Sokan álmodoznak a tökéletes esküvőről, amikor gyönyörű ruhát viselve lépkednek életük szerelme felé, majd fogadnak örök hűséget neki a szeretteik körében, azonban mindez nem mindenkinek adatik meg. A 42 éves Sarah Wilkinson az elmúlt két évtizedben álmai esküvőjére gyűjtögetett, viszont (eddig legalábbis) nem találta meg az igazit, ettől függetlenül belevágott a nagy napba – egyedül.
Wilkinson úgy döntött, mégis megtartja az áhított esküvői szertartást, amelynek keretében megajándékozta magát egy eljegyzési gyűrűvel, a nap hátralévő részét pedig a barátaival töltötte egy népszerű esküvői helyszínen, a suffolki Felixstowe-ban található Harvest House-ban – számolt be minderről a BBC. Bár a menyegző természetesen nem volt hivatalos, Sarah mégis élvezte, hogy egy napra a figyelem középpontjába kerülhetett. Mint mondta, eljött számára az a pillanat, amikor rájött, hogy talán soha nem lesz esküvője a párjával az oldalán, és hozzátette:
„De miért kellene kihagynom? Az a pénz az esküvőmre volt félretéve, és az a helyzet, hogy ha már ott van, akkor miért ne használnám fel arra, amit szeretnék csinálni?”
Az ötlet akkor fogalmazódott meg Wilkinsonban, amikor két évvel ezelőtt, a Covid-19 járvány csúcspontján gyakorlatilag az egész világ bezárkózott, és úgy döntött, hogy vesz magának egy gyémánt eljegyzési gyűrűt, amire mindig is vágyott.
Wilkinson különleges napja úgy nézett ki, mint bármelyik másik esküvő – hagyományos, fehér menyasszonyi ruhával, oltárral (ahová az édesanyja kísérte), és emeletes tortával, amelyen egy békát csókoló menyasszony figurája volt látható. A különleges nap körülbelül 10 000 fontba (körülbelül 4,4 millió forintba) fájt, és mintegy 40 vendég vett részt a szertartáson, amit fergeteges buli követett. „Egész nap mosolygott mindenki, azt mondták, nagyon jól érezték magukat – idézte fel a boldog ara. – Szinte mindenki azt mondta, hogy »olyan Sarah-s dolog« volt az egész.”
A közösségi médiában szintén pozitívan fogadták az emberek Wilkinson döntését: „Jó neked, a legjobb választás!” – írta az egyik kommentelő, míg egy másik szerint „okos. Boldogan fog élni, amíg meg nem hal”. „Egy újabb innovatív módja annak, hogy pénzt költsünk arra, hogy boldognak és elégedettnek érezzük magunkat” – olvasható egy harmadik üzenetben.
Divat lett önmagunkkal házasodni
Bár a világon sehol sem legális saját magunkkal házasságot kötni, Nagy-Britanniában, Japánban és az Egyesült Államokban már több évtizede dívik ez a fajta szertartás. Szakértők szerint többek között a Szex és New York és Glee című sorozatoknak is köszönhetően, amelyekben a szereplők tartottak hasonló ceremóniákat. Nem meglepő hát, hogy sokan kifejezetten a szólógámokat kiszolgáló vállalkozásokat hoztak létre: például a japán Cerca Travel utazási iroda 2014-ben 2500 fontért (nagyjából 1,1 millió forintért) kínált kétnapos csomagot „szingli menyasszonyoknak” – az ajánlat magában foglalta egy ruhapróba, az ehhez dukáló smink és frizura, valamint a fotózás árát.
De az amerikai Dominique Youkhehpaz például – aki először 2011-ben adott egy személyt önmagához a Burning Man zenei- és kulturális fesztiválon – 10 hetes online tanfolyamot (amolyan egyszemélyes jegyesoktatást) kínál az önmagukkal házasodni akaró menyasszonyoknak és vőlegényeknek. Youkhehpaz szólógám életmódra felkészítő kurzusa 2017-ben 200 dollárba (72 ezer forintba) került, de ha valaki szükségét érzi, magánjellegű tanácsadást is kérhet a szakembertől. Saját bevallása szerint Youkhehpaz több mint 250 ügyféllel dolgozott már együtt, és üzlete ma is csak úgy virágzik!
A szólógámia hívei szerint ez az életmód az önszeretetről, az elfogadásról, nem utolsó sorban pedig annak a társadalmi megbecsülésnek az eléréséről szól, amely az összeházasodó pároknak automatikusan jár.
Bár az önházasságot választókról nincsenek hivatalos adatok, a nem házas emberek száma sok fejlett gazdaságban rekord magas az OECD nemzetközi statisztikai cég adatai szerint. Itthon 2 millió 400 ezerre becsülik az egyedülállók számát (amelybe a KSH beleszámította a nőtleneket, a hajadonokat, az elváltakat és az özvegyeket is), ez pedig azt jelenti, hogy becslések szerint minden negyedik magyar egyedül él.
Kiemelt kép: Instagram / BBC