Ahogyan korábban is írtuk, nemzetközi összehasonlításban Magyarország évek óta az EU legelhízottabb lakosságú országai közé tartozik. Mindez (többek között) a nem megfelelő minőségű és mennyiségű táplálékok fogyasztásának, az alkoholizmusnak, és annak a mozgáshiányos életmódnak is köszönhető, ami a magyar lakosság legnagyobb részét jellemzi. A feljebb is említett okok miatt a cukorbetegség ráadásul hazánkban is tömegeket érint.
Pedig az egészséges testsúly és vércukorszint kordában tartása mindnyájunk, de különösen a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára kiemelten fontos. A gyógyszerek mellett ebben az esetben pedig szigorú diétát és speciális étrendet is előírnak az orvosok, ami nem kevés erőfeszítésébe kerül az érintetteknek. Nem beszélve arról, hogy önmagában a kalóriaszámlálás is fokozott figyelmet és türelmet igényel a mindennapokban.
Az már évek óta vita tárgyát képzi, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők böjtölhetnek-e egyáltalán, és ha igen, vajon tényleg hatékony segítség lehet-e a krónikus betegség kezelésében. Egy újabb, a Journal of the American Medical Association szaklapban megjelent októberi tanulmány úgy tartja, hogy érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni rá – akár cukorbetegségben szenvednünk, akár nem.
Az időszakos böjt hatékonyabb a kalóriaszámlálásnál
A Chicagói Egyetem orvosokból és dietetikusokból álló kutatócsoportjának célja az volt, hogy kiderítsék, vajon az időszakos böjt (hogy mit is jelent pontosan, milyen előnyökkel jár, és hogyan érdemes elkezdeni az időszakos böjtöt, arról itt olvashatsz részletesen) sikeresebb lehet-e a fogyás és vércukorszint szempontjából, mint a cukorbetegek számára ajánlott kalóriaszegény diéta. Tanulmányuk összesen 75, 18 és 80 év közötti résztvevő adatait vizsgálta több mint 6 hónapon át, akik közül kivétel nélkül mindenki túlsúlyos volt, illetve 2-es típusú cukorbetegségben szenvedett. Az alanyokat 3 kategóriába sorolták:
- Az első csoport az időszakos böjtölési tervet követte, betartva a 8 órás időintervallumot – azaz dél és este 8 óra között nem ehettek semmit
- A második csoport 25%-kal csökkentette a napi kalóriabevitelt
- A harmadik csoport pedig teljesen átlagosan, aktuális étrendjüknek megfelelően étkezett
Az eredményeket összevetve pedig az időszakos böjtölés eredményezte a legjelentősebb súlycsökkenést, a legtöbb részvevő testsúlyának több mint 6%-ával lett kevesebb
(vagyis egy 180 kilós alany esetén ez 11 kilogramm súlyveszteségnek felel meg) röpke 6 hónap alatt.
A második csoport (akik csökkentették a kalóriabevitelt) ugyanezen idő alatt átlagosan kevesebb mint 2%-os súlyveszteséget tudtak elérni, akik pedig teljesen átlagosan étkeztek, nem tudtak lefaragni a súlyfeleslegből. Külön érdekesség, hogy azok, akik böjtöltek, nem számolták a kalóriákat, teljesen átlagosan étkeztek akkor, amikor szabad volt (azaz dél előtt és este 8 óra után), mégis 100 kalóriával kevesebbel zárták a napot, mint a második csoport. Az első csoport résztvevői magyarán anélkül élvezték az ebédet és a vacsorát, hogy az orvosok megszabták volna, milyen ételeket fogyaszthatnak mindeközben.
Egyetlen csalónap még belefér
A tanulmány szerzői szerint eredményeik összefüggésben állnak más, korábbi kutatások végeredményével is, melyek szintén arra engednek következtetni, hogy az időszakos böjt hatékony segítség lehet a fogyásban – függetlenül attól, hogy cukorbetegek vagyunk-e vagy sem. Ami pedig a vércukorszint-szabályozást illeti, az időszakos böjt ez esetben is hatékonyabbnak bizonyult, mint más hagyományos diéták. További érdekesség, hogy az első csoport tagjai heti 7 napból 6 napon át tartották a böjtöt, a maradék egy napban pedig azt és annyit ettek, amennyi jól esett.
A tanulmány vezetőszerzője, dr. Krista Varady Phd., a Chicagói Illinois Egyetem kineziológiai és táplálkozástudományi professzora (aki nem mellesleg az egyik első tudós, aki az időszakos böjtöt kezdte vizsgálni embereken, és akinek szülei Budapestről emigráltak Kanadába) szerint tanulmányuk azt mutatja, hogy
„az időben korlátozott étkezés hatékony alternatívája lehet a hagyományos fogyókúrának azok számára, akiknek nem váltak be a konvencionális diéták. A legtöbb fogyni vágyó számára időt számolni sokkal könnyebb, mint a kalóriát.”
Ahhoz pedig, hogy időszakos böjtöléssel faragjunk le a testsúlyunkból – ahogyan feljebb is említettük –, nem kell diagnosztizált 2-es típusú cukorbetegnek lennünk. Bár mielőtt bármibe is belekezdenénk, mindenképp forduljunk szakorvoshoz vagy dietetikushoz, hogy meggyőződhessünk arról, mi is az az étrend, ami egyénileg a legideálisabb testsúlyunk és egészségünk szempontjából.
Kiemelt kép: Getty Images