kávé koffein

Mire és mikor jó a koffeintabletta? Megkérdeztük a szakértőt

Hódítanak a koffeintabletták. Az étrendkiegészítő hatékonyan helyettesíti a kávét, és bár fogyasztása nem megy élményszámba, bizonyos helyzetekben igen jól jön.

Van, aki feketén, más két cukorral és sok tejjel szereti, én személy szerint közepes mennyiségű tejjel iszom – cukor nélkül. Ahány ház, annyi szokás, egy valami nem változik, a kávé szeretete. Meglehet, akadnak, akik a teát részesítik előnyben szemben a kávéval, de lényegében mindegy, melyiket választjuk, a szervezetünknek valójában nem a kávéra, a cukorra vagy a teára van szüksége, hanem a koffeinre, amely manapság kapszula formájában is egyre népszerűbb.

De vajon ugyanazt eredményezi egy a reggeli C-vitamin mellé bekapott koffeintabletta, mint egy csésze fekete – vagy zöld?

Éltető koffein

A koffein élénkítő hatása régóta ismert, számtalan kutatás igazolja hatékonyságát. De nem kell olyan messze menni, elég, ha megfigyeljük, hogyan indul a nap egy erős kávéval, szemben azzal, ha nem viszünk be a szervezetünkbe koffeint. A koffein egyik leginkább ünnepelt hatása, hogy fokozza a fizikai erőnlétet, a szellemi koncentrációt és javítja a reakcióidőt. Jó okkal terjedt el a sportolók körében is. „A koffeintabletta régóta ismert termék a spottáplálkozásban. Adagolása egyszerű és gyors, akkor vehetjük be, amikor épp szükségünk van rá. Ráadásul pontosan tudható, hogy egy tabletta mennyi koffeint tartalmaz, így az adagolást a tényleges szükségleteinknek megfelelően tudjuk beállítani” – magyarázza Petr Loskot élelmiszertudományi szakértő.

Helyettesíti a kávét és a teát?

Egy tabletta átlagosan 200 mg koffeint tartalmaz. Összehasonlításképp egy átlagos adag eszpresszóba közel 95 mg koffein van, míg egy csésze fekete (Earl Grey) teában 40 mg körüli mennyiség. Vagyis egy darab koffeintabletta két adag kávénak  felel meg, ezért fontos, hogy lehetőleg

ne egymás után igyuk meg a reggeli kávét, és vegyük be a koffeintablettát.

Szakértőnk azt javasolja, hogy akkor válasszuk tabletta formájában a koffeint, ha azonnal szükség van plusz energiára, például a nap végén szeretnénk jobban koncentrálni az irodában, ébren maradni egy késő esti esemény miatt, vagy éppen éjszakai vezetés előtt.

Egy koffeintabletta dupla annyi koffeint tartalmaz, mint egy csésze kávé (Fotó: Andrej Klemenkov/ Getty Images)

„A koffeintabletta akkor lehet ideális választás, ha rövid időn belül maximális koncentrációt és éberséget akarunk elérni. A koffein felszívódása és eloszlása az agyban bizonyos időt vesz igénybe, ezért a legjobb, ha a koffeint körülbelül 45-60 perccel azelőtt az időszak előtt vesszük be, amikor szeretnénk, hogy a koffein még hatékonyabban fejtse ki hatását” – magyarázza a szakértő. Amennyiben viszont nem sürget a munka vagy a sűrű teendő, érdemes kávé vagy tea formájában bevinni a koffeint, és közben élvezni a forró ital ízét és illatát. A koffeintabletta valóban képes növelni a teljesítőképességet, legyen szó fizikai vagy szellemi munkáról, viszont a forró italok nyújtotta kényeztetést sosem fogja megadni.

A koffein fogyasztó hatásáról

„A koffein több zsírégető hatású étrendkiegészítő egyik fő alapanyaga, ahol más anyagokkal, például szinefrinnel vagy epigallokatekin-gallátban gazdag zöldtea-kivonattal szinergiában működhet. De a koffein önmagában is hatékony” – magyarázza az élelmiszertudományi szakértő, majd hozzáteszi, kutatások bebizonyították, hogy a koffein a fogyasztást követően néhány órán keresztül enyhén fokozza az anyagcserét. Hab a tortán, hogy nyugalmi állapotban és fizikai aktivitás közben egyaránt növeli a zsírégetést. A napi koffeinbevitel azonban kevés ahhoz, hogy önmagában jelentős fogyást eredményezzen. A megfelelő étrend és az aktív mozgás nélkül vajmi keveset ér.

Kivételek

Mielőtt azt gondoljuk, hogy a koffein lesz a jolly joker, ami egyszerre javítja a teljesítményt, és még a fogyásban is segít, jó tudni, hogy hatással van a szívritmusra és a vérnyomásra is. Ezért a magas vérnyomásban vagy más szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél nem javasolt a koffein fogyasztása, legfeljebb kis mennyiségben. Még az egészséges felnőtt szervezet számára is naponta maximum 350-400 mg koffein javasolt. A nagyobb dózisú koffein szorongást és idegességet okozhat egyes embereknél, akiknek lassabb a koffeinlebontó képességük. Az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) ajánlása szerint a várandós, szoptató nőknek és a gyermekeknek legfeljebb napi 200 mg koffeinbevitel javasolt.

Kiemelt kép: Getty Images