stílusát a Bauhaus ihlette, és homlokzata rózsaszürke, svéd gránitból készült. Terveit az a John Carl Warnecke & Associates építésziroda készítette, akik a JFK Öröklángjának tervezői is, és akiknek ambiciózus célja egy olyan kommunikációs központ megépítése volt, amely hasonlít egy „20. századi erődítményre, ahol a lándzsákat és nyilakat protonok és neutronok váltják fel, amelyek csendesen ostromolják a gépek seregét odabent”.

Hogy miért is van szükség olyan épületekre, amelyek akár egy atomkatasztrófát is kibírhatnak, arra ha nem is teljesen, de választ adhat, ha megismerjük az atombomba feltalálójának, Robert J. Oppenheimernek a történetét. A róla szóló filmről ebben a korábbi cikkünkben írtunk. 

Kiemelt kép: Fotó: Roy Rochlin/Getty Images