Magyarországon az elérhető statisztikák szerint havonta legalább 3 nőt meggyilkol férje vagy volt férje, élettársa vagy volt élettársa, barátja vagy volt barátja, alkalmi partnere, azok száma pedig aki a mindennapok során testi, lelki, szexuális bántalmazásnak vannak téve, többezres nagyságrendű.
Az úgynevezett 16 Akciónapot 1991 óta világszerte november 25. (a nők elleni erőszak felszámolásának világnapja) és december 10. (emberi jogok világnapja) között rendezik meg. A kampány fő célja a nők elleni erőszak minden formájának felszámolása. A kampány rávilágít, hogy az államoknak jogi kötelezettsége, felelőssége van e téren, a kampány így cselekvésre hív a hatékony és szakszerű állami, intézményi, hatósági fellépés, a nők elleni erőszak minden formájának megszüntetése érdekében.
A kampány továbbá teret ad arra, hogy a csatlakozók, résztvevők is kifejezzék szolidaritásukat, támogatásukat az áldozatok felé.
NANE az akciónapokon
A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen (NANE) Egyesület 1994-ben jött létre. Az Egyesület célja, hogy fellépjen a nők és a gyerekek ellen elkövetett párkapcsolati és családon belüli erőszakkal szemben; tevékenysége egyéni, közösségi és társadalmi szinten folyik. A 16 Akciónap a NANE Egyesület, társszervezetei és a téma iránt elkötelezett más szervezetek, szereplők, magánszemélyek számára is kiemelt időszak minden évben. A NANE idén is a Néma Tanúk Felvonulással nyitja a programsorozatot, hogy megemlékezzenek az elmúlt évben párkapcsolati, családon belüli erőszak során megölt nőkről. A szervezet célja emellett emlékeztetni a döntéshozókat és a hatóságokat is, hogy kötelességük és felelősségük a nők elleni erőszak áldozatait megvédeni, az elkövetőket megbüntetni, az erőszakot megelőzni.
A programsorozatból 3 eseményt ajánlunk olvasóink figyelmébe:
1. Néma Tanúk megemlékezés és felvonulás –
azokért is, akiket a rendszer cserben hagyott
Mikor: november 25. szombat, 10:00-12:45
Hol: Eötvös10 Művelődési Ház, Hősök tere
A Néma Tanúk Felvonulással idén is megemlékeznek azokról a nőkről, akiket az elmúlt évben partnerük, volt partnerük vagy egyéb férfi családtagjuk ölt meg.
Megemlékeznek azokról a gyerekekről is, akiket az elmúlt év során párkapcsolati, családon belüli erőszakkal összefüggésben öltek meg. Azokról is megemlékezünk, akiket régebben öltek meg, de csak az elmúlt évben derült ki, hogy ilyen gyilkosság áldozatai voltak. Részvétünket és együttérzésünket fejezik ki az áldozatok családtagjai, szerettei felé.
A rendezvény menete:
10:00-10:30 – Érkezés
10:30-11:35 – Néma Tanúk Megemlékezés és beszédek. Moderátor: Bombera Krisztina. Beszédet mond: Orosz Bernadett, Nagy Gabriella. Jeltolmács: Tápai Beatrix. (Helyszín: Eötvös 10, Színházterem)
11:35-11:50 – Gyülekező a VI. kerület Andrássy út-Eötvös utca kereszteződésében a páratlan oldalon a főútpálya és a szervizút közötti részen.
11:50-12:20 – Néma Tanúk Felvonulás. Útvonal: Andrássy út és Eötvös utca kereszteződése – Andrássy út – Hősök tere.
12:20-12:45 – Megemlékezés gyertyagyújtással és egy szál virággal az áldozatokról a Hősök terén.
Az esemény során felolvassák az áldozatok megölésének történetét. Ez felkavaró, megterhelő lehet. Az áldozatok története szerepel a felvonulás nevét is adó piros nőalakokon, a Néma Tanúkon.
2. Apa bántja anyát – könyvbemutató
Mikor: november 29. szerda, 18:30-20:00
Hol: Hadik Kávéház
Lundy Bancroft: Apa bántja anyát című önsegítő könyvét mutatják be egy beszélgetés keretében. A hiánypótló könyv segít felismerni, milyen hatással van a gyerekekre az, hogy anyjuk bántalmazásának tanúi voltak, és megmutatja, miként lehet ezeket a hatásokat enyhíteni, gyógyítani. A NANE Egyesületet Galambos Anita fogja képviselni, aki érintettként olvasta a könyvet, és utána éveken át dolgozott azért, hogy az magyarul is elérhető legyen. Fazakas Pálma az Emma Egyesületet, Selmeczy-Veres Ildikó a Kapcsolódó Nevelés Egyesületet képviseli majd a beszélgetésen. A beszélgetés moderátora Ott Anna, a Hadik Kávéház művészeti vezetője.
3. Partnerprogramok
A 16 Akciónap során számos kapcsolódó program kerül megrendezésre, amelyek az alábbi weboldalon találhatóak.
Ha bajban vagy, ha bajt gyanítasz…
Az alábbi elérhetőségek valamelyikén kérhetsz segítséget:
- Rendőrség: 112
- Helyi Család- és Gyermekjóléti Központ: Ha van családsegítőd, őt keresd.
- Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT): 06-80-20-55-20, www.bantalmazas.hu (csak maga az áldozat keresheti, védett ház itt intézhető)
- Gyermekvédő hívószám: 06-80-21-20-21 (Bejelentés gyermek vagy felnőtt veszélyeztetettségére. Azonnal továbbítják az illetékes hatóság, ill. a rendőrség felé.)
- Áldozatsegítő Vonal (jogi, pszichológiai, szociális segítség, kárenyhítés bűncselekmények áldozatainak és hozzátartozóiknak): 06-80-225-225 www.igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/aldozatsegito-szolgalat
- NANE (segélyvonal nők és gyerekek elleni erőszak áldozatainak és segítőiknek): 06-80-505-101, www.nane.hu
- Ökumenikus Segélyszervezet (információnyújtás, jogi és pszichológiai tanácsadás): www.segelyszervezet.hu
- Kék Vonal: bántalmazott gyerekeknek, fiataloknak: 116-111, bántalmazott gyerekek ügyében felnőtteknek: 116-000 (előhívó szám nélkül) www.kek-vonal.hu
Kiemelt kép: Getty Images