osi-varos-felfedezes-amazonas

Ősi város romjaira bukkantak Amazóniában – ez mindent megváltoztat

Teljesen megváltoztatja az Amazonas területén élő emberekről alkotott véleményünket ez a felfedezés.

Hatalmas ősi városra bukkantak az amazónai esőerdőben, amelyet évezredekig sűrű növényzet rejtett el – számolt be róla a BBC. A szakértők szerint ez a felfedezés teljesen megváltoztatja azt, amit eddig tudtunk az Amazonas vidékén élő emberek történelméről.

Az amazóniai Upano területén, Kelet-Ecuadorban álló építményeket és tereket lenyűgöző úthálózat és csatornarendszer kötötte össze, és a kutatók szerint nagyjából 10 000, de akár 100 000 ember is élhetett a most felfedezett hatalmas városban.

A település a tudósok szerint mintegy 2500 évvel ezelőtt épült, és az emberek akár 1000 évig is lakhatták, amíg a közelben található vulkán – ami a gazdag termőföldet is táplálta – végül el nem pusztította.

A most felfedezett, mintegy 2500 évvel ezelőtt épült ősi várost a LiDAR technológia – egy repülőgépre felszerelt lézer – segítségével azonosították, amely a magasból vizsgálta a mintegy 300 négyzetkilométeres területet, és érzékelte a romokat a sűrű növényzet alatt. Hogy hol kellett keresni, azt nagyjából tudták: tudósok az 1970-es években már találtak bizonyítékot a város létezésére, de ez volt az első teljes körű felmérés, amit 25 évnyi kutatómunka előzött meg.

osi-varos-felfedezes-amazonas

Még a majáknál is nagyobb társadalomról árulkodnak az amazóniában most felfedezett ősi város maradványai (Fotó: Instagram @bbc)

Az ásatások során több ezer, 10 méterszer 20 méter alapterületű és 2-3 máter magas alapzatokat is találtak, amelyek között – a tudósok sejtései szerint – lakóházak és ceremoniális területek is szerepeltek. A felfedezés új fényt vet az Amazonas területén élő korábbi kultúrákra és rávilágít arra, hogy az emberek nemcsak nomád módon vagy kisebb településeken éltek ebben a régióban.

A majáknál is nagyobb társadalom amazónia szívében

A romok alapján már most kijelenthető, hogy az Amazonas vidékén talált ősi város társadalma talán még a Mexikóban és Közép-Amerikában jól ismert maja társadalmaknál is nagyobb volt. A lakók életéről és társadalmáról azonban egyelőre nem sok mindent lehet tudni. A tudósok különböző gödröket és tűzhelyeket találtak a talapzatokon, valamint edényeket, növények őrléséhez használt köveket és égett magokat is, ebből arra következtetnek, hogy az ott élő kilamope és upano emberek valószínűleg főként a mezőgazdaságra összpontosítottak, főleg kukoricát és édesburgonyát fogyasztottak, és valószínűleg chicha nevű édes sört ittak.

osi-varos-felfedezes-amazonas

Edényeket is találtak az ősi városban felfedezett romokban, ami megváltoztatja az Amazonas területén élő emberekről alkotott véleményünket (Fotó: Instagram @bbc)

A hatalmas felfedezést elért kutatócsoport vezetője, Prof. Stephen Rostain állítása szerint a karrierje elején sokan le akarták beszélni erről az egész expedícióról, mert tudóstársai úgy vélték, hogy az Amazonasban nem éltek ősi csoportok. „De nagyon makacs vagyok, így mégis megcsináltam. Most be kell vallanom, hogy eléggé boldog vagyok, hogy ilyen nagy felfedezést tettem” – mondta.

Kiemelt kép: Getty Images