Jómód ide vagy oda, az átlagembernek évente csak egy születésnapja lehet. A brit királyi családtól azonban nem állnak távol a furcsaságok, és mint tudjuk, maga III. Károly sem nevezhető átlagos királynak – bizony még a születésnapokat illetően sem. Első idei születésnapját ugyanis június 17-én tartotta a brit gyalogsági ezred hagyományos parádéján, a Trooping the Colour nevezetű zászlós díszszemlén, amit minden év júniusának második szombatján rendeznek meg. Pedig Károly valójában november 14-én született. Akkor hogy is van ez?
1748 óta él a furcsa hagyomány
Persze nem arról van szó, hogy ha már így felvitte az Isten a dolgát, miért is ne lehetne mondvacsinált felhajtásokat rendezni a szigetországban. A dupla születésnap tulajdonképpen ennél jóval összetettebb jelentőséggel bír, gyökerei pedig egészen az 1700-as évekig nyúlnak vissza.
A brit hadsereg ezredzászlóit „Colours” (vagyis Színek) néven emlegették, mivel a különböző egységek katonái által viselt egyenruhaszíneket és jelvényeket ábrázolták. A zászlók színei anno a csatatéren gyülekezési pontként funkcionáltak, ami azért volt fontos, mert a modern kommunikációs eszközök nélküli világban könnyen elszakadhattak egymástól a csapatok egy-egy katonai konfliktus során. Magyarán, ha a tisztek feltartották a zászlóikat, az egységek felismerhették egymást a zűrzavarban. A ma már hagyománynak számító felvonulás egykor életbevágóan fontos volt, amire a már említett Trooping the Colour parádéval emlékeznek meg 1748 óta. A nyári katonai felvonulást később a leleményes III. György király kötötte össze születésnapjával 1760-ban – noha Károlyhoz hasonlóan ő maga is novemberi születésű.
Kellemeset a hasznossal
Csakhogy novemberben túlságosan hideg van a szabadtéri ünnepléshez, ezért György király úgy határozott, hogy júniusra időzíti az országra szóló születésnapi dínomdánomot. És ha már júniusban egyébként is parádéznak, miért is ne lehetne egybekötni a mulatozást a születésnappal? A tradíció aztán uralkodóról uralkodóra szállt, a hagyományt pedig II. Erzsébet egykori királynő is követte, aki tényleges születésnapját árpilis 21-én, szűk családi körben, míg hivatalos születésnapját nyilvánosan, a júniusi Trooping the Colour keretin belül ünnepelte. Dióhéjban:
a regnáló uralkodók a zord brit időjárás miatt ünnepelnek kétszer.
A színpompás felvonulás, illetve Károly hivatalos születésnapja a királyi rendezvények egyik csúcspontja volt idén is. Több mint 1400 katona, 200 lovas és 400 zenész gyűlt össze Londonban. A menet hagyományosan a Buckingham-palotánál kezdődik, illetve ott is ért véget, ahonnan – tisztelegve a csatatérre vonuló hős katonák előtt – a királyi család legmagasabb rangú tagjai lovakon és hintókon indulnak tovább a hivatalos bemutatóra. A közel 30 millió forintnak megfelelő összeget érő rendezvény 3 órán át tart, és a Brit Királyi Légierő bemutatójával ér véget, amit a királyi család tagjai a Buckingham-palota erkélyéről figyelnek.
De még változhat a helyzet
A jövő zenéje, hogy az idén 75 éves Károly vajon mennyi mindent őriz meg II. Erzsébet kedvelt tradícióiból – mindenesetre minden jel arra utal, hogy a Trooping the Colour talán a régi marad, hiszen a fegyveres erőkkel ápolt évszázados kapcsolat Károly számára is lényeges státusszal bír.
Azonban volt egy figyelemreméltó különbség az idei parádén (az élő közvetítést itt lehet visszanézni). Az uralkodó ugyanis felelevenített egy olyan hagyományt, amit II. Erzsébet (aki bár hagyománytisztelő volt, olykor mégsem félt eltérni a szokásoktól) 1986-ban, 60 éves korában felfüggesztett: Károly lóháton jelent meg idősebb fia, Vilmos herceg, illetve testvére, Anna hercegnő mellett (Harry herceg és felesége, Meghan Markle nem kaptak meghívást az eseményre).
A dupla szülinap hagyománya azonban feleslegessé válhat, ha Vilmos herceg vagy legidősebb fia, György kerül trónra. Vilmos ugyanis június 21-én, György pedig július 22-én ünnepli tényleges születésnapját, ami túlságosan is közel van a királyi zászlós parádé, illetve a szintén fényűző, a szigetország egyik legkülönlegesebb rendezvényeként emlegetett Royal Ascot futam kitűzött időpontjaihoz. Ennyi fontos esemény egyszerre pedig túlságosan is felesleges lenne, az aktuális uralkodónak pedig szíve joga eldönteni, hogy mennyi mindent tart meg ebből, illetve miként ünnepel.
A brit királyi család bizarr kiváltságaiból nincs hiány, amiről korábbi cikkünkben is olvashatsz részletesen.
Kiemelt kép: Daniel Leal/WPA Pool/Getty Images /