Ha egy csomag vécépapírra gondolunk, valószínűleg nem a hűtőszekrényünk – de még csak nem is a konyhai helyiség – jut először eszünkbe, ezért is tűnhet meglepőnek az a felkapott trend, melyhez épp ez a két dolog szükségeltetik. Már több alkalommal írtunk róla, hogy az interneten számtalan háztartási trükköt találhatunk, ám az már más kérdés, ezek valóban működnek-e. Hogy nektek ne kelljen kipróbálnotok, ebben a cikkben például a bevált praktikákat gyűjtöttük össze a fürdőszoba takarítására. Ami az úgynevezett life hack tippeket illeti, ezúttal a hűtőszekrényt vesszük célba, merthogy bizonyos szempontból az alábbi házi trükk is a takarítást, a tisztán tartást hivatott elősegíteni a szakértők szerint. Kitaláltátok már, miről lehet szó?
Ezért tegyél vécépapírt a hűtőbe
Az Honest Food Talks élelmiszerekkel és italokkal foglalkozó weboldal vezetője, Ruiz Asri szerint a vécépapír rendkívüli nedvszívóképessége áll a háztartási fortély mögött, ugyanis a hűtőszekrényben tapasztalható állandó nedvesség a penész és a kellemetlen szagok egyik fő forrása.
A vécépapír magába szívja a felesleges nedvességet a különféle szagokkal egyetemben,
melynek alátámasztására már 2015 óta találunk utalásokat, tehát valójában nem egy friss internetes szüleményről van szó. Ráadásul működik is! Pontosabban egy darabig, bár a toalettpapír technikánál jóval hatékonyabb és kevesebb helyet foglaló lehetőségek is a rendelkezésünkre állnak. Az Amy & Rose szülői blog szerzője ugyanis halszag ellen valóban kipróbálta a trükköt, ám az csak ideiglenesen nyújtott megoldást a hűtőben maradt bűz ellen, így inkább az alábbi szagtalanítók valamelyikét javasolja.
A legjobb hűtőszekrény-szagtalanítók
Szódabikarbóna
A szódabikarbóna jó ideje a vegyszeres tisztítás környezetbarát alternatívája. Mi is bizonyítottuk már sokoldalúságát a takarításban, de hatékony szagsemlegesítőként is megállja a helyét. Mivel a legtöbb bűzös aroma savas kémhatású, ezért a szódabikarbóna azonnal kölcsönhatásba lép velük és közvetlenül a kellemetlen szagok forrásánál fejti ki hatását.
Köménymagolaj
Corinne Segura ételbiológus vallja, a megromlott étel után hátra maradt szagok ellen a köménymagolaj a leghatásosabb, melynek munkájából eredően a hátterét is ismerteti. „Az illóolaj képes szagtalanítani a metil-merkaptánt, azt a vegyi anyagot, amely rothadó szagot eredményez. Öt csepp köményillóolajat összekevertem 1 evőkanál mosogatószerrel, és vastag rétegben felvittem a hűtőszekrény műanyag alkatrészeire.” A szakértő két órán át hagyta állni az oldatot, mely hosszú távon bevált a kellemetlen szagok ellen.
Aktív szén
Az aktív szén a vécépapírhoz hasonlóan hatástalanítja a rossz szagokat okozó részecskéket. Por formájában vagy szövetként is hozzájuthatunk a boltokban, használatával pedig búcsút mondhatunk a párolgó, orrfacsaró vegyületeknek.
Gyűrött újságpapír és szén
Amennyiben ténylegesen minimális költségből szeretnénk megoldani a hűtőszekrény vagy a fagyasztó mélytisztítását, akkor válasszunk a vécépapírnál olcsóbb termékeket. A szenes edénybe pakolt, összegyűrt újságpapír egy héten át olcsó és hatékony megoldást jelent, ha nem boldogulunk a hűtőtérben terjengő szagokkal. A legjobb azonban, ha mindenekelőtt a szag forrását szüntetjük meg és gondosan odafigyelünk, mit és hogyan pakolunk a hűtőszekrénybe.
Az élelmiszerbiztonság tehát ugyanolyan fontos a saját konyhánkban, mint az éttermekben, hiszen a kórokozókat nem érdekli, hol vannak, ezért sem árt elkerülnünk az alábbi cikkben összegyűjtött konyhai hibákat.
Kiemelt kép: Getty Images