hajfestés

Lehet, hogy te is elköveted? Ezek a legnagyobb hibák otthoni hajfestéskor

Bár a fodrászok nem javasolják, az otthoni hajfestés bizonyos esetekben a legjobb megoldást jelenti, ám nem akkor, ha közben ilyen szakállas hibákat vétünk.

A hétköznapi életben számtalan esetben tapasztaljuk azt az érzést, miszerint egyes szakmák munkáját mi is gond nélkül el tudnánk végezni. A motiváció mögött nem annyira az ambíció, mint inkább a pénztárcabarát megoldások keresése áll, ami természetesen rengeteg helyzetben kihúzott már minket a csávából, és valóban elégedettek voltunk az eredménnyel, ám hosszú távon nem mindig bizonyul a legjobb választásnak. Azt, hogy vannak dolgok, melyeket igenis jobb, ha szakemberre bízunk – vagy körültekintőbben végzünk –, mi sem mutatja jobban, mint azok az apró hibák, melyek a legszebb sminket is elronthatják vagy azok a baklövések, melyek szőrtelenítésünket szabotálják.

Így vagyunk valahol az otthoni hajfestéssel is, ami jól jöhet, ha épp nem fér bele a professzionális módszer a költségkeretbe, de szeretnénk eltüntetni az ősz hajszálakat (melyeket egyébként nem érdemes kitépni) vagy a fodrászunk épp szabadságon van, esetleg egy alkalom miatt azonnali tőfestésre van szükségünk. Ha már meghoztuk a döntést, és a lehető legjobb eredményt szeretnénk elérni, szakértők segítségével vegyük sorra a leggyakoribb hibákat, amiket el kell kerülnünk, amennyiben legközelebb házilag kívánunk új színt kölcsönözni hajkoronánknak.

Nem olvassuk el alaposan a címkét

Valljuk be, a legtöbben nem olvassuk el az olyan termékek használati utasításait, melyek alkalmazása pofon egyszerűnek, magától értetődőnek tűnik a számunkra, pedig sok bosszúságot megspórolhatnánk a későbbiekben. Ha hajfestésről van szó, ezt a lépést könnyű kihagyni, de nem érdemes, ugyanis minden azon áll vagy bukik, hogyan keverjük össze a hatóanyagokat és mennyi ideig hagyjuk őket a hajunkon. 

Váltogatjuk a márkákat

A Los Angeles-i sztárfodrász és televíziós személyiség, Anthony Pazos szerint soha ne használjunk más márkájú hajfestéket pusztán kíváncsiságból, miközben a meglévővel egyébként elégedettek vagyunk. Ha ugyanis hosszú időn át elköteleződünk egy bizonyos brand mellett, azt a hajunk is meghálálja és általa egységesebb árnyalatot érhetünk el. Tehát amennyiben a közeli drogériából kifogy a kedvenc színünk, keresgéljünk addig, ameddig nem találunk valahol, vagy tartsunk otthon mindig plusz dobozzal a biztonság kedvéért. 

Két tükör nélkül dolgozunk

A szakértők vallják, két tükörre van szükség ahhoz, hogy az otthoni hajfestésnél a legjobb eredményt érhessük el egyedül és megfelelően tudjuk alkalmazni a választott színt. Különösen a tarkórész színezése jelenthet kihívást, melyhez érdemes előkapni egy kézi tükröt, miközben a fürdőszobai fali tükörben ellenőrizzük a folyamatokat, így biztosan nem marad folt a munkánk után. 

Csupán egy adagnyi színt veszünk

hajfestés

Fotó: Canva

A márkahűség kapcsán már említettük, de nem csupán azért érdemes több dobozzal tartani otthon a bevált hajfestékből, mert felléphet a környéken a készlethiány. Az extra adag termék akkor is jól jön, ha valami nem épp úgy sikerül, ahogy azt elterveztük, aminek számos oka lehet: kezdőként elrontottuk az arányokat vagy hormonális változások miatt esetleg megváltozott a hajunk szerkezete. A legtöbb festék rövidebb, vékonyszálú hajon mutat tökéletesen, ezért amint ettől eltérő alapanyaggal dolgozunk, máris másként kell hozzáfognunk a folyamathoz. 

Nem gondolunk a bőrvédelemre

Az otthoni festés során a haj állapotán túl fontos, hogy bőrünknek is kellő figyelmet szenteljünk. Elég, ha csak közvetlenül a hajtő mentén, a homlokon húzódó árulkodó csíkokra gondolunk, melyeket mindenki szeretne elkerülni. A hajvonalunknál, valamint a fülek mentén egy hosszanti sávban vigyünk fel speciális védőkrémet, esetleg válasszuk el a hajunkat kisebb részekre, melyeket szépen sorban, precízen fessünk be, de az is sokat segíthet, ha időközben alkoholmentes tonikkal átdörzsöljük a kritikus bőrfelületet. 

Már másnap hajat mosunk

A legtöbben akkor is hajat mostunk, ha egyszerűen nem úgy áll a frizuránk, ahogy szeretnénk, ami akár napi rendszerességű hajzuhanyt is jelenthet. Ez akkor okoz igazán kihívást, amikor épp festettünk, ilyenkor ugyanis nem javasolt egy-két napig hajat mosni, sőt, a pontos meghatározás szerint be kell tartani a 48-72 óra szünetet. Ez elég időt ad a hajszál külső rétegének, a kutikulának, hogy összezáródjon, a felvitt szín pedig tartóssá váljon. 

Forró víz és forró készülékek

Gwyneth Paltrow fodrásza, Cody Renegar óva int bennünket attól, hogy az őszi hűvös időben kísértésbe essünk, a forró víz hatására ugyanis a haj külső rétege fellazul, ami miatt a szín gyorsabban kifakulhat. Helyette azt javasolja, öblítsük át a hajunkat langyos, de inkább hideg vízzel, mely segít lezárni a kutikulát és rögzíteni az új árnyalatot. A szabály egyébként a forró hajformázókra egyaránt vonatkozik annak ellenére, hogy még a szakemberek is gyakran dolgoznak velük közvetlenül hajfestés után. Mivel a fokozott hőhatás fakóvá, egyúttal törékenyebbé és szárazabbá teszi a hajat, a felvitt színnek sincs hosszú távon túl sok esélye, ám amennyiben elkerülhetetlen, mindenképp vessünk be hidratáló és hővédő sprayt a hajunkra. 

Ezeket a baklövéseket olvasva már nem is tűnik olyan egyszerűnek az otthoni hajfestés, pedig nem kell ahhoz elővenni a különféle színezőket, szőkítőporokat vagy oxidálószereket, hogy kárt tegyünk a frizuránkban. Az alábbi cikkben azokat a káros szokásokat gyűjtöttük össze, melyekkel akaratlanul bár, de nap mint nap ártunk a saját hajunknak. 

Kiemelt kép: Getty Images