alufólia trükk internet router

Lassú az internet? Hajtogass alufóliát a wifi router mögé!

Érdemes kipróbálni ezt az egyszerű, filléres trükköt.

Mi is lehetne bosszantóbb annál, mint mikor hosszú percek óta csak ülünk a képernyő előtt és várjuk, hogy végre betöltsön a legfrissebb fotóalbum a gyerekekről? Talán az, amikor az időkeret leteltével kiléptet bennünket az internetbank, pedig még el sem kezdhettük az utalást; esetleg ha órákon át csak bámuljuk ugyanazt a befagyott képkockát a videólejátszón – és már kezdünk beletörődni, hogy sosem fogjuk megtudni, ki is volt a gyilkos kedvenc krimisorozatunk legutóbbi epizódjában.

Ezekért a gyötrelmes percekért mind a nem megfelelő minőségű internetkapcsolatot hibáztathatjuk – egy filléreket kóstáló trükkel azonban újabb előfizetés nélkül bikázhatjuk be a sávszélességet. Nem csalás, nem ámítás: az alufólia bizony még erre is bevethető! Csupán arra kell odafigyelnünk, hogy megfelelően helyezzük el az eszköz közelében! Ehhez azonban mindenekelőtt érdemes megérteni a dolog alapvető működését.

wifi router háta antennával és kábellel

A fehér kábelen érkező jeleket a router antennája terjeszti szét (Fotó: Getty Images)

Az internet a fenti képen látható fehér kábelen lép be otthonunkba, és a router antennája szórja szét az éterben. Ezekre, a levegőben szabadon mászkáló wifi-jelekre kapcsolódik rá az okostelefonunk, a számítógépünk, a televíziónk és a többi elektronikai eszközünk. Ahhoz,

hogy a wifi-jeleket a közelben lévő összes kütyü be tudja fogni, úgy kell őket szétszórnia a routernek, mintha egy minden irányba spriccelő locsolófej lenne

magyarázza érzékletes példával James McQuiggan technológiai szakértő a Reader’s Digestnek. Viszont, ha ezeknek a jeleknek egyszerre nagyon sok irányba kell szétáradniuk, ugyanúgy, mint a víz esetében, az egyes sugarak gyengébbé válhatnak. Azaz lelassul az internet. Egy megfelelően ívelt alufóliadarabbal azonban befolyásolhatjuk a wifi-jelek útvonalát: a fólia fényes oldala ugyanis visszaveri a routerből érkező sugarakat.

Irányítsuk hát az alábbi módon otthonunk olyan területei felé a jeleket, ahol valóban szükségünk van rá!

  1. Vágjunk le egy körülbelül 30 centis darabot az alufóliából! Ha routerünknek antennája van, az alufólia legyen annál néhány centivel magasabb!
  2. Hajtogassuk meg úgy a fóliát, hogy a fényes része nézzen a routerre, és a darab legyen homorú, akár egy parabola antenna!
  3. Helyezzük el úgy az alufóliadarabot, hogy a lakás azon részei felé lökje a jeleket (például dolgozószoba irányába), ahol erősebb internetre van szükségünk!
  4. Ha ezzel megvagyunk, ellenőrizzük, hogy a trükk valóban működik-e! Végezzünk internet-sebességtesztet! (Ehhez elég beírni a keresőbe, hogy „Google sebességteszt”, majd az első linken található „Go” feliratra kattintva meg is kaphatjuk az eredményt!) Amennyiben szükséges, végezzünk finomhangolást, mozgassuk addig az alufóliát, amíg a legerősebb jelet nem mutatja a mérő!

Jó hír, hogy ezzel a trükkel ráadásul nem csak az internet gyorsaságán segíthetünk, hanem az online biztonságunkat is növelhetjük! Tudniillik azzal, hogy a wifi-sugarak útját korlátozzuk (például elirányítjuk őket az utca felől), csökkenthetjük annak kockázatát, hogy hekkerek hozzáférjenek a jelünkhöz, megpróbálják feltörni a wifinket, ezáltal pedig ellopni adatainkat.

Egyéb módok az internet gyorsítására

Pont elfogyott otthon az alumínium fólia? Sebaj! A Dartmouth Főiskola kutatói szerint acélból vagy rézből készült tálak, de még üdítősdobozok is beválhatnak erre a célra. A titok nyitja ezeknek alkalmazásakor is abban rejlik, hogy megfelelően (azaz a fentebb leírtak szerint) pozícionáljuk őket.

Ezen kívül azonban érdemes azt is szem előtt tartani, hogy a lassú internetet nem csak a jel szétszóródása okozhatja, hanem akár az is, ha az otthonunkban akadályok (azaz vastag falak, padló) fogják fel az egyébként megfelelő erősségű jeleket – ezáltal ugyanis holt terek alakulhatnak ki a lakásban. „Bár az alufóliás trükk segíthet a jelek koncentrálásában,

jelentős változást nem érhetünk el vele, ha a router nem optimális helyen van az otthonunkban”

– mondja McQuiggan. A szakértő szerint a legjobb, ha a „dobozt” egy központi, magasan fekvő, akadályoktól mentes helyen tartjuk otthonunkban. Ha pedig a router közelében is akadozik az internetkapcsolatunk, húzzuk ki belőle néhány percre az internetkábelt, majd dugjuk vissza, esetleg indítsuk újra az eszközt!

Amennyiben pedig nincs wifink, és az internetet csupán egy eszközön használjuk (amibe a fehér kábel csatlakozik), mégis lassú adatforgalom kínoz minket, érdemes ezt egy szakembernek jelezni, aki segíthet a probléma megfelelő kezelésében!

Kiemelt kép: Getty Images