Így előzheted meg és kezelheted a bütyköt

A lábfejet elcsúfító és fájdalmas bütyök világszerte milliók életét keseríti meg. Ha teljesen nem is előzhető meg ez a rendellenesség, tehetünk valamit annak érdekében, hogy ne alakuljon ki nálunk, vagy legalább ne súlyosbítsuk mi magunk a tüneteket.

Nem szép, de attól még tény: általános iskolai barátnőm nagymamájával kapcsolatban a legélénkebb emlékem az, hogy szegény asszonynak milyen óriási bütyök volt a lábán. Előttem van a kép, ahogy a piacról hazasétálva leül, kibújik (nagyon csinos, törpesarkú) cipőjéből és fájdalmas arccal masszírozni kezdi harisnyás lábát. Amikor pedig leteszi a földre és kicsit tornáztatni is kezdi fáradt tagjait, egészen elszörnyedek, mert el nem tudom képzelni, hogy egyáltalán hogy lehet ilyen formájú lábra cipőt találni.

Világszerte az emberek mintegy 25%-át érinti a magyarban bütyöknek nevezett (orvosi nevén hallus valgus) rendellenesség, mely a lábfej eltorzulásával és ehhez kapcsolódóan erős fájdalmakkal jár.

A bütyök a nagylábujj ízületének közelében kialakuló rendellenesség, amely a nagylábujjat többi lábujj felé kényszeríti, emiatt pedig a lábközépcsont vége kiemelkedik a lábfej belső síkjából.

A láb statikai helyzetének megváltozása következtében a lábfej a lábujjak tövénél kiszélesedik, a nyomás hatására az inak a nagylábujjat a másik négy ujj felé húzzák. Ez csontos kidudorodást hoz létre a lábfej oldalán a nagylábujj alappercén, amit egy idő után kellemetlenül nyomni kezd a cipő, és ami így erős fájdalmat okoz. A bütyök nemcsak és nem is elsősorban esztétikai probléma. Kezelést igényel, mert annak hiányában súlyosbodik az érintett beteg állapota, akinek előrehaladott esetben komoly fájdalmat okoz a rendellenesség. Sőt bizonyos esetekben lehetetlenné is teszi a hagyományos cipő viselését.

Honnan tudom, hogy bütyköm van?

Annak, hogy lábadon bütyök alakult ki, természetesen szemmel látható jelei is vannak: a nagylábujjad középcsontja elkezd a korábbinál jobban kiállni a lábból, miközben öregujjad mintha a többi felé mozdulna el. De nemcsak a szemmel látható tünetek kellemetlenek: a bütyköt egy sor más kellemetlen jelenség kíséri; égő érzés, fájdalom, zsibbadás, gyulladásos tünetek, nehezített mozgás és merevség is jelentkezhet az érintetteknél. Mindezek a problémák közvetlenül a csontos kiemelkedés helyén jelentkeznek, és komoly problémát okoznak cipőfelvétel, járás vagy testmozgás közben.

A bütyök leginkább az idősebb (hatvan feletti) felnőtteknél fordul elő, de fiataloknál, sőt tizenéveseknél, vagy akár gyerekeknél is kialakulhat, esetükben csontfejlődési probléma áll a háttérben. A nők valamivel hajlamosabbak rá, mint a férfiak, de bárkinél bármikor kialakulhat ez a progresszív csontprobléma. A bütyök kialakulása mögött örökletes okok is húzódnak (nem véletlen, hogy sokszor generációról generációra megjelenik ez a kellemetlenség), de emellett az is tény, hogy

a különféle cipők is felelősek lehetnek az állapot súlyosbodásáért.

Gyakrabban fordul elő bütyök azok körében is, akik köszvényben vagy reumás ízületi gyulladásban szenvednek, és előfordul az is, hogy a bütyök lúdtalphoz vagy épp túlpronációhoz (a lábfej, például futókat érintő befelé fordulása) is társulnak.

talpakat átfogó kezek

Így fest egy egészséges láb (Fotó: Getty Images)

Bütyök és cipő

A legtöbben úgy gondoljuk, hogy bütyök és kényelmetlen magassarkú kéz a kézben jár, a valóságban azonban nem ennyire egyértelmű az összefüggés. A bütyök a magas sarkút aligha viselő férfiak, és a világéletükben sportos lábbelit viselő nők körében is kialakulhat, így önmagában nem a cipő a probléma. Abban viszont egyetértenek a téma szakértői, hogy a nem jól megválasztott cipő igenis súlyosbíthatja a problémákat.

A szűk orrú cipők, és azok a lábbelik (például a magas sarkú cipők), amik rendellenes helyzetben nyomják össze és előre a lábujjakat,

elősegítik a bütyök, a bőrkeményedés, a tyúkszem, de még a kalapácsujj kialakulását is.

Emellett ha egyszer már kialakult, a bütyök fájdalmasabb lehet, ha bizonyos típusú, szoros, szűk orrú és magas sarkú cipőket viselünk. Dörzsölődés, hólyagosodás, bőrpír, duzzanat és lábfájdalom mind a rossz lábbelivel kombinált bütykök következménye lehet.

Így kezelhetjük a bütyköt

A bütyök kezelésére ma már számtalan konzervatív és műtéti módszer létezik, enyhítheti a tüneteket a lábfej tornáztatása (különösen, ha azt egy kellemesen lazító, meleg lábfürdő alkalmazása után végezzük),  a különféle bütyökkorrektorok alkalmazása, terpesztő segédeszközök használata, és sokat segíthetnék magunknak azzal is, ha elkezdünk kényelmesebb, „bütyökbarátabb” cipőket hordani, esetleg speciálisan méretre késztetettet ortopéd cipőket viselni. Szakemberek javasolják a magnéziumtartalmú étrendkiegészítők használatát, melyek segíthetnek oldani a lábujjat behúzó izmok feszességét. 

Nagy valószínűséggel viszont (főleg, ha előrehaladott a bütykünk) a megoldás a műtét lehet, melynek során kisebb beavatkozással a fájdalom enyhíthető, nagyobb beavatkozással viszont maga a kinövés is. Ugyanakkor szakértők szerint ilyesmibe csak akkor érdemes belevágni, ha nemcsak esztétikai problémát okoz, hanem komoly fájdalommal jár, vagy ellehetetleníti a cipő viselést.

A műtét ugyanis hosszabb lábadozással járhat

(a teljes gyógyulás akár három hónapig is elhúzódhat), és nem is minden esetben tudja teljes körűen megoldani a beteg problémáit. A műtét jellemzően ambulánsan történik, így a beavatkozás után  a beteg otthonában lábadozhat.

Hogyan előzzük meg?

Ha családilag hajlamunk van a bütyökre, fontos, hogy ügyeljünk arra, hogy rosszul választott cipővel ne súlyosbítsuk a tüneteket. Keressük a kényelmes lábbeliket, sőt, érdemes lehet beruháznunk egy ma már egyre több helyen kapható mezítlábas cipőre, amiben egyáltalán nem szorulnak egymás mellé a lábujjaink. Ha tehetjük,

legyünk minél többet mezítláb, és használjunk ki minden olyan lehetőséget, amikor egyenetlen felszínen sétálhatunk.

Érdemes lehet beruháznunk lúdtalpbetétre akkor is, ha nincs ilyen betegségünk, vagy nem súlyos ez az állapot, mert a talpboltozat megemelése segíthet csökkenteni a nagylábujjra nehezedő nyomást. 

Sokat segít (legalábbis az esetleges fájdalom enyhítésére), ha lábunkat rendszeresen tornáztatjuk, masszírozzuk, például olyan apró, egyébként is izmaink lazítására szolgáló labdával, amit sportolók a kisebb izmaik izolációjára használnak, és amiket sportboltokban vagy online is be lehet szerezni.

Arról, hogy hogyan segítheti a láb egészségét a rendszeres túrázás, ebben a korábbi cikkünkben részletesebben is írtunk.

Kiemelt kép: Getty Images/Canva