Egy mondás szerint nem kell más a fogyáshoz, mint egy strapabíró edzőcipő – azt már csak mi tesszük hozzá, hogy nem árt a megfelelő sportruházat sem, hiszen a cipő önmagában kevés. (Illetve a helyes táplálkozás, ami mindennek az alapja.) De nézzük, milyen is az ideális sportruházat? Elegendő, ha megyünk az új trendek után, és a divat által diktált holmit választjuk? Vagy jó lesz az otthoni melegítő is? Ezek a kérdések mindenkiben felmerülnek, akik úgy döntenek, hogy rendszeres mozgásra adják a fejüket. A válasz viszont korántsem egyértelmű. Akik pusztán a divatot követik, könnyen mellé nyúlhatnak. Akik pedig a kinyúlt, kedvenc mackónadrágban látnak neki a mozgásnak, csalódni fognak.
Nem mindegy hát, hogy milyen viseletet választunk a sportoláshoz, hiszen a jó öltözet segít az örömteli mozgásban, míg egy kényelmetlen ruha képes egy életre elvenni az ember kedvét tőle.
A jó közérzet motivációt ad
„Rendkívül fontos a sportruházat kiválasztása, hiszen hozzájárul a jó közérzethez. Sok nő azért nem mer edzőterembe járni, mert fél, hogy kinézik, lenézik őt csupán azért, mert nem modellalkat vagy épp érettebb korú. Ezért oda kell figyelni, hogy az alkatunkhoz és a személyiségünkhöz illő sportruházatot válasszunk” – kezdi a beszélgetést Kozma Rita stílustanácsadó, aki azonnal hozzáteszi, hogy a jó színválasztás már félsiker, hiszen a számukra előnyös árnyalatokban fogjuk magunkat jól érezni, és a mozgást is jobban fogjuk élvezni. Ehhez érdemes ismerni néhány alapszabályt, minthogy a sötét színek (fekete, sötétkék, bordó) slankítanak, a nagyon világos színek (fehér, krém, ekrü) optikailag erősítenek.
„Az edzőruha kiválasztásánál az egyik legfontosabb szempont, hogy jól érezzük magunkat benne.”
Nem számít, hogy nem a legújabb kollekció, vagy nem feszül mindenhol, a fő, hogy otthonosan viseljük, és már egy fokkal szerethetőbb lesz a mozgás is, legyen szó aerobikról, súlyzós edzésről vagy csoportos órákról. (Arról, hogyan őrizhetjük meg motivánciónkat otthoni edzés esetén, itt írtunk bővebben.)
Másképp izzadunk
A stílustanácsadó elmondása alapján a komfortot növeli a ruha anyaga is. „A pamut anyagok közkedveltek (nem csak edzőruhában), de a poliészterrel szemben a tiszta pamut a nedvességelvezető hatása miatt nem jó választás sportolás közben – az izzadás szempontja egy intenzívebb edzésnél ugyanis elengedhetetlen. A kevert anyagú ruházat jobb válaszát a sportoláshoz, a pamut-poliészter kombináció lehetővé teszi, hogy a jobban szellőzön a ruha.” Ezzel választ kapunk arra a kérdésre is, hogy a 100% pamut otthoni mackónadrág nem a legjobb döntés, ha mozgásról van szó.
Hogy milyen nagy szerepe van a ruha anyagának, arról Jan Šandala, a GymBeam vezető designer munkatársa is beszámol, aki csapatával a sportruházatok tervezése során kiemelten figyel az ideális anyagválasztásra.
„Az olyan szintetikus anyagok, mint a poliészter vagy az elasztán, általában jól tartják a színüket, számos formában használhatóak rugalmasságuk, tartósságuk, nedvességelvezető képességük miatt”
– mondja a tervező, aki ehhez kapcsolódóan hangsúlyozza, hogy a természetes anyagok (például a modál, bambusz rost) légáteresztő képességük, finomságuk és fenntarthatóságuk miatt kapnak kiemelt szerepet. „A szabadtéri edzések során a merinói gyapjút ajánlom, amely rendkívül hatékonyan szabályozza a testhőmérsékletet, természetes módon megtartja a hőt és kellemesen melegen tart, amit hideg időben nagyra értékel a sportoló.”
Vastagabb vagy vékonyabb legyen a sportruházat?
Sokan azért választanak vastagabb ruhát, vagy akár plusz egy réteget a sportoláshoz, hogy mozgás közben többet izzadjanak, és ezzel felgyorsítsák a fogyókúra folyamatát. De a jó sportruházat nem éppen így támogatja az alakformálást. „Fontos kiemelni, hogy
a ruházatnak nincs közvetlen hatása a fogyásra. Egy vastagabb ruházat miatt ugyan többet izzadunk, ami vízveszteséget jelent, de nem testzsírveszteséget.
A kényelmes és funkcionális ruházatban való rendszeres edzés az, ami csodákat tesz a testünkkel, akkor is, ha például a fogyás a cél” – szögezi le Jan Šandala. A két szakértő egymástól függetlenül egyetért abban, hogy a megfelelő sportruházat kellően rugalmas anyagból készül, rendelkezzen jó légáteresztő hatással, és legyen olyan kényelmes, hogy órák hosszát is szívesen viseljük. Mert akkor lesz hatékony a mozgás, ha élvezettel csináljuk.
Szerző: Vermes Nikolett
Kiemelt kép: Getty Images