Örökös pakolás innen oda, onnan ide. „Már nem jó méretben, de hátha jó lesz…” vagy „jaj, de drága volt”, és bár tudod, hogy nem fogod többet felvenni, maradjon még a szekrényben. Közben pedig gyűlnek és gyűlnek a dolgok a gardróbban, és már nem is látod át, hogy melyek a kedvenceid, hirtelen olyan, mintha semmi nem lenne jó.
Ismerős a helyzet? Elkéne néhány tipp a megunt ruhákhoz? Mi a teendő ebben az esetben, mit és hogyan tehetsz a régi ruháiddal, ha már nem hordod őket, és mi a leginkább fenntartható megoldás?
Ne ragaszkodj a megunt ruhákhoz!
Ami nem működik, annak mennie kell ahhoz, hogy lásd, hogy mit tudsz viselni. „Elteszem a lányomnak, belefogyok, odaadom a barátnőmnek, később még jó lehet.” Ezek az elhatározások a legtöbb esetben nem történnek meg, és csak a jelenlegi általános káoszhoz vezetnek. Hidd el, főleg ha én mondom, hogy „ezek csak ruhák”, csak eszközök az életben ahhoz, hogy a legjobb verziódban mutasd meg magad a világban.
A tartogatás, a több éve fel sem próbált ruhákhoz való ragaszkodás másról szól.
Legyél Te a ruhatáradban a középpontban, ne más!
Ha most ráveszed magad, és leválogatod a cuccokat, az óriási munka lesz, de hidd el, megéri. Minden darabot próbálj fel! Mindent! Ha kicsi, ha nagy – nevess magadon, és azokon az élményeken, amelyeket ezek a ruhák jelentenek. Ha nehéz ez a feladat, kérd szakember segítségét (hívhatsz engem is). Ha megoldod azt, hogy minden reggel csak a méretben jó, fazonban szuper és a saját magad által és kedvelt darabok várjanak a gardróbban, egyenesben vagy. Hisz’ ezentúl bármit választhatsz, bárhogy is kombinálod, sokkal nehezebb lesz mellé nyúlni, hiszennem lesz sok megunt ruhád. Megvan, őrület! Most, hogy sikerült 2 csoportra válogatni a cuccokat, hirtelen ott vagy, hogy „na de mégis mit tegyek ezekkel a ruhacsomagokkal”?
Ezeket teheted a régi ruháiddal
Azt a halom ruhaneműt, amit már biztosan nem fogsz soha többé hordani (ne feledd, ha az elmúlt két évben nem volt rajtad, szinte kizárt, hogy valaha újra hordjad) válaszd három csoportra: az egyikbe gyűjtsd a hordatlan, jobb minőséget képviselő cuccokat. Egy másikba azokat, amelyek jó álapotban vannak, így még el tudod vinni őket egy adományboltba. Ne feledd, ezek csakis olyan darabok legyenek, amelyeknek akár te magad is örülnél.
A harmadik kupac a szemét legyen, a lyukas vagy hibás cuccok kupaca. Ha csak kis hibájuk van, gondold át, nem lehet-e megmenteni őket. Ha telljesen menthetetlenek, ezeket a textilgyűjtőkbe tudod belehelyezni, amit sok esetben a hipermarketek környékén helyeznek el.
Tippek ruhaeladáshoz
Az első csomag, amelyet értékesítésre alkalmasnak találsz, a következő elvárásoknak kell megfeleljen, ahhoz, hogy elvidd egy bizományi értékesítést végző üzletbe (mint például a RUHA Recycled Fashion Store): ellenőrizd többször, hogy hibátlan és tiszta, én minden esetben javasolnám, hogy frissen mosottan/tisztítottan hozd a ruhákat, hiszen Te is így vásárolnád meg őket a legszívesebben, nem igaz? Semmiképpen ne hozd őket vizesen, és századás után ellenőrizd újra, hogy nincs-e rajtuk sérülés vagy folt. Ha újfent csodás állapotban találod, akkor nagy valószínűséggel a újrahasználati missziód sikerrel fog járni.
Ha a kiválogatott, szekrényben hagyott ruhákat kevésnek ítéled, akkor itt az idő, hogy ha már eleve meglátogatsz egy secondhand üzletet a ruháid eladása miatt, akkor nézz is körül, próbáld meg a hiányokat egy másik nő szekrényéből beszerezni, így magad is hozzájárulhatsz a körforgáshoz.
Sőt, a ruháidból befolyó összegek még hozzá is segíthetnek a gardrób frissen tartásához, így abszolút elkerülhető a fast fashion üzletek csábító, olcsó ruhahalmai közül válogatni, ehelyett hasonló áron (vagy ingyen!) sokkal magasabb minőségű, alapanyagú, tartósságú és egyedibb ruhákkal gazdagodhatsz, és még csak nem is tettél újabb ruhákat a rendszerbe. Van ennél jobb kombináció?
Érdekelne még néhány tipp a tudatos gardrób kialakításához?
Kiemelt kép: Canva