komposzt

Ettől az egyszerű, de nagyszerű összetevőtől lesz igazán gazdag a komposzt

Ha fontos számodra a fenntarthatóság, imádni fogod ezt a titkos összetevőt!

A pénztárcánk és a kertünk is meghálálja, ha felfedezzük, miként is hasznosíthatjuk újra az otthoni zöld szemetet ahelyett, hogy a többi háztartási hulladékkal együtt kidobnánk. Ha imádod a kávét, minden bizonnyal már tudod, hogy mennyi mindenre használható a kertben és a háztartásban. És azt tudtad, hogy a használt teafűnek sem érdemes a kukában végeznie?

A tealeveleket például nemcsak kedvező élettani hatásaik és finom ízük miatt érdemes felhasználni. A tea áldásos hatásairól és egyéb felhasználási módjairól ódákat zengtünk már, most pedig mutatjuk, hogy hogyan érdemes felhasználni, ha a kertünket gazdaggá, a növényeinket pedig életteli telivé szeretnénk varázsolni!

Amire érdemes odafigyelni  

A teafű szuperképessége, hogy főzés után is képes megőrizni hasznos tápanyagait, ezért komposztanyagként is kiválóan használható. A kávézacchoz hasonlóan természetes, szerves és nitrogénben gazdag, amire nemcsak a talajnak, de a zöld leveles növényeknek is nagy szükségük van a növekedésben. Azonban van néhány dolog, amire nem árt odafigyelnünk, mielőtt lelkesen belevágnánk az újrahasznosításba.

Ami a teafiltereket illeti, nagyon nem mindegy, hogy mi kerül a komposztba – van, amit kifejezetten tilos komposztálni –, ezért jó, ha a tudjuk:

a filterek is teljes mértékben komposztálhatók, de csak abban az esetben, ha papírból készültek, illetve eltávolítjuk róluk a zsinórt, a címkét és a rögzítő fémkapcsot.

tea komposztalasa

Fotó: Getty Images

Általában a tea csomagolásából is meg lehet állapítani, hogy a gyártási folyamatok során használtak-e bármilyen műanyagot (például polipropilént) a papírzacskó lezárásához. A legbiztosabb az, ha vásárlás előtt elolvassuk a doboz hátoldalán lévő leírást, ahol a gyártók azt is jelzik, ha 100%-ig újrahasznosítható filterekkel dolgoztak. 

Ezt teszi a teafű a komposztunkkal

A tealevél nagyszerű módja az oxigénszint növelésének és a nedvesség fenntartásának, ráadásul a bomlási folyamatokat elősegítő földigilisztákat is odacsalogathatjuk vele – mindezt úgy, hogy fokozzuk a komposztunk nitrogén-, kálium- és foszfortartalmát, kiegyensúlyozva ezzel különböző szerves anyagok (például elhalt falevelek, lemetszett ágak és kiszáradt virágok) széntartalmát is. Majd ezután érkeznek a mikroorganizmusok, akik jóízűen megemésztik mindezt, és olyan tápanyagokkal teli komposztot állítanak elő, ami csodát művel majd a kertünkkel. A tealevelekben lévő nitrogén ráadásul a komposztkupac melegítését is elősegíti – vagyis olyan környezetet teremt a komposztálóban, amiben más szerves anyagok is könnyebben, gyorsabban bomlanak majd le.  

Szerencsére ehhez az igencsak egyszerű, ám annál nagyszerűbb módszerhez többféle tealevelet is használhatunk, beleértve a zöld-, fehér-, fekete- és vörös teát is. Dél-Afrika csodaszere, a vörös fokföldirekettye zsenge hajtásaiból készült rooibos tea például mulcsnak is kiváló, mivel segít megtartani a talajnedvességet a felszín alatt.

teafilter

Fotó: Getty Images

De a teafüvet bevetheted egyfajta tápoldatként is, ha használat után egyszerűen csak elásod a gondozni kívánt növények körül – akár kinti ágyásról, akár benti cserepes növényről van szó. Miután a teafű lebomlik, a benne lévő hasznos tápanyagok közvetlenül jutnak el a növények gyökereihez, amivel nemcsak a növekedésüket fokozhatjuk, de a bosszantó gyomnövények szaporodását is megfékezhetjük.

Tudtad, hogy még az emberi haj is komposztálható? Katt ide, ha tudni szeretnéd, hogy hogyan!

Kiemelt kép: Getty Images