Sorra vettük, mivel jár a babaúszás, és milyen gyümölcsöt terem a víz szeretete.

Ezt a nyüzsgést! A szülők beszélgetnek a térdig érő vízben, a kicsik – féléves babák – édesen nevetnek, néha megijednek egy zajtól és elnémulnak, a háttérben vízcsobogás hallatszik. Lehetnénk strandon is, de ez a történet Budapest belvárosában játszódik, annak is a szívében, az V. kerületben.

Ide érkeznek babaúszásra szülők, nagyszülők, kistestvérek, nagytestvérek és persze az alig néhány hónapos csemeték, hogy speciálisan képzett oktatók keze alatt tanuljanak a víz szeretetéről. Mert valahol ez a cél, hogy minden baba biztonságban érezze magát a frissítő és finom hullámok között. Járulékos jó pedig, hogy a foglalkozások fejlesztik a finommotoros készségeket, megerősítik a bizalmat szülő és gyermek között, és egy békés délutánt ígérnek anyukáknak és apukáknak, hiszen egy óra babaúszás mégiscsak egy óra mozgást jelent – ami után minden pólyás kidől.

Fejlesztő feladatok játékba burkolva

Biztonságos tanulás (Fotó: Csondor Ágnes)

„Az órák bemelegítéssel kezdődnek, ilyenkor a babák a szárazföldön vannak, miközben a szülők egy kis masszírozással készítik fel a kicsik testét a mozgásra. Ezután jöhetnek a vízbe, mindenki óvatosan, lépésről lépésre, kis mozdulatokkal, kezükben a babával. Ez a feladat erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot, elvégre a gyermek egy idegen környezetben is megtapasztalja a biztonságot jelentő szülői közelséget. Egyben ez az ismerkedés pillanata is, amikor a gyermekek megízlelik a vizet, barátkoznak vele, majd jöhetnek a mondókák” – meséli Csorba Gyöngyvér úszásoktató, a V.30 Belvárosi Sportközpont uszoda menedzsere, és már sorolja is az ismerős sorokat: zsipp-zsupp, kenderzsup, ha megázik, kidobjuk… A kicsik kacagnak, a szülők pedig élvezik, hogy boldog a gyermek – ezen pedig a merülés sem változtat, habár nehéz feladatról van szó. Tudniillik a babák féléves korig az úgynevezett búvárreflexekkel merülnek, ez a természetes számukra. „A kisbabák körülbelül hathónapos korukig a víz alatt orrukból fújják ki a levegőt és zárják a garatot. Termesztés módon lélegeznek így az első hónapokban, mivel a magzatburokban is így fejlesztik ki a lélegzés ösztönét azáltal, hogy a tüdejükbe magzatvizet szívnak. A babaúszás lényege az is, hogy ezt a beidegződést finomítsa, és végül a gyermekek megtanulják bent tartani a levegőt a víz alatt” – magyarázza a szakértő. A merülés után újabb mondókák, dalok következnek, végül taps jár mindenkinek. Meglehet, elsőre nem tűnik nagy ördöngösségnek a vizes foglalkozás, pedig nagymértékben befolyásolja a fejlődést.

A babaúszás a sportolás előszobája

Gyöngyvér maga is úszott, így jól tudja, milyen fontos szerepet játszik a sport a fejlődésben, különösképpen a babaúszás a kicsik mozgáskoordinációjának haladásában. „A babaúszást én a sportok előszobájának nevezem. A foglalkozások alapvető célja, hogy a kicsik megismerjék és megszeressék a vizet, miközben új mondókákat, szavakat tanulnak a szülők karjai között. De az is fontos, hogy ezzel egy időben gyökeret ver bennük a mozgás szeretete. A felsőbb korcsoportokon látszik, hogy azok a gyermekek, akik babaúszásra jártak, könnyebben sajátítják el az vízi sportokat és ügyesebb sportoló válik belőlük.”

Mint minden foglalkozás, a babaúszás is csak akkor éri el a célját, ha rendszeresen végezzük, az oktató szerint érdemes ezért legalább egy évig hetente gyakorolni, hogy az elvetett mag meghozza gyümölcsét. Legkorábban féléves korban, legkésőbb kétéves korban lehet elkezdeni, de előtte szükséges a gyermekorvos véleményét is kikérjük, már csak azért is, mert az őszi időszakban kizáró ok lehet a betegség.

Még valami: biztonság és tisztaság

Mielőtt megköszönöm a körbevetést, a medencetérben megállunk egy pillanatra, hogy az úszásoktató még valamire felhívja a figyelmemet. Hát magára a vízre! Elvégre a babák bőre nagyon érzékeny (a klór pillanatok alatt kiütéseket varázsolhat a kis testre), ráadásul szervezetük ellenállóképessége sem fejlődött ki még teljesen. „A vízhőmérséklet nagyon fontos, hiszen a kicsiknek gyenge az immunrendszere, könnyen megfáznak. Hogy ezt elkerüljük,

33–34 Celsius-fokra fűtjük az egyébként csapvízzel töltött medencét

– magyarázza a szakértő. – A vizet UV-fénnyel tisztítjuk, ami antibakterizál, csírátlanít és fertőtlenít. Ezt a vizet perlitszűrőn keresztül tovább tisztítjuk, éppen ezért a hagyományos uszodákhoz képest sokkal kevesebb vegyszert használva tartjuk tisztán a vizet. A legjobb vízminőség érdekében a tanmedence vizét termálhővel fűtjük. Bár nem előírás, de higiéniai okokból pihentetjük is a vizet, azaz figyelünk arra, hogy a babaúszás előtti két órában senki más ne használja a tanmedencét.” Ezek a protokollok védik a babák egészségét, hogy tényleg élvezetet jelentsen az az egy óra a vízben.

Kiemelt kép: Getty Images