zuhany

Te is gyakran énekelsz fürdés közben? Ezért tűnik tisztábbnak a hangunk zuhany alatt

Te is popsztárnak képzeled magad a zuhany alatt?

Nemrég írtunk a világ legrosszabb operaénekeséről, aki évtizedeken át hitte, hogy gyönyörű hangja van – és ezzel a tévképzettel bizony nincs egyedül a világban. Még ha a Magyar Állami Operaházig nem is merészkednénk, mindenesetre otthonunk vízköves pódiumán nap mint nap hallatunk áriákat, operetteket, popballadákat és rock slágereket. A vízcsobogás ugyanis sok mindenhez meghozza a kedvet – többek között az énekesmadarat is előcsalogatja belőlünk, ami a gőzölgő zuhany alatt valahogy mindig jobban szól. Eláruljuk, hogy miért, illetve miért is érzünk ellenállhatatlan késztetést a kornyikálásra. 

Egy kicsit mindenki popsztár a fürdőszobában 

Te is elgondolkodtál már ezen? Nos, ezzel sem vagy egyedül, ugyanis a zuhany alatti éneklés jelensége a kutatók figyelmét is felkeltette – akiknek egy jó, illetve egy rossz hírük is van a hangjukat jónak gondoló énekesmadarak számára. A jó az, hogy a hangod tényleg jobban szól a zuhany alatt, a rossz pedig az, hogy – tisztelet a tehetséges kivételeknek – ettől még nem lettél jobb énekes. A különbség ugyanis magában a környezetben rejlik.

A kifogástalan akusztika alapvető elemei jó eséllyel minden zárt zuhanyfülkében megtalálhatók. Az első és legfontosabb komponens a csempe, ami nem nyeli el a hangot, így az éneked sokkal erőteljesebben szólal meg. Aztán ott van a „zenecsarnok” mérete, ami egy átlagkeresetű háztartásban meglehetősen kicsi helyiséget takar, és ahol az énekhang nemcsak hangosabban szól, de egy leheletnyi basszust is kap. A falak közelsége ráadásul visszhangot kelt, ami teltebbé teszi a hangszínt és kiegyenlíti az „előadás” közben fellépő intonációs bakikat. Magyarán az ének gazdagabban és díszesebben szólal meg – mintha egy aprócska autotune-t (zeneiparban használatos hangkorrekciót) kapott volna. Ez perszer szuperül hangzik – szó szerint –, de a kiábrándító igazság az, hogy a hangunk önmagában ettől még nem lett jobb – hacsak nem mi vagyunk A Három Tenor egyike.

A zuhany alatti éneklésnek még Pavarotti sem tudott ellenállni

A fürdőszoba nemcsak a tisztálkodás, de a kikapcsolódás és relaxálás egyik legalapvetőbb helyszíne is. Ilyenkor a napi stresszt is lemossunk magunkról, és egy kis időre megszabadulunk minden zavaró tényezőtől, ami a vállunkat nyomja. A felszabadult jókedv és az éneklés pedig kéz a kézben jár: a kellemes meleg víz és az illatos tusfürdő ellazít, magyarán a jó közérzetért felelő dopamint is felszabadítja a szervezetben.

zuhany

Fotó: Getty Images

Ami pedig az éneklés, az emberi érzelemkifejezés egyik legősibb eszközének hatását illeti: felfrissít, megújít, érzékenyít és boldoggá tesz. A daltanulás pedig bonyolult feladat az agy számára: a megfelelő időben, a megfelelő hangamagasságban és a megfelelő hangerőt használva memorizálunk valamit, ami valódi sikerélményt nyújthat még a botfülűek számára is. Nem beszélve arról, hogy nemcsak kiváló memóriafokozó, de bizonyítottan immunerősítő hatású is.

Mivel ilyenkor mélyebben lélegzünk, több oxigén kerül a véráramba, ami serkenti a keringést, és ami a szív egészségének is jót tesz.

De mindemellett tisztítja az orrmelléküregeket, oldja a feszültséget, és még az arcizmainkat is megmozgatja. A közös éneklés pedig még ennél is többet ad: azt tudtad, hogy az Alzheimer-kór tüneteit is mérsékelheti? Ráadásul nincs szükségünk tökéletes hangra ahhoz, hogy az éneklés hatásai érvényesüljenek.

Ha az ember felszabadultabbnak érzi magát, nagyobb valószínűséggel fog énekelni is – ami egy átlagos napon jó eséllyel a fürdőszobában történik meg. Ne fogjuk hát vissza magunkat: kérjünk elnézést a családtól, ragadjuk meg a zuhanyrózsát és örvendeztessük meg magunkat egy privát koncerttel! Ajánlunk is hozzá egy alkalomhoz illő dalt:

Te sem szereted a saját hangodat? Legutóbbi cikkünkben utánajártunk, miért utáljuk visszahallani magunkat.

Kiemelt kép: Getty Images