Nem árulunk el újdonságot azzal, hogy az egészséges táplálkozásra kiemelten nagy figyelmet kell fordítani a cukorbetegeknek. Sok mindenre kell odafigyelni, többek között arra is, hogy az ételek rostban és fehérjében is gazdagok legyenek, és hogy főleg lassú felszívódású szénhidrátot tartalmazzanak, hiszen az nem okoz hirtelen vércukorszint-emelkedést. De nem kell kétségbeesni, a cukorbetegek is találhatnak nassolnivalót bőven – fontos viszont, hogy ha diagnosztizált diabétesszel küzdesz, mindenképpen konzultálj kezelőorvosoddal, mielőtt nassolnivaló után nézel.
Most összegyűjtöttünk néhány olyan harapnivalót, amelyek nem okoznak kiugró vércukorszint emelkedést, és amelyek természetesen nem csak cukorbetegek számára ideálisak: mindenki más is jobbal jár, ha ezekre cseréli a csipszet és a gumicukrot.
Fontos azonban, hogy a mértékletességre az egészséges nassolnivalók esetében is törekedni kell!
Magvak
A sós mogyoró vagy a napraforgómag klasszikus snacknek mondható, így nem hagyhatjuk ki a felsorolásunkból. Az olajos magvak bővelkednek fehérjében és telítetlen zsírsavakban, különböző ásványi anyagokban. A fent említett két mag épp ideális cukorbetegek számára is, mivel alacsony szénhidráttartalmúak. Azonban érdemes inkább sózatlan változatban fogyasztani egy maroknyi mennyiséget. Ezek mellett még a dió, mandula vagy tökmag is ugyanolyan remek nasi lehet a nap bármely szakában.
Sajtfélék
Szintén egy olyan ételről beszélhetünk, amely kiváló tápanyagtartalommal rendelkezik. A sajtokban található tejfehérje remekül hasznosul a szervezetben, és mivel zsírtartalmuk alapján három kategóriát is megkülönböztethetünk, könnyedén választhatunk az étrendünknek megfelelőt. A sajtfogyasztás nem okoz különösebb emelkedést a vércukorszintben, és a másik jó hírünk, hogy magvakkal párosítva még jobb ízélményben lehet részünk.
Étcsokoládé
Ki ne kívánna meg időközönként egy jó nagy tábla csokoládét? Szerencsére erről sem kell lemondani a diabéteszeseknek, csak néhány kompromisszumot kell kötni hozzá. Természetesen nem mindegy, milyen csokoládét választunk: mindenképp cukormentes változatot keressünk magas kakaó szárazanyag-tartalommal (legalább 70%).
Utóbbi teszi kedvezővé az étcskolodádé fogyasztását, az ásványianyag-tartalom és antioxidánsok ugyanis a kakaóban rejlenek. Ellenben telítetlen zsírsavakban is gazdag a kakaóvaj miatt, illetve flavonoidokban, amely növényi molekulák hatékonyak lehetnek az inzulinrezisztenciában és a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél jelentkező gyakori szívbetegségek ellen.
Étcsokoládéból legfeljebb 25-30 grammot fogyasszunk el egy alkalommal.
Avokádó
Sokszínű felhasználhatósága miatt az utóbbi évek slágerének is mondhatnánk az avokádót, amiről a cukorbetegeknek sem kell lemaradniuk. A magas kalóriatartalmát leszámítva a tápanyagtartalmának köszönhetően jól beilleszthető az étrendbe. Szénhidrátból szinte semmit, egyszeresen telítetlen zsírsavakból és rostokból annál többet tartalmaz ez a népszerű gyümölcs. Akár sós vagy édesebb nassolnivalóra vágyunk jó választás lehet, hiszen bármelyik irányba elvihetjük az ízét.
Chia puding
A chiamag sok rostot, fehérjét és ómega-3 zsírsavat tartalmaz, rendszeres fogyasztása pedig nemcsak a vércukorszintet, hanem a diasztolés vérnyomásértéket is csökkenti. Egy puding adaghoz 120-150 milliliter édesítetlen növényi italt és 25-30 gramm chiamagot keverjünk össze, és tegyük a hűtőbe legalább két órára. Ezalatt a magok magukba szívják a nedvességet, a keverék pedig gyakorlatilag puding állagúvá puhul. Kicsi mézzel vagy akár juharsziruppal is édesíthatjük, de még jobb, ha inkább gyümölcsöket válasszunk mellé.
Kiemelt kép: Getty Images