A reklámokban többnyire karcsú, de kissé puffadt hassal szomorkodó fiatal nőket látunk, akinek a legfőbb problémája, hogy (megítélésük szerint) előnytelenül néznek ki kerekedő hasukat megmutató ruházatukban.
A hirdetésekkel két probléma is van. Egyrészt az, hogy azoknak a problémáit, akik például IBS-sel vagy épp Crohn betegséggel küzdenek, elbagatellizálja, ellenben azt a látszatot kelti, mintha az, hogy az embernek néha felfújódik a hasa, mindenképpen rendellenes jelenség lenne.
Baj a puffadás?
Pedig a legtöbbször egyáltalán nincs komoly gond a háttérben. Sőt: bizonyos ételek fogyasztása után a puffadás teljesen normális, és a kifejezetten egészséges bélműködés jele lehet. A nyers hagyma, az éretlen banán és a hideg tészta (és hosszan lehetne folytatni a nehezebben emészthető ételek sorát) például rezisztens keményítővel töltik fel emésztőrendszerünket, az ezeket (nehézkesen) emésztő mikrobák pedig gázképződést okoznak.
Egy enyhe felfújódás ezért annak a jele lehet, hogy beleinkben tanyázó baktériumok olyan vegyi anyagokat termelnek, amelyek kifejezetten jót tesznek a bélműködésnek, sőt a bélrák kockázatát is csökkentik.
Mi okozhat puffadást?
- A leggyakrabban a puffadást egyszerűen az emésztőrendszerben felgyűlt szelek okozzák: gyakran ugyanis akaratlanul is gázzal töltjük fel magunkat: minden nyeléskor; még inkább, ha sietve eszünk, rágózunk, dohányzunk vagy szénsavas italokat fogyasztunk.
- A székrekedés is oka lehet a puffadásának, mivel a széklet meggátolhatja, hogy a gázok kényelmesen távozzanak.
- A nehezebben emészthető élelmiszerek és például a hüvelyesek vagy a zöldségek feldolgozása szintén extra gázképződéssel jár, főleg az arra érzékenyeknél.
- A stressz megint gyakori oka annak, hogy az ember emésztésének egyensúlya felborul, ennek egyik gyakori tünete a puffadás.
Ezek az esetek teljesen normálisak, és a legtöbbünk életében gyakran előfordulnak, majd rövid idő alatt el is múlnak, nincs szükség beavatkozásra.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Szakértők azt javasolják, keressük fel a háziorvosunkat, ha a puffadás vagy a felfúvódás három hétnél tovább tart, különösen, ha további kellemetlen, esetleg riasztó tünetekkel (fogyás, vérszegénység, a bélműködés megváltozása, véres széklet, étvágytalanság vagy fokozott vizelési inger) társul. Nőknél oka lehet a puffadásnak a hormonális egyensúly felborulása is, ami kedvezőtlenül befolyásolja a mikrobiomot.
Ha nőként rendszeresen puffadunk, de ezt nem tudjuk például étrendi okokhoz vagy stresszhez kötni, nem érdemes heteket várni az orvoshoz fordulással, érdemes kivizsgáltatni a dolgot.
Hogyan csökkenthető a puffadás?
Szakértők szerint teljesen normális, ha naponta akár 15-ször is szellentünk, és az is rendben van, ha napi 15 és 20 alkalommal szánkon távozik az emésztőrendszeri levegő. Ha túlzottan szelesnek érezzük magunkat, ettől függetlenül megpróbálkozhatunk étrendi változtatásokkal, például korlátozhatjuk az olyan közismert gázképző ételek fogyasztását, mint a bab, a kelbimbó, a karfiol vagy rágógumi. A zab étrendbe való beiktatása szintén hasznos lehet, mert segíti az emésztést. Arra is van némi bizonyíték, hogy napi egy evőkanál lenmag segíthet a puffadáson, de fontos észben tartani, hogy ezek a változtatások sem egyik napról a másikra, hanem inkább több hetes távlatban segítenek.
Az erjesztett élelmiszerek, például a kombucha és a savanyú káposzta fogyasztása fokozhatja a bélrendszer egészségét, de az IBS-ben szenvedőknek inkább kerülniük kell ezeket, és helyettük kimchit vagy miso pasztát érdemes fogyasztani.
Ami pedig az online hirdetésekben szereplő tablettákat és porokat illeti: ezek hatása egyeneként eltérő lehet, előfordulhat, hogy egy jó ismerősünknek beválik egyik-másik szer, nekünk mégsem segít, vagy fordítva. Azt, hogy nekünk mi válik be a legjobban magunk tudjuk kikísérletezni, kezdjük a lehető legtermészetesebb dolgokkal.
További érdekességeket olvasnál a bélrendszeredről? Ebben a cikkünkben az úgynevezett bél-agy tengelyről írtunk.
Kiemelt kép: Getty Images