thai chi gyakorló idősebb nők

Ez a mozgásforma lassítja a Parkinson-kór lefolyását

Régóta tudjuk, hogy a tai chi gyakorlása számos egészségügyi előnnyel jár: javítja az egyensúlyt, csökkenti a szorongás tüneteit és megelőzheti a szív- és érrendszeri betegségeket is. Most újabb előnyös hatására derült fény.

A Parkinson-kór világszerte az egyik legrettegettebb betegség. Az egyes agyi területek fokozatos pusztulásával járó kórnak jelenleg még nincs hatékony gyógymódja, a kezelésére kifejlesztett szerek legfeljebb a betegség progresszióját tudják lassítani. A milliókat érintő betegséggel kapcsolatos tudatosság az utóbbi években szerencsére egyre jobb, részben annak is köszönhetően, hogy egyre több híres ember vállalja fel, hogy ezzel a problémával küzd, és ha lassan is, de egyre közelebb kerülünk a Parkinson megértéséhez is. Azt például, hogy a kór valamiképpen a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokkal is kapcsolatban áll, jó ideje tudjuk, mint ahogy azt is, hogy bizonyos életmódszokásinkkal sokat tehetünk a szervezetünkben zajló gyulladás csökkentéséért. Úgy tűnik, egy keleti mozgásos meditáció, az úgynevezett tai chi kifejezetten nagy segítségünkre lehet a gyulladás, és így a Parkinson tüneteinek rosszabbra fordulása ellen vívott harcban. 

Tai chi és Parkinson

Egy nemrégiben közzétett tanulmány most arra mutatott rá, hogy a tai chi hosszú távon csökkentheti a Parkinson-kór tüneteinek súlyosságát. Mostani vizsgálatukhoz a kutatók korai stádiumú, úgynevezett sporadikus (azaz nem örökletes) Parkinson-kórban szenvedő, más betegségben azonban nem érintett személyeket kerestek, a résztvevőket pedig két csoportra osztották. Egy 187 fős kontrollcsoportra, akik nem végeztek ilyen testmozgást, és egy 143 fős csoportra, akik viszont tai chi órákat vettek heti kétszer két órában. A résztvevők átlagéletkora 66 év volt, és egyenlő számú férfi és nő vett részt a kutatásban.

A résztvevőket egy három éves sportos (a kontrollcsoport esetében tai chi-mentes) időszak után további három évig követték nyomon, és azt találták, hogy

a tai chi-t végző csoport résztvevőinek sokkal jobbak maradtak a motoros funkciói (például járóképességük, egyensúlyérzékük), mint a másik csoport tagjainak.

A kontrollcsoport tagjai ráadásul több Parkinson-ellenes gyógyszert is kellett, hogy szedjenek tünetek kezelésére, miközben a tai chi pozitív hatásai a nem-motoros tünetekben is megmutatkoztak a másik csoport esetében! A tai chi-t gyakorló csoport jobb életminőségről és közérzetről, pihentetőbb alvásról, kevésbé hanyatló memóriáról és kognitív képességekről számolt be.

Tekintettel arra, hogy a Parkinson-kór kezelésére jelenleg alkalmazott gyógyszerek csak csekély mértékben késleltetik a betegség előrehaladását, de hosszú távon nem akadályozzák meg a tünetek súlyosbodását, egy olyan hozzáférhető, hatékony kiegészítő terápia, mint a tai chi, kulcsfontosságú lehet a betegek számára.

Idehaza is több tízezer embert érint a Parkinson-kór. (Fotó: Getty Images)

Testmozgás és Parkinson-kór

Nem ez az első vizsgálat, amely kimutatta, hogy a tai chi előnyös lehet a Parkinson-kórban szenvedők számára, a korábbi kutatások azonban csak rövid távon, hat hónapos időszakokban találtak előnyöket. Ez a tanulmány az első, amely hosszú távú előnyöket mutat ki. Emellett más mozgásformákat is vizsgáltak már, hogy kiderüljön, vajon előnyösek-e a Parkinson-kórban szenvedő betegek számára, beleértve például a HIIT edzést és a különféle keringésfokozó gyakorlatokat, például a gyaloglást vagy az úszást. Ezekről szintén kimutatták, hogy rövid távon jótékonyan hatnak a motoros tünetekre és lassítják a betegség előrehaladását. 

Bár a tai chi hatásának pontosabb megértéséhez további kutatásokra lesz szükség (például meg kell majd vizsgálni, hogy a tai chi a Parkinson-kór előrehaladottabb stádiumaiban szenvedő embereknek is jót tesz-e), ennek a legújabb tanulmánynak az eredményei azt mutatják, hogy a tai chi a kezelési tervek kiegészítéseként jól használható lehet, mivel előnyös hatása mind a betegség fizikai, mind a mentális aspektusait érinti.

Parkinson és környezet

A Parkinson-kór kialakulásának hátterében számos genetikai és környezeti tényező állhat, és elképzelhető, hogy egyes, a környezetünkben gyakran használt anyagokról a jövőben kimutatható lesz, hogy valamilyen módon részesek abban, hogy világszerte milliókat érint ez a betegség.

Nemrégiben például mi is írtunk arról, hogy egy TCE nevű, az ipar számos területén például zsírtalanításra használt anyag közvetlen kapcsolatban lehet a Parkinson-kór kialakulásával is. Az elmúlt két évtizedben a Parkinson-kóros esetek száma csaknem megduplázódott, ez pedig erősen utal arra, hogy annak kialakulásában nagy szerepet játszathat életmódunk, illetve a környezeti hatásoknak való kitettség is. Ha a betegség ellen biztos védelem egyelőre nincs is, azzal, ha egészséges életmódszokásokat alakítunk ki, azaz kiegyensúlyozottan táplálkozunk, elegendő testmozgást végzünk és időt szakítunk a pihenésre is, továbbá amennyire ez egyáltalán lehetséges, kerüljük a különféle bizonytalan hatású kemikáliák használatát, biztos hogy támogatjuk szervezetünket. 

Mindent megteszel annak érdekében, hogy egészségesen élj? Vagy épp úgy érzed, sokkal többet is tehetnél? Ajánljuk figyelmedbe ezt a korábbi cikkünket, amiből kiderült, milyen hatással vannak életmódszokásaid egészségi állapotodra, azaz hogy valójában hány éves is a tested. 

Kiemelt kép: Getty Images