A nevetés pozitív gondolkodáshoz vezet, ezáltal hat jótékonyan az egészségre. Vagyis, aki értékeli a humort, szeret viccelődni, szívesen hallgatja a humoristák előadásait, egyértelműen hajlamosabb a pozitívabb gondolkodásra. Aki pedig minden helyzetben úgy látja, hogy az a bizonyos pohár félig tele van, tehát optimista, minden bizonnyal könnyebben küzd meg az élet nehézségeivel, legyen szó súlyos betegségről vagy egy megfázásról. Ennek ellenére néhány jó poén nem váltja ki a gyógyszerek alkalmazását és nem szünteti meg a daganatot sem. A nevetés abban segít, hogy könnyebben átvészeljük a nehézségeket.
Egy 2019-es tanulmány szerint a pozitív gondolkodás és a sok nevetés 11-15%-kal hosszabb élettartamot eredményezhet, és nagyobb a valószínűsége annak, hogy 85 éves korig vagy annál tovább élünk. További kutatások igazolták, hogy a pozitív gondolkodás csökkenti a szívbetegség és más betegségek kockázatát. „A nevetés hatására a központi idegrendszerben a katekolaminszint és az endorfinok szintje megemelkedik. Előbbi éberséget, motiváltságot, míg az utóbbi fájdalom csökkenést eredményezhet. A pozitív szemlélet és a nevetés bizonyítottan csökkenti a stresszhormont. Mindezek együttesen javítják a közérzetet” – magyarázza Szendi Gábor pszichológus, majd azonnal hozzáteszi, hogy a nevetés gyógyító ereje bizonyított.
Nevetés a pszichoterápiában
Mérések igazolják, hogy akik ritkán vagy soha nem nevetnek, azoknak 21%-kal nagyobb a kockázata a szívbetegségre és 60%-kal nagyobb a sztrókra. Ezen kívül a cukorbetegeknek is jó hírünk van, hiszen a nevetés csökkenti a vércukorszintet és ezzel együtt a diabétesszel járó komplikációkat. Többek között a nevetés jó hatása magyarázza a bohócdoktorok fontosságát is, akik egy módon „gyógyítják” a beteg gyermekeket (és felnőtteket): nevetéssel. De ugyanígy fontos, hogy az idős betegek is nevessenek, és keressék a dolgok pozitív oldalát.
„A fizikai és mentális egészségmegőrzés jegyében mára külön irányzatok alakultak a nevetés terápiás felhasználására. A nevetésre tekinthetünk egyfajta orvosságként is, amit bármikor alkalmazhatunk” – véli Szendi Gábor.
Amikor pozitívan látjuk az életet, értékeljük a vicceket, akkor a nevetés hatására a stresszválasz által erősödik az immunrendszerünk, vagyis támogatja a szervezet ellenállóképességét.
Meséljünk vicceket!
A betegek előtt érdemes vicceket mesélni, poénkodni, vagyis megnevettetni őket, legyen szó egy súlyos állapotról vagy enyhe nátháról. Nincsen semmilyen más természetes eszköz, amely olyan jó hatással van az immunrendszerre, mint a nevetés. Ez igaz gyermekekre, felnőttekre és idősekre egyaránt. A nevetés ráadásul azonnal hat, nem kell várni vele órákat, hogy elérje hatását. A pszichológus szerint a nehéz kérdéseket is megközelíthetjük a humor eszközével. Keressük az alkalmat a nevetésre, kacagjunk együtt beteg barátainkkal és hozzátartozóinkkal, hogy segítsük a felépülést és a betegség legyőzését!
Ami jókedvre derít
Vannak, akiknek nem tartozik az erősségeik közé a viccmesélés, viszont ettől még nem kell letenni a nevetésről. A stand-up előadók, a karikatúrák, a vígjátékok, humoros regények, vagy a klasszikus viccek mindig segítenek jókedvre deríteni. Sajnálkozás helyett inkább keressünk egy humoristát, nézzük meg egy-egy előadását, és ezzel már konkrét lépéseket tettünk az egészségünk érdekében. Mert nehézségek mindig lesznek, viszont a humor eszköze is mindig, mindenhol, mindenkor kéznél van.
Szeretnéd tudni, hogy milyen humorérzékkel áldott meg az ég? A csillagjegyednek is köze lehet hozzá!
Kiemelt kép: Getty Images