- Nem meglepő, de a rendszeres takarítás kulcsfontosságú.
- Nem várt helyekről is jöhet a kosz.
- Fontos tisztán tartani takarítóeszközeinket is.
Te is úgy vagy vele, mint én, hogy néha egyszerűen nem érted, mitől néz ki a lakás megint úgy, ahogy? Miért áll a por mindenen, mi ropog az előszobában a talpad alatt, és miért van kellemetlen, nehéz szag a fürdőszobában? Persze igazából tudom, mitől lesz kosz a lakásban, helyesebben tudom, mikor halmozódik nagyon fel. Akkor, amikor valamiért ritkábban van idő porszívózni, felmosni port törölni. Ha rendszeresen sort tudunk keríteni ezekre a műveletekre, tisztaság van otthon, ha elhanyagoljuk a dolgot, akkor meg kosz. Ilyen egyszerű. Vagy mégsem?
Nos, ha a rendszeres takarítás kulcsfontosságú is, legalább ennyit számít az is, ha az ember kicsit elővigyázatos, és már akkor résen van, amikor a kosz még épp csak bekerülne a házba, vagy lerakódna a felületeken. Íme néhány olyan dolog, amire érdemes odafigyelned, ha szeretnéd tisztán tartani a lakást két takarítás között is.
1. Cipők és koszos lakás
Nem meglepő, hogy a nap folyamán cipőtalpunk rengeteg baktériumot és egyéb kórokozót gyűjt össze, amiket (ha nem bújunk ki belőle) szépen beviszünk a lakásba is. Azzal, hogy a cipőt a bejárati ajtónál hagyod, minimalizálod a baktériumok terjedését. Eleve alap neked, hogy nem mászkálsz otthon kinti cipődben? Szuper, de figyelj arra is, hogy még a kulcsodért se rohanj vissza utcai cipőben. Rendszeresíts a kapkodós reggelekre a cipődre húzható védőzacskót, így ha mégis vissza kell szaladnod, se a kosz miatt aggódnod, se nekivetkőznöd nem kell majd.
2. WC és koszos lakás
Tartsd lehajtva a WC-ülőkét, amikor lehúzod, mert ezzel elkerülheted, hogy szanaszét spricceljenek belőle a baktériumok. Annál is inkább ügyelj erre, ha egy légtérben van a fürdőd és a vécéd. A vízcseppekkel közlekedő kórokozók ugyanis a közeli felületekre szépen rászállnak, és könnyedén elszaporodhatnak a törölközőkön vagy fogkeféken. Belegondolni is rettenetes, nem igaz? Nemrég összegyűjtöttünk egy sor tippet a netről, amelyek kiválóak koszos fürdő ellen.
3. Porzsák és koszos lakás
Ha jót akarsz magadnak, sosem porszívózol úgy, hogy teli a porzsák. Ha ugyanis dugig a porgyűjtő rekesz, a gépnek már nincs helye a morzsák és egyéb szennyeződések összegyűjtésére, ezért lényegében az összes koszt visszaköpködi a levegőbe, ami jelentősen csökkenti a porszívózás hatékonyságát, miközben kellemetlen porréteggel teríti be a bútorokat is.
4. Törölközők és koszos lakás
A konyhai és fürdőszobai törölközők mosásának elhanyagolása teret enged a baktériumok elszaporodásának. Ha ezeket a törülközőket ezután a testeden vagy edények szárításakor használod, a szennyeződések átkerülhetnek a bőrödre vagy az edényekre, ami végső soron azt eredményezi, hogy minden koszos lesz.
5. Ablakok és koszos lakás
Szellőztetni persze kell néha, de ha következetesen, hosszú ideig nyitva hagyjuk az ablakokat (különösen, ha egy forgalmas városrészben élünk), akkor por, pollen és más kültéri szennyező anyagok juthatnak be a lakásba. A kosz felhalmozódhat a bútorokon, és akár szezonális allergiás tüneteket is kiválthat.
6. Állatok és koszos lakás
Egy kiadós séta vagy kültéri tartózkodás után a háziállatok szőre és mancsai sárosak, bogarasak, nedvesek és büdösek lehetnek, így ha nem takarítjuk le kedvenceinket, mielőtt bevisszük őket a lakásba, akkor otthonunk hamar koszos lesz.
7. Fiókok és koszos lakás
Könnyű hagyni, hogy a fiókokban felhalmozódjanak a papírok, ceruzák és más apróságok, de próbáld meg nem hagyni, hogy ez rendszeressé váljon. A különféle tárgyakkal teli kacatfiókok ideális környezetet teremtenek ugyanis a por felhalmozódásához.
8. Koszos eszközök és koszos lakás
Miután kitakarítottad otthonod, mindenképpen végezz mélytisztítást a takarításhoz használt eszközökön is. Ha ugyanis piszkos vagy elhasználódott eszközökkel, például szivacsokkal, felmosókkal vagy rongyokkal takarítasz, az a szennyeződés csak tovább terjeszti az összes koszt és felhalmozódott baktériumot, ahelyett, hogy eltávolítaná.
9. Mosógép és koszos lakás
Előfordul, hogy a ruhák a kelleténél hosszab ideig maradnak a gépben, de jó tudni, hogy ha sokszor vagyunk figyelmetlenek a mosással, az előbb-utóbb a gép egyes alkatrészeinek penészesedéséhez vezethet, amitől nemcsak a ruhák lesznek kellemetlen szagúak, de hosszú távon az egész lakás is. Illetve feltűnt már, hogy a mosógép környékén valahogy mindig nagyobb a por?
10. Polcok és koszos lakás
Ha telezsúfolod a polcokat mindenféle apró tárggyal, kacattal, sokkal nehezebb lesz tisztén tartanod, emiatt hamar megüli majd a por, ami az egész lakással kapcsolatos tisztaságérzetet rontja.
A tiszta lakás jó illatú, a dohos, koszos lakás pedig sajnos büdös. Ebben a cikkünkben arról írtunk, mit tehetsz a kellemetlen szagok ellen!
Kiemelt kép: Getty Images