Mi történik a tudatunkkal, amikor meghalunk?
Talán ez az emberi lét egyik legnagyobb kérdése és szorongásunk forrása. Nem véletlen, hogy ennyi könyv, film és egyéb műalkotás próbálja feldolgozni, nem beszélve a filozófusokról és vallásokról. Azok, akik állítólagos halálközeli élményeikről számoltak be, kínzó bepillantást nyújtanak abba, hogy milyen érzés lehet átélni az utolsó pillanatainkat. Sok ilyen élmény feltűnően hasonló: a szeretteiket látják, mindez egy lebegő érzéssel társul, na meg persze ott van a klasszikus fény az alagút végén jelenség is.
Míg a halálközeli élményeket gyakran vallási vagy filozófiai szemszögből vizsgálják, a Michigani Egyetem kutatói tudományos szinten tanulmányozták a jelenséget. Kutatásuk során azt találták, hogy a halál pillanatában megugrik az agyi aktivitás, az eredményeiket pedig a Proceedings of the National Academy of Science című folyóiratban tették közzé még 2023 májusában.
Dr. Jimo Borjigin, a Michigani Egyetem Molekuláris és Integratív Fiziológiai Tanszékének és Neurológiai Tanszékének docense vezette a tanulmányt, amely olyan korábbi kutatásokra épül, amelyek kimutatták az idegi hullámzást a haldokló állatok agyában. A kutatók feltételezték, hogy ezek a hullámok a tudatot jelenthetik, amelyek a szívmegállást túlélő emberek élményeihez is potenciálisan kapcsolódhatnak. Bár a kutatásnak a témájából adódóan is vannak korlátai, a kutatók szerint ezek az eredmények jelentős előrelépést jelentenek a halálközeli élmények mögöttes okainak megértésében – és bepillantást engednek abba is, hogy milyen érzés lehet az utolsó pillanatunk.
A halálközeli élményeket nehéz tanulmányozni
Míg állatokon viszonylag egyszerű ilyesfajta kísérleteket végezni, az emberek tanulmányozása az élet utolsó szakaszában etikai és gyakorlati szempontból egyaránt nehéz, de sikerült a tudósoknak olyan megoldást találniuk, ami nem vet fel efféle aggályokat. Borjigin professzor a Medical News Todaynek elmondta, hogy ő és kollégái a korábbi adatokat akarták igazolni, hogy kiderüljön, az emberi agy ugyanúgy reagál-e a halálra, mint ahogyan azt patkányok agyában megfigyelték.
Ennek érdekében négy, kórházban elhunyt ember agyi aktivitását vizsgálták, miközben EEG (elektrogram) készülékkel figyelték őket. „A keletkezett adatok, bár csak négy betegről van szó, hatalmasak, így csak a töredékét tudtuk jelenteni azoknak a jellemzőknek, amelyeket az adatok valójában mutatnak” – mondta Borjigin professzor. A halál időpontjában agyi aktivitást észleltek az agy úgynevezett TPJ, vagyis temporoparietális junkció régiójában, amely nevét onnan kapta, hogy ez az agy hátsó részén lévő halánték-, fali- és nyakszirti lebenyek találkozásánál található.
A TPJ-t eddig már összefüggésbe hozták az álmodással, a hallucinációkkal és a megváltozott tudatállapotokkal is.
Bár nem lehet tudni, hogy a betegek pontosan mit éltek át ezen agyi hullámok alatt, a TPJ fokozott aktivitása segíthet megmagyarázni az élénk halál közeli élményeket. Ugyanis annak ellenére, hogy a betegek láthatóan nem voltak tudatuknál, az agyi aktivitás emelkedése mégis rejtett agymunkát jelentett. Ezt más vizsgálati módszerekkel eddig nem tudták kimutatni, hiszen a beteg cselekvőképtelen ilyenkor, tehát az ágy mellett állva mindez nem látszik kívülről rajtuk.
A kutató elmondta azt is, hogy szeretnék, ha a későbbiekben sikerülne olyan alanyokat is bevonni a vizsgálatba, akikről tudható, hogy potenciálisan képesek túlélni mondjuk egy szívrohamot, és őket EEG készülékekkel megfigyelni, majd meginterjúvolni őket az esetleges halál közeli élményeikről, és összevetni a két eredményt. Ezáltal sikerülne összefüggést találni az agyhullámok és az élmények között, így pontosabb képet kapva arról, hogy mi is zajlik le ilyenkor a szervezetünkben és a tudatunkban, azaz pontosan milyen érzés meghalni.
Élet a halál után
Még 2022-ben egy nemzetközi kutatócsoport véletlenül megfigyelt valami hasonlót, amikor egy 87 éves beteg agyi aktivitását rögzítette halálakor. Az agyvérzést kapott férfi sürgősségi osztályra került, majd amikor az orvosok EEG-vel megvizsgálták, látták, hogy éppen epilepsziás rohama van, és a felvételek készítése közben megállt a szíve, majd elhunyt. Azonban a felvételek elemzése során észrevették, hogy a szívmegállás pillanatában és az azt követő fél percben a páciens alfa és gamma agyhullámai változtak, kölcsönhatásba léptek, ami azután is folytatódott, hogy megszűnt az agy véráramlása – írták a Frontiers in Ageing Neuroscience nevű szaklapban megjelent tanulmányban.
A Suthampton Egyetem kutatói szerint ezzel szemben az emberek legalább 3 percig érzékelik az öntudatukat az után, hogy a halálukat megállapították. Egy kétezer ember bevonásával készített kutatás eredményeit feldolgozva még 2014-ben bebizonyították, hogy az emberi öntudat az után is megmarad, hogy a szívműködés és a vérkeringés leállt.
A vizsgálatban résztvevő 40%-a azt mondta, hogy vannak emlékeik az utánról is, hogy megállapították náluk a klinikai halál beálltát, 2%-a számolt pedig egyfajta testen kívüli élményről számolt be.
Ennek a vizsgálatnak köszönhető az első tudományosan is dokumentált testen kívüli élmény is: az egyik 57 éves vizsgálati alany ugyanis részletekbe menően képes volt beszámolni arról, mit érzett a halál beálltakor és után, és hogy pontosan mi történt a teste körül (pl. mit csináltak az orvosok), ez pedig pontosan megegyezett azzal, ami valóban történt. Ez azért volt hatalmas lépés, mert eddig a kutatók úgy gondolták, hogy a testen kívüli élmények pusztán hallucinációk.
A halál azért is olyan ijesztő sokak számára, mert általa döbbennek rá arra, mi mindent szerettek volna még csinálni az életükben. Egy ápoló összegyűjtötte, hogy mi az az 5 dolog, amit leginkább megbánunk a halálos ágyunkon.
Kiemelt kép: Canva