Tulajdonképpen megengedheted magadnak, hogy a főként növényi alapú étrend mellett tojást, tejterméket vagy akár húst is egyél kedved szerint. Azáltal, hogy nem kell magadat szigorú és valljuk be, sokszor unalmas keretek közé szorítani egy klasszikus diétával, így a számos előnyön kívül még élvezetesebbé és könnyebben betarthatóvá is válik az étrend.
Na de hogyan is néz ki ez részleteiben és miért lesz jó nekünk?
Maga a szó az angol flexible, vagyis rugalmas és vegetarian, vagyis vegetáriánus szavak összeolvadásából származik. Az étrend nevét és meghatározását 2009-ben Dawn Jackson Blatner amerikai dietetikus találta ki és írta le a The Flexiterian Diet című könyvében, melyben úgy aposztrofálta, mint „egy többnyire vegetáriánus étrend, mely segít fogyni, egészségesebbnek lenni, megelőzni számos egészségügyi problémát és évekkel kitolni a várható élettartamunkat”.
Jókat eszel!
Ez az étrend főként növényi eredetű élelmiszereket tartalmaz: zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyeseket, tofut, olajos magvakat, teljes kiőrlésű gabonát, tejtermék alternatívákat, valamint tojást, alkalomadtán tejtermékeket.
Mértékkel a húsfogyasztás is megengedett, ám ebben is próbáljunk figyelni, hogy szabadtartású, bio, legelőn nevelt állatok és vadon fogott halak húsát válasszuk, hiszen az erőszakmentes tartási körülmények hatással vannak a húsminőségre, és a környezetet is kevésbé terheli, mint a nagyipari húsfeldolgozás.
Jó az egészségednek!
Kutatások kimutatták, hogy az étrend követői nemcsak a fogyásukban tapasztaltak előrelépést, de összességében az egészségük is sokkal jobb lett azáltal, hogy csökkent az esély náluk a szívproblémákra, a kettes típusú cukorbetegségre és a rákra is.
Mivel a flexitáriánus étrendet követve főleg rostban gazdag, növényi összetevőkkel táplálkozunk, így kevesebb bevitt kalóriával már jól fogunk lakni. Ehhez hozzájárul, hogy ebben az étrendben kerüljük a feldolgozott, finomított és cukros élelmiszereket, telített zsírsavakat, ami szintén segít a súlyvesztésben. Számos tanulmány szerint a BMI (body mass index) is alacsonyabb a flexitáriánusoknál. A könnyű követhetőség és a kevésbé szigorú szabályok pedig segítenek, hogy hosszútávon is betartható legyen a diéta, így elkerülhetjük a jojó effektust is.
Jó a Földnek!
A húsfogyasztás minimalizálása jócskán csökkenti a karbonlábnyomunkat, hiszen a húsfeldolgozás nagy terhet ró bolygónkra az üvegházhatású gázok kibocsátásával. A növények termesztése/előállítása egy jóval fenntarthatóbb folyamat és kevesebb erőforrást, föld- és vízfelhasználást igényel.
A flexitáriánus étrend egyensúlyra törekszik, emiatt a váltás is könnyebb, hiszen fokozatosan tudunk átállni rá a saját ritmusunkban, nem kell semmit megvonni magunktól, továbbra is tudunk változatosan és finomat enni!
Mutatunk is két nagyszerű receptet, amivel akár már holnap kipróbálhatod milyen csodás dolgokat lehet növényi alapanyagokból készíteni!
Sütés nélküli Vegaföl-Cottage krémtorta
Vegán Cottage gombócvarázs
A receptekben található Fino Vegajó termékek teljes mértékben beilleszthetőek a flexitáriánus étrendbe, hiszen mindegyik vegán, szója- és gluténmentes, illetve kókuszzsír alapú.
Összességében állíthatjuk, hogy a flexitáriánus étrend egy olyan remek alternatíva, amivel nemcsak magadért, de a Földért is tudsz tenni és aminek a követésével jót eszel, jól leszel, egészségesebb leszel és te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy minden nap egy jobb világban ébredhessünk fel! Ugye téged is magával ragadott? Ezek miatt nevezhetjük a flexitáriánus étrendet életstílusnak, mintsem diétának.