Többnyire rosszfiúkat alakított, de a valóságban hatalmas szíve volt.

Alan Rickman brit színész, mindannyiunk szeretett bájitaltan professzora 69 évesen, 2016. január 14-én vesztette életét hasnyálmirigyrákban. Pályafutása elején prózai színészként, a színház világában szerzett magának hírnevet, mielőtt Hollywood felé vette az irányt – ahol a Drágán add az életed (Die Hard) Hans Grubereként, az Igazából szerelem csalfa férjeként és a Harry Potter-filmek mogorva Piton professzoraként zárta szívébe a világ.  

Az idén szeptemberben elhunyt Sir Michael Gambon ír színésszel – a Harry Potter-filmek Dumbledore professzorával –, nemcsak a filmvásznon, de az életben is különleges kapcsolatot ápoltak. És hogy mekkora is volt közöttük az összhang, arról csínytevéseik is árulkodnak. Annak ellenére, hogy Rickman és Gambon kemény és drámai karaktereket alakítottak, fiatal színésztársaik szerint meglehetősen rakoncátlanok voltak a forgatások alatt. Az egyik leghíresebb eset a Harry Potter és az azkabani fogoly forgatásán történt, ahol a filmsorozat címszereplőjét alakító Daniel Radcliffe vált célpontjukká, amikor a roxforti diákok hálózsákokba bújtak a kastély egyik termében. A két színész állítólag megtudta, hogy Radcliffe egy olyan lány mellett fog feküdni, aki tetszik neki, ezért Gambon egy szellentő hangot kibocsájtó szerkezetet csempészett fiatal kollégája hálózsákjába. A gép többször is működésbe lendült a felvétel során, és míg Gambon rezzenéstelen arccal folytatta monológját, addig Rickman fuldoklott a nevetéstől. Szerencsére a nagyszerű színészpáros húzásáról előkerült a felvétel is, íme:   

Rickman betegsége súlyosságát barátai, még Gambon előtt is titokban tartotta, aki korábban egy megható történetet is megosztott utolsó közös találkozásukról, egy vacsorapartiról, amit Rickman a kórházi ágyán fekve szervezett mit sem sejtő barátainak. 

Végrendeletében nem csak a családjára gondolt

 

Halálakor a Mirror azt állította, hogy a színész vagyona több mint 5 millió dollárra rúgott. Ebből a pénzből jelentős összeget hagyott a családjára, de nem felejtette el a jótékonysági szervezeteket sem, akiket életében is támogatott.

Végrendeletében – amit halála előtt mindössze három hónappal írt – feleségét, Rima Hortont jelölte ki végrehajtónak. Vagyonának nagy részét ő, illetve szeretett testvérei és unokahúgai örökölték. Rickman fáradhatatlan politikai aktivistaként és az emberi jogok szószólójaként több mint 126 ezer dollárt hagyott azokra a szervezetekre, akikkel a legtöbbet foglalkozott. Többek között a kezdő színészeket támogató Royal Academy of Dramatic Art drámaiskolára, az elszegényedett előadóművészeket segítő International Performers Aid Trust nemzetközi jótékonysági szervezetre, a kenyai  Sponsored Arts for Education (S.A.F.E.) szervezetre, akik a művészeti oktatás segítségével hívják fel a figyelmet a nehezen elérhető és kiszolgáltatott közösségek problémáira, valamint a súlyos arcsérülésekben szenvedő betegek kezelését támogató Facial Surgery Research Foundation humanitárius alapítványra.

Mielőtt ismert lett volna, Rickman maga is a Royal Academy of Dramatic Art drámaiskolában tanulta ki a színészmesterség csínját-bínját, 2000-ben pedig a Facial Surgery Research Foundation védnöke, illetve az International Performers Aid Trust tiszteletbeli elnöke lett. A BBC szerint legutolsó munkája is a jótékonysági szervezetekhez kapcsolódott az Oxfordi Egyetem hallgatói, valamint a Refugee Council és a Save The Children menekülteket támogató alapítványok közreműködésével. Mivel a lakóhelyüket elhagyni kényszerülő menekültek száma világszerte folyamatosan növekszik, Rickman utolsó munkájában egy olyan egyetemisták által forgatott videóhoz kölcsönözte jellegzetes hangját, mellyel a bajbajutottakat támogató szervezetek számára gyűjtött a YouTube reklámbevételein keresztül. 

Magyarországon még mindig kevés szó esik a jótékonykodásról, pedig évről évre többen döntenek úgy, hogy akár anyagilag, akár önkéntes munkával valamilyen jó ügy mellé állnak. Kattints ide, ha tudni szeretnéd, kik adakoznak, hogyan, és milyen úton tudunk mi magunk is segíteni!

Kiemelt kép: Getty Images