Annak ellenére, amit a romantikus vígjátékok sugallnak, a párkapcsolatok igenis sok munkát igényelnek (amennyiben hosszú távra tervezünk egymással), a mély és erős kötelék kialakításához vezető út pedig nem minden esetben tündérmese.
A sokakat érintő valóságról, vagyis a párterapeuták rendelőjében elhangzott nehézségekről aligha esik szó a legtöbb filmben (persze vannak kivételek, gondoljunk csak például a Házassági történet című drámára Scarlett Johansson és Adam Driver főszereplésével). A krízishelyzetek minden emberi kapcsolat velejárói, és nem lehet senkitől sem elvárni, hogy mindig ugyanazon a hőfokon égjen, mint a románc legelején. Hiába igyekszünk, hullámvölgyek még a legkiegyensúlyozottabb párkapcsolatokban is előfordulhatnak, az azonban nem mindegy, hogy miként viszonyulunk hozzájuk, illetve milyen megküzdési stratégiákat alkalmazunk.
Krízishelyzetben sokat tanulhatunk egymásról
és magunkról is
Minden hosszú távú párkapcsolat egyedi és megismételhetetlen, párterapeuták és pszichológusok szerint ugyanakkor a megfelelő kommunikáció hiányától kezdve az egyedüllétre szánt időn át van néhány olyan jellemző nehézség, melyek közül a legtöbbel szinte minden pár találkozott már kapcsolata különböző szakaszaiban. Lássuk, hogy melyek lehetnek ezek!
Kölcsönös tisztelet hiánya
A másik tisztelete és megbecsülése az egyik legfontosabb dolog az emberi kapcsolatokban, és különösen a romantikus kapcsolatok legalapvetőbb feltétele. Elsőre talán nyilvánvalónak tűnik, de ha hosszú-hosszú éveket töltünk valakivel, időközben elkerülhetetlenül lekerül rólunk a rózsaszín szemüveg. Ilyenkor természetes módon a kezdeti lángolás is alábbhagy, ami miatt olyan helyzetekkel is szembesülhetünk, amikor változik az egymás iránt érzett tisztelet szintje.
És hogy ez miként nyilvánulhat meg? Például egymás rendszeres ellenőrzésében, a másik üzeneteinek elolvasásában, gyakori kritizálásában, és abban a tévképzetben, hogy a szerelem és a házasság szimbiózist jelent (magyarán nem tölthet időt nélkülünk a másik, vagy mi nem tölthetünk időt nélküle) – csak hogy néhány jellemző példát említsünk a sokból. Egy kapcsolat csak akkor működőképes hosszú távon, ha a felek képesek elfogadni a közöttük lévő különbségeket, a személyes igényeket, és együtt tudnak élni a másik eltérő szokásaival akkor is, ha azok néha kicsit idegesítőek számukra – magyarán eszük ágában sincs megváltoztatni egymást.
És ha már egyedüllét…
Mindannyian elfoglalt emberek vagyunk, ezért könnyen előfordulhat, hogy egy kapcsolat, különösen, ha hosszú távra szól, időnként háttérbe szorul, amikor túlságosan is zsúfolttá válnak a napjaink. Szükségleteink szerteágazóak, és tudjuk, hogy nem lehet kielégíteni őket egyetlen személyen keresztül. Néha mindenkinek kell egy kis egyedül eltöltött idő, a barátok társasága, hiszen
emberi kapcsolataink akkor virágoznak igazán, ha nem korlátozzuk egymás függetlenségét és szabadságát.
Azonban ha a közös időtöltések száma rohamosan csökken, az a fizikai és érzelmi intimitás kárára is mehet. Ha lassacskán több időt töltünk egymással esténként a tévé előtt, mint bárhol máshol, minden bizonnyal eljött az ideje egy nagy és őszinte beszélgetésnek.
A kommunikáció hiánya
A szakemberek szerint a kommunikáció hiánya, illetve a nem megfelelő kommunikáció a félreértések melegágya, és az egyik leggyakoribb veszélyforrás a párkapcsolatokban. Fontos, hogy időt szakítsunk a mély és őszinte beszélgetésekre, és vádaskodás, hibáztatás, illetve egymás szavába vágása nélkül hagyjuk beszélni a társunkat, tiszteletben tartva az érzéseit, gondolatait, igényeit és határait, hiszen csak így juthatunk közös nevezőre. Teremtsünk ehhez biztonságos környezetet, és őszintén, nyugodt hangnemben, egyszerűen megfogalmazva adjuk egymás tudtára, hogy mi bánt bennünket.
A kompromisszumkészség hiánya
A kompromisszumkészség szerves része a sikeres emberi kapcsolatoknak, amit mindenkinek érdemes (lenne) gyakorolnia. Persze vannak dolgok, amelyekből nem érdemes engedni (például életcélok, kapcsolattartás a családdal és a barátokkal, egyenlőtlen, nem megfelelő bánásmód), így a harmónia érdekében fontos, hogy reális elvárásokat támasszunk egymás elé, és elfogadjuk azt, hogy nem kötelező mindig mindenben egyetértenünk.
Versengés helyett inkább arra fókuszáljunk, hogy miként tudjuk csapatként hajtani a közös szekeret úgy, hogy az mindenki számára kielégítő és kényelmes legyen.
Ha akarjuk, ha nem, a konfliktusok szerves részei az életünknek, és fontosak a kapcsolatok egészséges fejlődése szempontjából. A vitatkozásnak egy párkapcsolatban is helye van és teljesen normálisnak tekinthető – egy bizonyos szintig. Ide kattintva megtudhatod, hogy a szakértők szerint mit ne mondjunk egymásnak soha veszekedést közben.
Kiemelt kép: Pexels