A TasteAtlas nevű weboldal egyfajta ételügyi világatlaszként működik: összegyűjti a világ legjobb, jellegzetes ételeit, emellett éttermeket és fogásokat is értékel/ajánl olvasói segítségével. Mára több mint 10.000 ételtípust értékeltek, kategorizáltak a felhasználók, az oldalon hagyott olvasói visszajelzések pedig nemcsak abban segítenek, hogy ismeretlen ízek kipróbálása előtt megnézzük, az emberek mekkora hányadának ízlett az adott specialitás, de azt is kideríthetjük, melyek azok a magyar ételek, amelyek a külföldiek ízlését is elnyerik. Hiába gondoljuk például, hogy isteni a mákos tészta, vagy nagyon ízes a pacalpörkölt, egyáltalán nem biztos, hogy ezek a nekünk kedves fogások elnyerik a külföldiek tetszését, így ha például külföldi vendégünket szeretnénk elkápráztatni, érdemes átböngészni a listát.
Lássuk, melyik a 10 legnépszerűbb étel az oldal értékelései alapján!
10. Lecsó (4,2 pont)
Megérte a rengeteg bogrács vagy tűzhely feletti vita a paprika és paradicsom kívánatos arányáról, a megfelelő zsiradékról, hagyma mennyiségéről: a külföldieknek is kifejezetten ízlik ez a szívünknek kedves eledel! Ehetjük rizzsel, tojással, de igazán autentikusan nem kell hozzá más, mint egy jó nagy karéj friss kenyér, amivel a végén megmaradó csodás színű szaftot is kitunkolhatjuk. (Érdekel, hogyan készül Mautner Zsófi kedvenc lecsója? Kattints, és kiderül!)
9. Kürtőskalács (4,2 pont)
Nem véletlen, hogy az utóbbi néhány évben gombamód kezdtek szaporodni Budapest belvárosában is a kürtőskalácsot árusító kioszkok, mint ahogy az sem, hogy rendre hosszú sorok kígyóznak előttük. Magyarok és külföldiek is imádják ezt az egyszerre roppanós és puha, édes és illatos finomságot, ami az előkelő hatodik helyet szerezte meg ezen a listán. (És azt tudtad, hogy a kürtőskalács hivatalosan is hungarikumnak számít?)
8. Túró Rudi (4,3 pont)
Kisgyerekkorunk óta rajongjuk ezt a finom desszertet, igaz, akik ették már a nyolcvanas-kilencvenes években is, jól emlékeznek, hogy a mai rudi azért nem ugyanaz, mint az akkori. Emlékeim szerint annak mindig volt egy kis „stichje”. Nem mondom, hogy romlott lett volna, de majdnem mindig volt egy kis savanykássága, vélhetően azért, mert még valódi tejből készült. A mai verziókban citrommal próbálják elérni ugyanezt a hatást, és már számos töltött és különleges bevonatú kiadás is létezik. Sőt, az eredetileg márkanév Túró Rudi mára köznevesült: minden csokiba mártott túródesszertet így hívunk – sőt, még egy tortát is.
7. Pogácsa (4,3 pont)
Milyen jó is a magyar szegény legénynek meg a legkisebb fiúnak, hogy édesanyja hamuba sült pogácsával tarisznyázza fel, nem igaz? Ha jól csinálják, a pogácsa napokkal később is finom, és nemcsak arra jó, hogy magában rágcsálja el az ember, de remek bor- vagy sörkorcsolya, sőt, ha gulyás mellé eszünk belőle egy párat, második sem kell. Nézd csak, itt van három remek pogácsarecept!
6. Kifli (4,3 pont)
Gondoltad volna, hogy a kiflit a külföldiek kifejezetten magyar ételként tartják számon, és abban a formában, ahogy mi esszük, máshol nem is igazán ismerik? Bár a kifli eredetéről nem sokat tudunk, egy legenda szerint a roppanós reggeli finomságot akkor találták fel, amikor a keresztények megvédték Budát az oszmánoktól, és a város pékjei az ünneplés jeleként félhold alakú friss zsemléket kezdtek árulni. Én vegán verzióban így készítem.
5. Lángos (4,3 pont)
Te hogy szereted a lángost: sajtosan, tejfölösen, esetleg csak fokhagymával megkenve? Ezt a végtelenül egyszerű, gyakorlatilag kenyértésztából készülő ételt nem lehet megunni! Az étel neve egyébként a láng szóból származik, mivel eredetileg téglakemencében sütötték. Egyesek úgy vélik, hogy a lángos török hatásra került be a magyar konyhába, míg mások szerint az ókori rómaiaktól származik. Akárhonnan is jön, a strandolások elengedhetetlen kelléke.
4. Csirkepaprikás (4,3 pont)
Bár hasonlít a klasszikus pörköltre, a paprikás jellegzetessége, hogy tejfölös habarással készül – annak érdekében hogy sima, krémes mártás jöjjön létre. A legjobban nokedli vagy galuska illik hozzá, én pedig nagyon szeretek egy adag tejfölös uborkasalátát is mellé enni. A végén maradó szaftot és leeső húsrészeket pástétommá szoktam turmixolni.
3. Krémes (4,3 pont)
Ehhez hasonló süteményt a világ számos pontján készítenek, sokan mégis a magyar desszertek közt tartják számon. Végtelenül egyszerű, kevés összetevős finomság, és mint ilyen, nagyon fontos, hogy a legkiválóbb alapanyagokból készüljön. A klasszikus krémes krémjének habkönnyűnek és légiesnek kell lennie, a felső réteslapot pedig mifelénk csak egy kevés porcukorral szórják meg. Málnásan próbáltad már?
2. Pörkölt (4,4 pont)
A pörkölt története szorosan összefonódik a hagyományos magyar gulyáséval, mivel mindkét étel eredetileg paraszti elemózsiaként készült, és nagy mennyiségben használtak hozzá őrölt nemes pirospaprikát. Pörköltet számos húsféléből készíthetünk, a lényeg, hogy az elején egy nagyon forró edénnyel kezdjünk, hogy pörzsanyag, azaz pörk keletkezhessen. Zöldséges verzióban is nagyon finom.
1. Gulyás (4,5 pont)
Bár sok országban a gulyás a sűrű húsos ragu szinonimája, Magyarországon leginkább leves jellegű ételt jelent, ezért gulyásleves néven is ismert. Alapja a gazdag ízű marhahús, de harmadik emeleti panelekben bátran készíthetjük sertésből is – ahogy én is szoktam.
Magyar ételt korszerűen?
A magyar ételeket gyakran éri az a vád, hogy egészségtelenek, túl zsírosak és túlságosan erős fűszerezésűek. Sokan vannak, akik ezek miatt a hagyományos magyar fogásokat eleve száműzik az étrendjükből, pedig a lényeg inkább a mértéktartás lenne. Ma már rengeteg nagyszerű étteremben ehetünk korszerűen elkészített, ugyanakkor tökéletes ízű magyaros ételt, és ha egyébként kiegyensúlyozottan táplálkozunk, bőven belefér a nagymamánál elköltött hétvégi csirkepaprikás és sütemény is.
Kiemelt kép: Getty Images