A strasbourgi rendőrség beszámolóira alapozó hír szerint a most elfogott férfiak idős emberek otthonához szálltak ki, ahol színlelt poloskairtást végeztek, a valójában el nem végzett munka kapcsán pedig jelentős összegről szóló számlát állítottak ki. Vélhetően csaknem 50 idős embert, köztük 90 év felettieket károsítottak meg.
Az elmúlt hónapokban egész Franciaországban, de különösen a nagyvárosokban, és közülük is leginkább Párizsban jelentősen megnövekedett az ágyi poloska fertőzések száma. Októberre annyira elharapózott a helyzet, hogy világszerte – a turizmusára jelentős mértékben támaszkodó ország számára igen kellemetlen – poloskahírekkel volt tele a sajtó. Bár a helyi közegészségügyi hatóságok igyekeztek megnyugtatni az embereket, kiemelve, hogy ősz elején mindig megnő fertőzések száma, mivel az utazásaikról hazatérők poggyászaikkal és ruháikkal is be tudják hurcolni az apró bogarakat, a közvéleményt mindez érthetően nem nyugtatta meg.
Annál is inkább, mert az alapvetően az ágyban, ágyneműben tanyázó, kellemetlen csípéseket okozó kártevők megjelentek közintézmények, iskolák, mozik falain belül, valamint a tömegközlekedési eszközökön is. A helyzet egyes szakértők szerint a jövő évi olimpia megrendezését is veszélyeztetheti, erről korábban mi is írtunk. A probléma országszerte jelentős aggodalmat kelt, miközben kártevőszakértők és az egészségügyi szervek képviselői is arra figyelmeztenek, hogy
a hisztéria miatt megnőhet a hamis észlelések száma is.
Így csalnak ők
Tulajdonképpen várható volt, hogy a pánikot kihasználva előbb-utóbb megjelennek azok a szélhámosok, akik a járvány vámját maguk kívánják beszedni. A hatóságok szerint a csalók előbb telefonon keresték meg az idős embereket, akiknek elmondták, hogy a környékükön poloska-fertőzést észleltek, ezután közegészségügyi szakembernek adva ki magukat személyesen keresték fel őket, majd egyszerű aeroszolokat használva úgy tettek, mintha fertőtlenítették volna a lakás helyiségeit. Mielőtt távoztak, kiegészítő kezelésként kenőcsöt ajánlottak fel, azt állítva, hogy az majd távol tartja a poloskákat az emberi bőrtől is. A fújkálásért és a (poloska ellen természetesen hatástalan, bár eukaliptuszillatú) krémekért az áldozatoknak forintban 120 000 és 800 000 forint közötti összegnek megfelelő eurót vasaltak be. A csalókat a rendőrök közvetlenül egyik akciójuk után fogták el.
Poloskahelyzet
Az ágyi poloska egy vélhetően a Közel-Keletről származó, de világszerre elterjedt kártevő, mely áldozata vérével táplálkozik Az éjszakai életmódot folytató poloska előszeretettel fúrja be magát a különféle textíliák, például ágynemű közé (a frissen kikelt példányok az egy millimétert sem érik el, így a legapróbb résekbe is beférnek), és hosszú ideig bírják táplálék nélkül. A poloska táplálékforrását annak szén-dioxid kibocsátásáról és testmelegéről azonosítja be. Az ágyi poloska fertőzés jelei nem csak az áldozat testén található, az állat táplálkozása okozta apró, de nagyon kellemetlen csípések, de az ágynemű megmagyarázhatatlan szennyezettsége is lehet: a poloskák útját apró vérpöttyök és a testükről leváló, apró, sötét színű hámdarabok is jelzik.
Az ágyi poloska nálunk is megtalálható, szállodáknak, magánszállásoknak épp úgy meggyűlik vele a bajuk, mint magánlakások, házak sűrűn lakott szobáinak. A rendkívül kellemetlen ágyi poloska csak nagyon körültekintő módszerekkel irtható ki. A protokoll szerint a hálószobák ágyait, az ágyneműt és a ruhaneműt is kezelni kell, utóbbit magas hőfokú mosással, előbbit speciális vegyszerekkel. Az irtási folyamatot meg kell ismételni körülbelül két héten belül, mivel a szerek a petéket nem pusztítják el, azok pedig 10-14 nap alatt kelnek ki. Erős fertőzöttség esetén előfordul, hogy egy egész matractól meg kell szabadulni.
Hogyan tovább?
A francia poloskahelyzet egyelőre nem látszik javulni, a párizsi fertőzések miatt pedig attól tartanak, hogy a probléma átterjedhet a La Manche-csatornán keresztül Londonra is. Sadiq Khan, London polgármestere ezzel kapcsolatban aggodalmának adott hangot, és kijelentette, hogy mindent megtesznek ennek elkerülésére.
És mit tehetünk mi, hogy se poloskaügyben, se máskor ne váljunk (pláne idős szeretteink) csalás áldozatává?
Legyünk résen, ha magát valamilyen hivatalos szerv képviselőjének kiadó egyén keres fel bennünket,
minden esetben kérjünk tőle igazolványt,és senkit ne engedjünk be a lakásunkba, ameddig minden kétséget kizáróan nem tudjuk őt beazonosítani.
Idős hozzátartozóinkat pedig kérjük meg, hogy bármilyen kérdéses helyzet esetén hívjanak fel bennünket.
Érdekel, milyen fondorlatos módokon vernek át, ha az internetre tévedsz, és hogy hogyan vértezheted fel magad ellenük? Ebből a cikkünkből kiderül!
Kiemelt kép: Getty Images