Mint tudjuk, a hőmérséklet csökkenése és a túlhajszolt ünnepi időszak közeledte kéz a kézben jár a fokozott stresszel és az immunrendszer megterhelésével. Bár a nátha és megfázás bármikor – még nyáron is – lecsaphat ránk, ősszel és télen azonban jóval gyakrabban okozhat számunka kellemetlen napokat, hiszen a nyirkos idő a vírusok és meghűléses betegségek egyik táptalaja. Ráadásul az influenzás és koronavírusos megbetegedések is ebben az időszakban tetőznek igazán.
Ezek után talán joggal gondolhatjuk azt, hogy tavaszig semmi értelme kibújni a takaró alól, a betegségek kivédésében azonban aligha lehet segítségünkre, ha medvemódra elvonulunk. Tulajdonképpen minél több időt töltünk a szabadban, annál ellenállóbb lesz az immunrendszerünk, és ha megfelelően étkezünk, sportolunk, illetve a szervezetünktől sem sajnálunk egy kis extra löketet, sikeresen átvészelhetjük a betegségekkel terhelt időszakot.
Bár a vitaminok minden évszakban szükségesek, és nemtől, korosztálytól függetlenül elengedhetetlenek, bizonyos ásványi anyagokra ősszel és télen érdemes igazán nagy hangsúlyt fektetni. Ebben a napfényhiányos időszakban csontunk és immunrendszerünk mindenképp meghálálja a D-vitamint, a C-vitamin a megfázások és influenza elleni védekezésben lehet segítségünkre, és ha szervezetünk, idegrendszerünk a megszokottnál nagyobb stressznek van kitéve, a vas, a cink, a magnézium és a B-vitamin is kulcsfontosságúak lehetnek.
Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy mi is az, ami igazán megfelel egyéni szükségleteinknek, mindenképp konzultáljunk kezelőorvossal!
Az egészséges életmód egyes elemei azonban eltérhetnek attól függően, hogy nők vagy férfiak vagyunk, és bár az immunerősítés mindkét nem számára szükséges, vannak olyan specifikus vitaminok, melyek a női szervezet számára különösen fontosak lehetnek ebben az időszakban. Lássuk, hogy melyek ezek!
Ezekkel az extra vitaminokkal támogathatjuk nőként a
szervezetünket
E-vitamin
Az őszi-téli csípős, hideg és szeles levegő nyílegyenes út a bőrszárazság felé. És itt jön képbe a szépségvitaminként joggal emlegetett E-vitamin, ami nemcsak az öregedési folyamatokat lassíthatja, de a bőrön lévő apró sérüléseket, sebeket is hatékonyan gyógyítja. Áldásos hatásait a menstruáció ideje alatt is érezhetjük: ha szedését már a ciklus előtti napokon elkezdjük, hatékonyan segíthet csökkenteni a görcsöket és az ételek utáni sóvárgást. Ha nem szeretnénk étrend-kiegészítőként szedni, fogyasszunk sok áfonyát, búzacsírát, dióféléket, céklát, spenótot, kaliforniai paprikát, brokkolit és sütőtököt.
Biotin (más néven H- vagy B7-vitamin)
Ha fényes, dús hajkoronát és egészséges, erős körmöket szeretnénk, a biotin alapú étrend-kiegészítők válhatnak igazán segítségünkre. Ami a bőrszárazságot, az ekcémát és a téli levertséget illeti, a H-vitamin védelme figyelemreméltó. Mivel a szervezet széndioxid-ellátását is fokozza, az elhízás és a cukorbetegség kockázatát is képes lehet csökkenteni. A biotin szerencsére számtalan növényi és állati eredetű élelmiszerben is előfordul; például tojásban, csirkehúsban, lazacban, lepényhalban, tonhalban, natúr joghurtban, mandulában, spenótban és dióban is.
A-vitamin és béta-karotin
A béta-karotin az A-vitamin provitaminja vagy elővitaminja, melyek különösen fontosak lehetnek az immunitás fokozásában. Egyrészt hatékony védelmet nyújtanak a vírusos megbetegedésekkel szemben, az A-vitamin a bőrszárazság ellen is kiváló segítség télen, másrészt a béta-karotin növeli a tüdő kapacitását és csökkenti a káros szabadgyökök és rákos megbetegedések kialakulásának esélyét is (hogy mik azok a szabadgyökök, és miért is lehetnek veszélyesek, arról itt olvashatsz részletesen). Sárgarépában, sütőtökben, sárgadinnyében, édesburgonyában, kelkáposztában, spenótban, sárgabarackban, mangóban és a mángoldban is bőséges mennyiségben találkozhatunk velük – érdemes ezekből minél többet fogyasztani hideg időben.
Ómega-3 zsírsavak
Mivel szervezetünk magától nem képes előállítani, különböző ételekből vagy étrend-kiegészítőkből vehetjük magunkhoz ezt az igazán fontos és nélkülözhetetlen telítetlen zsírsavat, ami szinte minden életkorban alkalmazható immunerősítőként. Kutatások bebizonyították, hogy az ómega-3 zsírsavak hiánya csökkenti a stressztűrő képességet, illetve a növeli a depresszió, a demencia és az Alzheimer-kór kockázatát is. A női szervezet számára pedig különösen hasznos, mivel rendszeresen fogyasztásával bőrünket rugalmasabbá és élettel telibbé varázsolhatjuk. A napi bevitel felnőtt nők esetében 1,1 gramm/nap, amit halfélékből, tojásból, chia magból, lenmagból, dióból, pekándióból és kiviből is kinyerhetünk, ha nem szeretnénk étrend-kiegészítőkre költeni. Ráadásul nők körében gyakoribb az ízületi gyulladások esélye, az ómega-3 zsírsavak pedig köztudottan gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek.
Mivel járunk jobban? Ha a multivitamin készítményeket választjuk, vagy ha vitamin-típusonként vesszük be ugyanezeket? Kattints ide, ha te sem tudsz dönteni!
Kiemelt kép: Getty Images