fiatal nő fut felfelé egy mozgólépcsőn

Újabb japán városban lett tilos sietni a mozgólépcsőn

Nem ez az első település, ahol erre jutottak.

Aicsi prefektúra székhelye, Nagoja, közigazgatási területét nézve Japán harmadik legnépesebb városa, a 2021-es adatok szerint pedig több mint 2 300 000 fő lakhelye. Ezen a településen lépett életbe 2023. október 1-jén az az új rendelet, melynek értelmében ez a majdnem két és félmillió ember (valamint az ide látogató rengeteg turista) mostantól nem szaladgálhat a város mozgólépcsőin fel s alá – ehelyett szépen, fegyelmezetten, türelmesen kell végigácsorogniuk utazásuk minden ilyen szakaszát.

A városvezetés a döntést a közlekedők biztonságának védelmével, a balesetek és esések megelőzésével indokolta

 – írja az Independent.

Nagojában eddig az volt a szokás, hogy az emberek a mozgólépcsők bal oldalán állnak meg, és a jobb oldalt meghagyták a sietők számára (nálunk és a többi európai országban általában a jobb oldalon állunk, és a balt hagyjuk szabadon), de többször előfordult az idők során – hivatalos adatok szerint 2018-ban és 2019-ben legalább 805 alkalommal –, hogy a fel-le gyaloglók elvesztették egyensúlyukat, és másokat is magukkal rántottak esés közben. Emiatt az utóbbi években fogyatékkal élők és idősek is többször fejezték ki aggodalmaikat a városvezetés irányába, de egészen mostanáig – bár történtek kísérletek a mozgólépcsőkön való nyugalmas ácsorgás gyakorlatának népszerűsítésére –, nem született hivatalos szabályozás.

mozgólépcsőn felfelé szaladó férfi

„Ejnye!” – szól a fotó láttán Nagoja városa. (Fotó: Getty Images)

„A mozgólépcsők használatakor álljanak meg, és használják a jobb és a bal oldalt is!” – kérik a közlekedőket tehát mostantól a hangszórók Nagojában, a program sikerét pedig a nagyobb pályaudvarokon és metróállomásokon reklámfilmekkel és plakátokkal is megtámogatják. Egyébként nem Nagoja az első japán város, ahol ezt meglépték: Szaitamában már két éve él egy hasonló szabályozás.
Az új nagojai rendelet előírja, hogy az utazókat a mozgólépcsők üzemeltetőinek kell tájékoztatni az új szabályról, melynek megsértése egyébként semmilyen büntetést nem von maga után – legfeljebb a népharagot.

A mozgólépcsőzés szabályai

Bár a különböző városvezetések és kormányok által megalkotott szabályok eltérőek lehetnek, mindannyiunk érdeke, hogy biztonságosan működjön a tömegközlekedés. Mindig vigyázzunk egymásra, magunkra és szeretteinkre – négylábú kis barátainkra pedig különösképpen, ha mozgólépcsőn utazunk! Őket mindig kézben szállítsuk ezen az eszközön, hiszen súlyos sérüléseket szenvedhetnek, ha nem így teszünk.

Te is gondolkodtál már azon, hogy mégis mire való a mozgólépcső oldalán futó kefesor? Korábbi cikkünkben ennek jártunk utána, kattints, ha téged is érdekel!

Kiemelt kép: Getty Images