bokacsizma divat

Viseld így a bokacsizmát, hogy ne tűnj ódivatúnak!

A bokacsizma a téli ruhatár egyik alapdarabja – mutatjuk, hogyan nem ciki manapság viselni.

A divat világa olyan, mint egy örökké forgó kereplő – sosem áll meg, folyamatosan változik és újraformálódik. És bár minden év új trendeket hoz magával, érdekes megfigyelni, hogy az elmúlt évtizedek stílusa és ruhadarabjai is újra-újra előkerülnek – ez az időről időre történő visszatérés pedig nemcsak a ruhásszekrényünket, hanem az egész divatvilágot is átjárja.

Azok a farmerdzsekik, amikre az idősebb generációk nosztalgiával emlékeznek vissza az 1980-as évekből, ma újra divatosak a fiatalabbak körében; az oversize pulóverek és a retró cipők szintén visszaköszönnek a divatbemutatókon és az utcákon egyaránt; és a mostani 30-asok, 40-esek is meglepődve fedezhetik fel kamaszkoruk ikonikus ruhadarabjait az üzletek fogasain.

A Z generáció – tehát az 1996 és 2012 között születettek nemzedéke – rengeteg olyan dolgot hozott ismét divatba, amitől, azt hittük, végleg elköszöntünk már, ilyen például a vékony szemöldök, a csípőnadrág vagy épp a walkman. De mindezzel az is együtt jár, hogy kedvenc szettjeinken némileg változtatnunk kell – hacsak nem akarunk ódivatúak vagy, ahogy a Z nemzedék mondja, cheugy-k (ejtsd: csúgik) lenni.

Így lesz újra menő a bokacsizma

A hidegebb időben a legtöbben bokacsizmát viselünk, hiszen igazán örök darab. Azonban érdemes betartani néhány új divatszabályt, hogy közben stílusosak is legyünk.

Csak semmi kivágás!

bokacsizma

A bal oldali 2016-os szett ma már több sebből is vérzik, hiszen kivágott, bővebb szárú csizmát visel szűk, felhajtott szárú csizmával – 2024-ben ez már nagyon gáz. (Fotó: Getty Images)

Az Y nemzedék (az 1980 és 1995 között születettek) is imádják a bokacsizmát, de míg nyolc-tíz évvel ezelőtt a mindenféle kivágásokkal teli, vagy furán rövid szárú darabok voltak a vágyaink tárgyai, ma már érdemes elfelejteni ezeket. A csizma legyen csizma, azaz töltse be elsődleges funkcióját, vagyis melegítse és védje a lábakat! Tehát ha nem akarunk ódivatúnak tűnni, felejtsük el az ilyen-olyan bevágott, rüsztöt nem takaró fazonokat.

Szűkebb szárú csizmák előnyben

bokacsizma most

2016 vs. manapság – a jobb oldali sziluett sokkal modernebb hatású. (Fotó: Getty Images)

Jelenleg a szűk skinny jeans helyett a bővebb, egyenes szárú vagy kicsit trapézosabb fazonú farmerok a legdivatosabbak, éppen ezért a csizmánk szára se legyen bő, ne dudorodjon ki a nadrág alól. A nadrágunk pontosan a bokacsontunkig érjen, így elejét vehetjük annak, hogy harmonikaszerűen felgyűrődjön. A bővebb szárú csizmákat hagyjuk meg szoknyákhoz, azokkal (főleg a térdig érőkkel) kifejezetten csinosak leszünk.

Minél bővebb a nadrágunk szára, annál hegyesebb legyen a csizmánk orra,

illetve – ha bírjuk – legyen magasabb a sarka; ezzel ugyanis optikailag nyújtani tudjuk lábainkat. Általánosan érvényes szabály, hogy míg a kerekebb orrú, vastagabb talpú lábbelik sportosabbak és vagányabbak, addig minél vékonyabb a csizma talpa és hegyesebb a lábfejnél, annál elegánsabb lesz az összhatás. Hangulatunknak megfelelően alkalmazzuk ezeket a trükköket!

Nincs több bokavillantás

bokacsizma bokavillantás

Ha a bal oldali módon hajtjuk fel a nadrágunkat (ami persze egyáltalán nem tilos), azonnal eláruljuk magunkról, hogy nem tartunk lépést a trendekkel. Sokkal modernebb a bővebb nadrág, ami takarja a csizmánkat. (Fotó: Getty Images)

A korábbi években megszokottól eltérően most gyakorlatilag tilos a bokavillantás, azaz a nadrágnak takarnia kell a csizmaszárat, nem szabad felhajtani sem, főleg nem kívülre (ez az egyenes szárú nadrágokkal amúgy sem igazán esztétikusan kivitelezhető, lásd képünket).

Ha a valamivel rövidebb, de bővebb szárú culotte-nadrágot választottuk, akkor pedig hosszabb zoknival vagy csizmával, esetleg harisnyával kompenzálhatunk (ezek legyenek lehetőleg a lábbelivel megegyező színűek). A lényeg, hogy

ne látszódjon ki a nadrág és a cipő közötti bőrfelület, mert az „elvágja” a lábat,

és ha nem is a legelőnytelenebb sziluettet hozza létre, de az biztos, hogy divatjamúlt hatást eredményez.

Tudtad, mit jelentett a cikkben a cheugy kifejezés? Más tiniszlenggel sem lehet zavarba hozni? Kattints ide kvízünkért!

Kiemelt kép: Christian Vierig/Getty Images