Iráni nő hidzsábot húz a hajára

Kómába esett a 16 éves iráni lány, akit fedetlen haja miatt bántalmazhattak

A fiatal a barátnőivel utazott a metrón, amikor megtámadták.

Több mint egy évvel az erkölcsrendészet őrizetében elhunyt Mahsa Amini halála után, 2023 őszén egy 16 éves iráni lányt szállítottak kórházba, miután eszméletét vesztette a metrón utazva. A hatóság hivatalos álláspontja szerint Armita Geravand csupán azért lett rosszul hirtelen, mert leesett a vérnyomása, egy iráni kurd jogvédő csoport, a Hengaw Organization for Human Rights (Hengaw Emberi Jogi Szervezet) szerint azonban az ország erkölcsrendészeti őrei bántalmazták a lányt olyan súlyos mértékben, aminek következtében később kómába is esett – írja a The New York Times.

Azóta az ominózus napról kiszivárogtak bizonyos biztonságikamera-felvételek, melyeken az látható, ahogy Armita Geravand október elsején, reggel 7 óra körül fedetlen hajjal beszáll egy teheráni metrókocsiba, néhány perccel később azonban már eszméletlen állapotában rángatják ki őt onnan utastársai. Feltételezések szerint

a lányt az erkölcsrendészet azzal az indokkal támadhatta meg, hogy nem viselt hidzsábot a haja eltakarására.

Bármi is történt, annyi biztos, hogy Armita jelenleg kómában fekszik egy teheráni katonai kórház intenzív osztályán.

Farzad Seifikaran újságíró interjút készített Armita szüleivel, akik azt állították, hogy a lány aznap két barátjával együtt utazott a metrón, ahol aztán vitába keveredtek a rendőrökkel amiatt, hogy éppen egyikőjük sem viselt hidzsábot. A rokonok beszámolója szerint az összeszólalkozás közepette az egyik tisztviselő úgy meglökte Armitát, hogy a lány elesett és beverte a fejét – később derült ki, hogy az incidens következtében agyvérzést szenvedett el.

A Hengaw Emberi Jogi Szervezet azóta megjelent sajtóközleményében az áll, hogy Armita édesanyját az interjú megjelenését követően iráni tisztviselők őrizetbe vették, és szerda este óta nem ismert a nő pontos tartózkodási helye. Polgárjogi csoportok beszámolói szerint

a hatóságok azzal fenyegetik az ügyben érintett fiatalok családjait, hogy letartóztatják őket, amennyiben nyilatkozni mernek a sajtónak.

Mindeközben a Shargh nevű lap szerkesztői szerint az egyik újságírójukat már valóban le is tartóztatták és őrizetbe vették, minekutána vasárnap interjút készített Armita édesanyjával. Egyesek úgy vélik, ezek a rendkívüli intézkedések azt sejtetik, valóban bűncselekményt követhetett el az erkölcsrendőrség. „Az ország törvényei szerint nem számít bűncselekménynek híreket írni ilyen esetekről” – világított rá Mohsen Borhani ügyvéd.

Az iráni Masha Amini halála miatt tüntetnek Berlinben

Az iráni Mahsa Amini halála miatt tüntetnek Berlinben 2022. szeptember 23-án.(Fotó: Sean Gallup/Getty Images)

Ma sem csillapodnak a tüntetések Iránban

Iránban a jelenlegi törvények értelmében minden nőknek kötelező hidzsábot viselnie – ezt azonban ezrek tagadják meg napi szinten, a nyilvános szabálysértésekről pedig akár visszamenőleg is tudomást szerezhet az erkölcsrendőrség. Modern, arcfelismerő technológiával bíró eszközök bevetésével ugyanis a hatóságok az adott szabálysértést követően akár napokkal is vádat emelhetnek a fedetlen fejjel mutatkozó nők ellen.

Armita esete sokakat emlékeztet a Mahsa Aminivel történtekre. Amini tavaly, az erkölcsrendészet őrizetében halt meg, miután a hatóságok letartóztatták amiatt, hogy megítélésük szerint túl lazán viselte a fejkendőjét. Amini halála óriási felháborodást keltett világszerte, számos európai nagyvárosban szintén tüntetések robbantak ki miatta, Iránban pedig olyan hatalmas felkelés született, amekkorát az ország a hetvenes évek óta nem látott.

A tüntetések következtében az elmúlt egy év során több százan haltak már meg.

Arról, hogy hogyan változott a nők helyzete Iránban és Afganisztánban az elmúlt évek történéseinek tükrében, ebben a korábbi cikkünkben írtunk.

Kiemelt kép: Iráni nő hidzsábot húz a fejére – Fotó: Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images