feledékenység

5 figyelmeztető jel, hogy a feledékenység mögött komolyabb ok húzódik

Bizonyos fokú memóriavesztés természetes az idő előrehaladtával, ám akadnak olyan apróbb jelek, melyeket már jobb, ha igenis komolyan veszünk.

Az időskor és a feledékenység kéz a kézben jár egymással, épp ezért ritkán kérdőjelezzük meg a mögöttes okokat, melyek túlmutathatnak az öregedésen. Az emlékek bizonyos fokú csökkenése a korral normálisnak tekinthető – egyes kutatások szerint már a 30-as éveinkben csökkenni kezd az emlékezésért felelős idegsejtek aktivitása –, és az olyan apró kellemetlenségek, mint a kulcsok elhagyása vagy a nevek elfelejtése általában nem adnak különösebb okot az aggodalomra.

Nem úgy a kóros memóriavesztés, mely esetében fontos a kezdeti jelek azonosítása, a súlyosabb következmények enyhítése, vagy az olyan problémák felismerése érdekében, mint az Alzheimer-kór vagy a demencia. 

Képtelen vagy új dolgokat megjegyezni

Az orvosi szakemberek úgy vélik, aggasztó lehet, ha úgy találjuk, nehezen sajátítunk el új dolgokat, de a nyugtalanságon túl egy idő után már érdemes mélyebbre néznünk.

„Társadalmunkban gyakori jelenség, hogy kapunk egy új eszközt, melyen egyszerűen nem tudunk kiigazodni” – mondja Dr. Charles Bernick, a Lou Ruvo Center for Brain Health neurológusa, aki szerint bizonyos mértékig normális, hogy az embernek időre van szüksége ahhoz, hogy megszokja az újdonságokat, ám ha ez hosszú idő távon is lehetetlen feladatnak bizonyul, érdemes fontolóra venni egy átfogóbb vizsgálatot. 

feledékenység

Fotó: Getty Images

A megszokott is nehézséget okoz

Akkor is gyanakodhatunk, ha az olyan korábban könnyűnek tűnő rutinfeladatok, mint például egy recept vagy a szokásos bevásárlólista felidézése most kihívást jelentenek, de a kóros feledékenység leginkább a pénzügyek terén figyelhető meg. A be nem fizetett, vagy épp ellenkezőleg, kétszer is kiegyenlített számlák, a pénzváltás vagy a bolti visszajáró elfelejtése figyelmeztető jelek lehetnek környezetünk és önmagunk számára egyaránt. 

Eltévedsz az ismerős helyeken

A feledékenység természetesen lehet időszakos is, de ha rendszeresen tapasztaljuk az eddig említett nehézségeket, vagy azt, hogy már ismerős helyeken is eltévedünk, akkor érdemes alaposabban is utána járni problémáinknak. Ulrich Mayr, az Oregoni Egyetem idegtudományi professzora szerint az egyik leginkább árulkodó jele a kóros feledékenységnek, ha eltévedünk a szülővárosunkban, és nem találjuk a hazautat. Ez akár a piacról hazafelé jövet, vagy egy ismerősünktől elindulva is megtörténhet, sőt, leginkább a nem tudatosított rutinfeladatok közepette csaphat le ránk a váratlan memóriavesztés. 

Ugyanazokat a történeteket ismétled

Bizonyos mértékig normális, hogy időről-időre ismételjük önmagunkat, és olyan embereknek idézünk fel korábban említett dolgokat, akik már hallották tőlünk azokat. Ám ha azt vesszük észre magunkon, hogy túl gyakran hajtogatjuk ugyanazt, az már sejthetővé teszi, hogy valami nincs teljesen rendjén, különösen ha egy napon belül többször is elhangzik a szánkból a már jól ismert történet. 

Gyorsan elfelejted a beszélgetéseket

Ugyanez az eset áll fenn, csak épp fordítva, amikor rendszerint arról feledkezünk meg, amit mások mondtak nekünk. Persze senkitől sem várható el, hogy minden egyes beszélgetésre emlékezzen, ám ha még csak órák teltek el az eszmecsere óta, valószínűleg komolyabb ok áll a háttérben. A betegségeken túl azonban természetesen a biológiának is óriási hatása lehet agyunk frissességére, de életmódszokásaink sokkal nagyobb befolyással vannak, mint gondolnák. Talán ezekből következik, hogy egyesek fiatalabbnak, míg mások idősebbnek érzik magukat a valódi koruknál.

Az alábbi cikkben felsorolt jelekből kiderül, hogy gyorsan idősödő vagy fiatalos aggyal rendelkezünk-e, sőt, arra is kitérünk, milyen szokásokkal támogathatjuk szellemi frissességünket.

Kiemelt kép: Getty Images