A helyi hatóságok a Utah állambeli Brigham City melletti hegyekben egy „átfagyott, didergő és rémült” fiatal fiúra bukkantak, aki egy sátorban húzta meg magát – számolt be róla a BBC. Kiderült, hogy a mindössze 17 éves kínai cserediák, Kai Csuang múlt hét csütörtök óta bújkált, legalábbis a befogadó iskolája akkor jelentette az eltűnését. Ezzel egyidőben a fiú Kínában élő szüleitől eddig ismeretlen elkövetők a 80 ezer dollárt (28,7 millió forintot) követeltek, ellenkező esetben a gyerekük bántalmazásával fenyegették meg őket. Az üzenet nyomatékosítására egy fotót is mellékeltek Kairól.
A riverdale-i rendőrség a bejelentést követő harmadik napon a fiú banki és telefonos adatai alapján talált rá a teljesen átfagyott a diák ideiglenes táborhelyére. A hatóságok szerint a fiú a „kiber emberrablók” utasítását követve ment fel a hegyekbe, hogy elszeparálja magát a világtól. A beszámolók szerint Kai megkönnyebbült, amikor rátalált a rendőrség, és bár a sátrában nem volt egy hálózsákon és pléden kívül más hőforrás, ráadásul csak minimális élelemmel és vízzel rendelkezett, megúszta komolyabb egészségügyi probléma nélkül, mindössze kihűlt kissé.
Az esetet követően az FBI – aki szintén beszállt az ügy felgöngyölítésébe – azt a tájékoztatást adta, hogy az eset sajnos egyáltalán nem egyedi. Az utóbbi időben megszaporodtak az ehhez hasonló „kiber emberrablásoknak” nevezett ügyek, amelyben
az elkövetők főként az Egyesült Államokban tanuló cserediákokat, azon belül is kínai származásúakat pécézik ki maguknak.
Az online megszerezett adatokkal a zsebükben arra veszik rá az áldozatokat, hogy szigeteljék el magukat a társaiktól, és senkinek se szólva hollétükről vonuljanak el valamilyen távoli, nehezen megközelíthető helyre – ahogy Kai is tette. A tettesek mindezt online végigkövetik, és sok esetben videóhívásokkal (pl. Facetime-on, Skype-on) győződnek meg arról, hogy minden a terveik szerint alakul. Ezt követőek a csalók felveszik az áldozatok családjával a kapcsolatot és pénzt követelnek tőlük, és sok esetben pedig szerencsével is járnak. A hatóságok szerint bár a tettesek fizikailag nincsenek jelen, az áldozat és családja is úgy érezhetik, hogy veszélyben van vagy a saját, vagy a szerettük biztonsága, így tudják elérni a céljaikat.
Csalók hálójában
Csalók és más bűnözők mindig is voltak, de az internet elterjedésével az ő módszereik is változtak, alakultak. A ma már – sajnos – jól ismert „unokázás” (amikor a csalók az általában random felhívott idős áldozat unokájának kiadva csalnak ki pénzt) után muszáj az online biztonságunkra is több figyelmet fordítani. Szakértőnk ebben a korábbi cikkben összefoglalta, hogy mire kell és érdemes figyelnünk a böngészés közben, hogy minél kisebb esélye legyen annak, hogy átverés áldozatául essünk.
Azonban nem ritka az sem, hogy valamilyen (természetesen nemlétező) nyeremény ígéretével keresnek meg,
vagy mostanában szintén egyre gyakoribb az, hogy egy kamucsomag követési linkjét kapjuk meg sms-ben vagy e-mailben. A rendőrség figyelmeztet, hogy semmiképpen ne kattintsuk a hasonló jellegű, furcsa magyarsággal írt üzenetekre, e-mailekre, és a bennük található linkekre.
Kattints ide, hogy megtudd, milyen trükkökkel akarnak átverni a nyaralás során, és hogyan védekezhetsz ellene!
Kiemelt kép: Riverdale Police Department