Leparkolta a rollátorát, felszállt a helikopterre, majd rábízta magát a szerencsére.

Főleg fiatal felnőttek és vállalkozó kedvű korosodó nők és férfiak jelentkeznek a hajmeresztő ugrásra, amelyhez kortól függetlenül óriási bátorságra van szükség. Két verzió létezik, a tandemugróval közös zuhanás, vagy az önálló ugrás – habár ez utóbbihoz külön oktatás szükséges. Az ugrást minden esetben szakképzett tandemugrók segítik, akik a választott figurától függően a civilhez kötik magukat, vagy mellettük zuhannak a levegőben. A hazai tandemugrók főleg hivatásos katonák, akik mintegy másodállás formájában vezetik be az érdeklődőket a repülés ezen formájába.
Nálunk a családban többen is kipróbálták, volt, aki úgy ért földet, hogy „ilyet soha többet”, míg másvalaki kijelentette, hogy tízévente egyszer újra ugrani fog, annyira megszerette a műfajt – akárcsak Dorothy Hoffner, aki ma hivatalosan is a világ legidősebb ejtőernyőse.

Az idősek otthonából indult az ugrásra

Az Independent beszámolója szerint a chicagói születésű asszony először 100 éves korában vállalkozott tandemugrásra, az idősek otthonában hallott róla, ahova az utóbbi időbe költözött. Nem sokat gondolkodott a lehetőségen, lesz, ami lesz alapon befizetett egy ugrásra, és láss csodát, annyira élvezte, hogy ott helyben megfogadta, hamarosan újra visszatér a felhők közé. Négy évbe telt, mire eleget tett az ígéretének, habár bármikor újra nekirugaszkodhatott volna, hiszen remek egészségnek örvend.

A járásban kell segítség, de az égben nem érezni a föld korlátait (Fotó: Brian Cassella/Chicago Tribune/Tribune News Service via Getty Images)

A lakókörnyezete meg sem lepődött Dorothy második ugrásán, nem úgy, mint az idegenek, akik hitetlenkedve figyelték a 104 éves nő tandemugrását. „Meglepett a média figyelme. Mindenki azzal volt elfoglalva, hogy ennyi idősen jelentkeztem tandemugrásra. De a kor csak egy szám” – nyilatkozta az NBC-nek az asszony, miután 4100 méter magasból a földre érkezett. Nem félt? – kérdezték az emberek, de erre csak magabiztosan annyit felelet, hogy nem volt mitől tartani, hiszen bízott a szakavatott tandemugróban, akivel együtt zuhant a föld felé.

„Csodálatos volt fent, messziről láttam a tájat. Egyszerűen csodálatos volt”

– mondta Dorothy, aki egyúttal mindenkit arra biztat, hogy próbálja ki az ejtőernyőzést, mondván nem kell tőle félni, sokkal jobb élmény, mint gondolnánk. Az asszony nem az adrenalin miatt vállalkozott arra, hogy újra több ezer méter magasból alávesse magát a zuhanás érzésének, hanem látni akarta a csodát, érezni, milyen lehet az ég madarainak, ahogy lenéznek a földre, és hirtelen minden átláthatóbb, minden varázslatosabb, mint a földön állva. A nyitottság is a bölcsesség egyik formája, és persze a tudatosság. Dorothy rendszeresen jár szűrővizsgálatokra, szeret nagyokat sétálni és jókat beszélgetni a környezetével.

 

Felvették a Guinness Rekordok Könyvébe

Dorothy ugrása után fogta a rollátort, hiszen a járásban elkél a segítség, és kényelmesen visszasétált otthonába, a chicagói Brookdale Lake View idősek otthonába. Hamarosan a Guinness Rekordok bizottsága kijelentette, hogy a 104 éves amerikai hölgy lett a világ legidősebb ejtőernyőse, ezzel megelőzve a rekordtartó svéd Rut Linnea Ingegard Larsson-t, aki tavaly 103 évesen vállalkozott tandemugrásra. Mind a két hölgy 1918-ban született, és gyermekekre jellemző lelkesedéssel figyelték egymás ugrását a média segítségével. A floridai Maria Yegella pedig 84 éves korában megdöntötte az egyéni ejtőernyős ugrás rekordját.

A hölgyek kicsattanó egészséggel kaptak szárnyra, és állításuk szerint az ugrás után még fiatalabbak is lettek. Úgy fest, a kor valóban csak egy szám. Ha az ember egészsége megengedi, miért ne lehetne élvezni az életet 100 év felett?

Egy ápolónő megkérdezte a haldokló betegeit, hogy van-e valami, amit megbántak életük során, és kiderült, hogy mik voltak a leggyakoribb válaszok. Ide kattintva elolvashatod!

Kiemelt kép: Brian Cassella/Chicago Tribune/Tribune News Service via Getty Images