Rovatunkban dr. Bátki Pál büntetőjoggal foglalkozó ügyvéd segítségével járjuk körbe azokat a kérdéseket, problémákat, amelyek akár jogi következményekkel is járhatnak. Célunk, hogy azokat a megoldási lehetőségeket is számba vegyük, amelyekkel megelőzhető, hogy törvény elé kerüljön egy-egy kérdéses eset.

Karrier vagy családalapítás? Miért kell választani a kettő között? Manapság sokan egyre később vágnak bele a gyermekvállalásba abból kifolyólag, hogy „bebiztosítsák” pozíciójukat a munkahelyükön, és ezt is a legnagyobb kételyek között merik csak megtenni.

Számos félreértés és kibontatlan kérdés övezi ezt a témakört, ami hatással van a legtöbb fiatal nő karrier- és életútjára. Ebben a cikkben ezeket a hibás feltételezéseket szeretnénk tisztázni, hogy mindenki nagyobb nyugalommal és biztosabb jogi tudással vághasson neki a várandósságnak. 

Mit mond a jog? – Várandósság előtt

Hogyan közöljük a munkáltatóval?

Első lépésként természetesen ki kell térnünk a terhesség munkáltatóval való közlésére. A tájékoztatás ebben az esetben elengedhetetlen, hiszen a 2012. évi I. törvény („Mt.”) rendelkezései alapján a munkáltató és a munkavállaló kölcsönös tájékoztatási kötelezettséggel tartozik a másik felé, ezért semmiképp ne a titkolózás legyen a választott módszerünk! Merjünk nyíltan beszélni a várandósságról, hiszen bizonyos esetekben ez sorsdöntő változásokat eredményezhet a munkahelyünkön.
Ilyen például, ha olyan munkakörben dolgozunk, amely egészségünkre hátrányos következményekkel jár, ilyenkor a babát váró nőt az Mt. szabályai szerint nem dolgoztathatják tovább korábbi pozíciójában.

Ebben az esetben a munkáltatót terheli kötelesség, hiszen a munkavállaló állapotától függően kell módosítania a munkafeltételeket, és a munkaidő-beosztást.

A várandósság megállapításától egészen a gyermek egy éves koráig, ha nincs ilyen munkakör, akkor a várandós nőt a munkavégzés alól fel kell menteni. Természetesen a felmentés idejére a munkavállalót alapbére illeti meg, kivéve, ha a felajánlott munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el.

 Mit jelent a felmondási tilalom?

Az Mt. szerencsére nagyban megkönnyíti a babát váró nők munkahelyi helyzetét a felmondási tilalom beiktatásával. Ennek köszönhetően a munkáltató nem szüntetheti meg felmondással a munkaviszonyt várandósság, szülési szabadság és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt. Sőt, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, másnéven „lombikbébi-programnak”, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított 6 hónap tartama alatt sem kerülhet sor a fentiekre. Fontos kiemelni, hogy ebben az esetben nem tesznek különbséget a határozott és a határozatlan idejű munkaviszonyok között, a felmondási tilalom mindkét esetben érvényesül. Sőt, a munkába való visszatérés után is felmerül a felmondási tilalom kérdése.

Felmerülhet bennünk kérdésként, hogy mi a helyzet akkor, ha a várandósság alatt közöl felmondást a munkáltató. Ilyenkor közölni kell a várandósság tényét, aminek fényében a munkáltató a felmondást 15 napon belül visszavonhatja. Azonban, ha erre nem kerül sor, érdemes 30 napon belül munkaügyi bírósághoz fordulni, ami megállapíthatja a jogellenes felmondás tényét. Jó hír, hogy ha megállapítást nyer, a munkáltatónak kötelessége lesz megtéríteni a munkavállalónak okozott kárt.

A felmondási idő alatti várandóssággal már más a helyzet, hiszen ebben a periódusban a várandós munkavállaló nem áll a felmondási tilalom védelme alatt. Azonban már más a helyzet, ha a nő a felmondás közlésekor várandós volt, viszont még ő maga sem tudott terhességéről. Ilyenkor is érdemes a felmondás jogellenességére hivatkozni, hiszen az elsődleges cél itt is a várandósság védelme, még akkor is, ha ezzel lényegesen hátrányosabb helyzetbe kerül a munkáltató.

Mit mond a jog? – Várandósság után

 Hogyan alakul a szülési szabadság?

dr. Bátki Pál

Dr. Bátki Pál

Mint azt sokan tudjuk, az anya egybefüggő 24 hét szülési szabadságra jogosult azzal, hogy ebből 2 hetet köteles igénybe venni, és abból legfeljebb 4 hét a szülés várható időpontja elé kell esnie. Majd a 24 hét leteltét követően kezdődik el a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, amely a gyermek 3 éves koráig tart.

Érdemes tudni, hogy a szülési szabadság, illetve a fizetés nélküli szabadság első hat hónapja munkában töltött időnek minősül. Ez két szempontból is lényeges tud lenni: egyrészt a végkielégítés szempontjából is figyelembe kell venni, másrészt ez idő után éppúgy szabadság jár, mintha az anya ténylegesen dolgozott volna.

 Visszatérés a munkahelyünkre

Fontos kiemelni, hogy ha előreláthatólag tudjuk, hogy mikor szeretnénk visszaállni a munkába, közölnünk kell az erre irányuló nyilatkozatunkat munkáltatónkkal, hiszen a fizetés nélküli szabadság csak annak közlésétől számított 30. napon szűnik meg, így csak onnantól lesz lehetőségünk újra munkába állni.

munkavállalás gyerekkel jogász dolgozó anya Canva

(Fotó: Canva)

Jó, ha tudjuk, hogy a szülési, illetve a fizetés nélküli szabadság letelte után a munkáltató köteles ajánlatot tenni a munkabér emelésére az azonos munkakörű munkavállalók részére időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékének alapulvételével. Szintén az anyák érdekét szolgálja az a szabályozás, miszerint a várandósság megállapításától a gyermek 3 éves koráig a munkáltató rendkívüli munkaidőt vagy készenlétet, továbbá éjszakai munkavégzést nem rendelhet el. Emellett arra is lehetőség nyílik, hogy munkavállalóként ajánlatot tegyünk arra vonatkozóan munkáltatónk felé, hogy a gyermekünk négyéves koráig a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítsa, ezt az ajánlatot pedig ő köteles elfogadni. Sőt, ha három vagy több gyermeket nevelő munkavállalóról van s, a gyermek 6 éves koráig teheti meg ugyanezt.

Sokakban felmerül a kérdés, hogy a munkahelyükön van-e lehetőségük, illetve idejük a babájuk etetésére visszatérésük után, és a válasz természetesen igen! Az anya ugyanis a szoptatás első 6 hónapjában naponta kétszer 1, ikergyermekek esetén kétszer 2 órára, a 9. hónap végéig naponta 1, ikergyermekek esetén naponta 2 órára mentesül munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól.

Mint ahogy azt mi is láthatjuk, igazán körülményes a magyar szabályozás, ha az anyák védelméről van szó, azonban, ha sikerül megértenünk, rájöhetünk, hogy mennyi kedvezményt és pozitív lehetőséget kínál számunkra.

Használjuk ki őket, hiszen így a magunk dolgát is megkönnyítve gördülékenyebb lehet a várandósság, illetve a karriert sem kell feláldozni egy új család reményében.

Mit tehetünk, ha a gyerekünk bullying áldozata az iskolában? Az ügyvéd válaszol!

Szöveg: Dr. Bátki Pál

Kiemelt kép: Canva