iskolai bántalmazás bullying

Az ügyvéd válaszol: Gyerekterror az iskolában – Mit tehetünk ellene?

Legújabb rovatunkban dr. Bátki Pál büntetőjoggal foglalkozó ügyvéd segítségével járjuk körbe azokat a kérdéseket, problémákat, amelyek akár jogi következményekkel is járhatnak. Célunk, hogy azokat a megoldási lehetőségeket is számba vegyük, amelyekkel megelőzhető, hogy törvény elé kerüljön egy-egy kérdéses eset.

Bántalmazó osztálytársak, zaklatás az iskolában. Heccelés, iskolai bántalmazás, azaz elterjedt, angol nevén bullying. Olyan probléma ez, amelyről mindenkinek vannak homályos, gyermekkori emlékei és amelynek súlyosabb esetei időről időre felkavarják a közvéleményt is. Mégis, a probléma többnyire rejtve marad. A régóta előforduló iskolai bántalmazás és zaklatás az áldozatokat sokszor olyan éveken át tartó testi-lelki gyötrelmeknek teszi ki, amivel szemben csak nehezen, vagy egyáltalán nem kaphatnak segítséget. A téma azért is felkavaró, mert ezeknek a bántó hecceknek az elszenvedői gyerekek. Ahogyan az elkövetőik is.

Az iskolai bántalmazás túlságosan gyakori

Az iskolás gyerekek kétharmada napi szinten találkozik az iskolai erőszakkal, bántalmazással. Különösen sok gonoszkodás figyelhető meg az általános iskolák és a szakiskolák tanulói között. Ez főleg csúfolódást, kiközösítést jelent, de könnyen fajulhat fizikai erőszakig is. Igazán szélsőséges esetekben pedig az életet veszélyeztető, visszafordíthatatlan következményei is lehetnek az iskolai bullyingnak. Evidens, hogy ez ellen a jelenség ellen fel kell lépni. De hogyan?

Az iskolai bántalmazásokkal szembeni küzdelmet nagyban megnehezíti, hogy az esetek részleteinek felderítése és tisztázása sokszor kilátástalannak tűnik. Egymás ellen kiabáló, vagy épp ellenkezőleg, csökönyös hallgatásba burkolózó gyerekek dolgában igazán nehéz igazságot tennünk. Nem könnyíti a helyzetet, hogy sokszor az érintett iskolák sem állnak a helyzet magaslatán, sokszor tűnhet úgy, hogy tehetetlenek, vagy egyszerűen csak szeretnék megúszni az ilyen ügyeket. Szülőként ez persze aligha méltányolható álláspont.

Iskolai bántalmazás: az észleléstől a jelentésig, lépésről lépésre

Dr. Bátki Pál

Az első és legfontosabb dolog, hogy ha iskolai bántalmazással találkozunk, akkor lehetőleg minél pontosabban tisztázzuk a helyzetet, gyűjtsük be az információkat. Írjuk le, jegyezzük fel, hogy mit mondott a gyerek, hogy mit látott, mit hallott, hogy mi történt vele, vagy azzal, aki a bántalmazást elszenvedte. Ha van közvetlen bizonyíték is, például gyalázkodó, fenyegető üzenetek, zaklató videók, akkor gondoskodjunk azok megőrzéséről, rögzítéséről. Ugyanakkor fontos, hogy ezeket mi magunk ne terjesszük, ne tegyük közzé, ne osszuk meg illetéktelen személyekkel! Amennyiben jogi útra akarjuk terelni az esetet, akkor testi sérülés esetén orvosi látleletre is szükség lesz, még akkor is, ha a sérülés nyolc napon belül gyógyul, és nem igényel ellátást.

A második lépés az iskola értesítése. Elképzelhető, hogy a tanárok nem lesznek túl lelkesek a jelzésünkre, ugyanakkor az ellenkezője sem kizárt. Lehet, hogy éppen egy ilyen konkrét, felvállalt jelzésre várnak, hogy végre alapos indokkal szüntethessék meg a bántalmazók tanulói jogviszonyát, magyarán szólva kiutasíthassák őket az iskolából, kollégiumból.

Ha a tanárokkal nem jutnánk dűlőre, akkor érdemes lehet a minden iskolában (és óvodában) megtalálható iskolai szociális munkással is felvenni a kapcsolatot. 

Ha úgy érezzük, hogy iskolán belül nem oldható meg a probléma, akkor forduljunk az illetékes gyermekjóléti- és családsegítő központhoz. Nekik hivatali kötelességük minden bántalmazásról beérkező jelzés kivizsgálása. Jó hír, hogy a gyermekjóléti felé nem csak az érintett szülő, de bárki tehet jelzést, aki a bántalmazást tapasztalja, ráadásul ezt a jelzést anonim módon is meg lehet tenni.

Mikor forduljunk a rendőrséghez?

Amennyiben a bántalmazás különösen súlyos, vagy egyértelműen bűncselekményi jelleget ölt, akkor érdemes lehet feljelentést tenni a rendőrségen. Tehát például akkor, ha fenyegetik, fizikailag bántalmazzák a sértett gyereket, vagy ha elveszik az uzsonnáját, zsebpénzét, telefonját.

Fontos hangsúlyozni, hogy a zaklatás, a kényszerítés, a személyi szabadság megsértése vagy a testi sértés, éppen úgy, ahogyan a lopás vagy a rablás is, olyan jogellenes cselekedetek, amelyek alól az sem adhat felmentést, ha azt gyerekek követik el!

Ez az a pont, ahol jogi segítségre lehet szükség, és érdemes kikérni egy, a témában jártas ügyvéd, jogvédő szervezet vagy gyermekvédelmi szolgálat jogi tanácsait. 

Magyarországon négy alapvető fontosságú jogszabály is kimondja a gyermekek ellen irányuló bántalmazással szembeni zéró toleranciát. A legmagasabb szintű ezek közül az 1991. évi LXVI. tv., amely Gyermekjogi egyezmény néven is ismert, nemzetközi hatályú jogforrás. Magyarország Alaptörvénye, továbbá a Gyermekvédelmi törvény (1997. évi XXXI. tv.) és a Köznevelési törvény (2011. évi CXC. tv.) szintén irányadó jogszabályok, míg az egyes bűncselekmények meghatározásában a Büntető Törvénykönyv ad útmutatást. Ugyanakkor az ilyen esetek bírósági úton történő megoldása sokszor nehéz és hosszadalmas folyamat, aminek következményeit sok esetben a sértett is megszenvedi.

Iskolai bántalmazás: nem jogi esetek

Bár a súlyosabb ügyekben sokszor a bíróság mondja ki a döntő szót, mégis, az iskolai bántalmazás alapvetően nem jogi, és különösen nem büntetőjogi kérdés. Annál sokkal összetettebb társadalmi, pedagógiai, pszichológiai, illetve gyermekvédelmi probléma, aminek elsősorban a megelőzésére kell törekedni. A gyerekek között megelevenedő gonoszság visszaszorításában pedig a legjobb ügyvédeknél is sokkal többet segíthetnek az elhivatott tanárok, a tapasztalt gyermekvédelmi szakemberek, jó családterapeuták és az empatikus pszichológusok.

Végül fontos kiemelni, hogy minden hivatalnál, szervezetnél és jogi segítségnél fontosabb, hogy a bántalmazott gyermeket ne hagyjuk magára a szenvedéseivel! Ne hibáztassuk a történtekért, ne bagatellizáljuk az esetet, ne relativizáljuk a fájdalmát, hanem ismerjük el jogos sérelmeit és álljunk határozottan mellé! Az iskolai bántalmazást követő lelki töréseket, traumákat nem a jog útvesztőiben szenvedi el az áldozat, hanem akkor, amikor úgy érzi, hogy egyedül maradt a bajban.

Hol kérhetünk segítséget?

Az iskolai bántalmazás eseteiben érintettek, legyenek azok pedagógusok, szülők vagy gyerekek, hasznos gyakorlati útmutatót és segítséget kaphatnak az Unicef weboldalán, ahol Gyermekvédelmi kisokos éppúgy fellelhető, mint a gyerekek által is használható, a bántalmazások leküzdésében segítő HelpAPP

Hintalovon Gyermekjogi Központ is hasznos szövetséges lehet, hiszen kifejezetten gyermekeket is érintő jogi ügyekre specializálódtak, küldetésük a gyermekeket ért jogsérelmek elleni küzdelem.
Amennyiben azonnali segítségre van szükség, akkor a nap 24 órájában ingyenesen, anonim módon is hívható Gyermekvédő hívószámát (06-80-21-20-21) érdemes tárcsázni. Itt képzett gyermekvédelmi szakemberek szolgálnak segítséggel, tájékoztatással, és adott esetben akár az intézkedést is elindíthatják a gyermeket veszélyeztető helyzet elhárítására.

Szöveg: Dr. Bátki Pál

Kiemelt kép: Canva