Ryan Gosling egyike a legnépszerűbb színészeknek. Bár sikert sikerre halmoz, tekintetében mindig ott egy cseppnyi szomorúság is. Vajon miért?
  • Lassan 20 éve Hollywood egyik állócsillaga Ryan Gosling.
  • A sármos színész tavaly Kenként tarolt a mozikban. 
  • Keserédes mosolya mögött gyerekkori traumák húzódnak. 

„Muay Thai edzéstől ennyire szívdöglesztő Ryan Gosling”

„Ryan Gosling ismét elragadóan nyilatkozott kislányairól”

 „Ryan Gosling öszinte reakciójából máris mém készült, imádja az internet”

„Elolvadsz, olyan gyönyörűen beszélt (csodaszép) feleségéről Ryan Gosling!”

Ilyen és ehhez hasonló szalagcímekbe botlik, aki Ryan Gosling nevére keres rá az interneten. Bár igazából keresésre sincs szükség, hiszen nincs olyan nap, hogy ne jönne szembe velünk valamilyen hír a sármos színészről, aki – egyelőre úgy tűnik – nem tud hibázni. Mozirajongók elsöprő többsége szerint nagyon jól néz ki, emellett sikerfilmekben játszik, de ha úgy adódik, kisebb költségvetésű kísérleti mozikban is felbukkan. Lehetne épp nagyképű is, de úgy néz ki, jó adag önirónia is szorult belé, van humora, és egészen ellágyul az ember, ha a gyerekeihez, feleségéhez fűződő kapcsolatáról olvas.

Mélyen vallásos Gosling-család

Mégis van vele kapcsolatban egy fura érzésünk. Olyan, mintha mindezek ellenére mindig kicsit szomorú lenne. Mintha a siker csúcsán is kissé kiábrándultan nézne körbe: mégis mindek örülünk ennyire? Könnyen lehet, hogy zűrös gyerekkora tette olyanná, amilyen: kritikussá és önironikussá.

Bár nem sűrűn, azért elő-előfordul, hogy Gosling gyerekkoráról mesél, több neves lapnak adott terjedelmes interjút korábban, melyek egy része érintette életének első, még a Mickey Mouse Clubot megelőző éveit. Ezekben az interjúkban a színész rendre arról vallott, hogy nem volt problémamentes gyerekkora. Kevesen tudják például, hogy

Goslingnak már a szüleivel való kapcsolata is kifejezetten terhelt volt.

Apja és anyja mormon vallásúak voltak (a szigorú szabályok szerint élő, patriarchális alapokon nyugvó közösség egy haladó szellemű családjáról korábban mi is írtunk), a színész apját, Thomast egyenesen „vallási fanatikusként” írta le, anyját, Donnát pedig kissé éretlen, kislányos személyiségként. Olyasvalakinek, aki kérdés nélkül asszisztált apja túlkapásaihoz. Visszaemlékezései szerint a buzgó vallásosság életük minden területére kihatott. Ez határozta meg nemcsak azt, hogy hogyan viselkedhettek, mennyit kellett imádkozniuk, de azt is, hogy mit ehettek, vagy mit nézhettek meg a tévében. Ryan Gosling (akinek egyébként egy lánytestvére van), visszaemlékezései szerint kifejezetten magányos gyerek volt, aki nem találta a helyét ebben a rendszerben, melyben szülei egymást vádolták fizikai és mentális bántalmazással, és olyan közeget teremtettek, ami súlyosan károsította Gosling és testvére pszichéjét is. 

Egy problémás Gosling

Ezért vagy sem, Gosling kis korától kezdve kifejezetten balhés, problémás gyereknek számított, elbeszélése szerint már kisgyerekkorában egészen hajmeresztő ötletei voltak arra, hogyan szórakoztassa magát: pucéran szökött el otthonról, a szárítóba tette a család macskáját, kis híján felgyújtotta a házukat is, a The Timesnak pedig elmondta, hogy ötévesen a családi autóval beletolatott egy másik járműbe. Ryan Gosling furcsa viselkedését csak fokozták filmélményei (a tiltások ellenére, vagy éppen azért, mindenesetre élt-halt a tévéért, és amikor csak tehette, sutyiban showműsorokat és akciófilmeket nézett). Ezekkel kapcsolatban úgy emlékszik vissza, hogy nagy menekülési vágyában talán a kelleténél is jobban átélte azokat. „Amikor megnéztem a Rambót, nem egyszerűen egy filmet láttam, hanem meg voltam győződve róla, hogy én vagyok Rambó.

Késeket vittem az iskolába, és elkezdtem dobálni őket a játszótéren, de nem azért, hogy bárkit is bántsak.

Én voltam Rambo. Persze emiatt felfüggesztettek az iskolában, a szüleim pedig megtiltották, hogy erőszakos filmeket nézzek.” Az eset után Goslingot ADHD-val is diagnosztizálták, és a sajátos nevelési igényű tanulók osztályába került, tízéves korától kezdve pedig anyja oktatta otthon, magántanulóként.

Goslingék rossz házassága

A színész visszaemlékezései szerint szülei kapcsolata nagyjából Ryan 13 éves kora körül fordult végérvényesen rosszra. Kapcsolatuk megromlott (nem kis részben azért, mert anyjának is egyre kényelmetlenebbé váltak a vallással kapcsolatos kötöttségek), apja pedig egészen kifordult önmagából. Feleségét hűtlenséggel vádolta, gyerekei szeme láttára bántalmazta, a bíróság végül távoltartási végzést adott ki ellene. Gosling éppen ekkoriban, részben menekülésből kezdett neki filmes karrierjének. Mint mondja: kétségbeesetten el akart menekülni a szülővárosából. „Utáltam gyereknek lenni, és nem akartam felnőttként ugyanúgy a papírgyárban dolgozni, mint az apám. Nem szerettem, hogy megmondják, mit csináljak, nem szerettem a testemet, nem szerettem semmit.”

ken ryan gosling

A kenek Ryan Gosling vezetésével fellázadnak (Fotó: Warner Bros.)

Gosling és a Mickey Mouse Club

Gosling színészi karrierje akkor indult be, amikor 13 évesen 15 000 jelentkező közül kiválasztották, hogy bekerüljön a Mickey Mouse Clubba. Az ötvenes évek és a kilencvenes évek közepe közt futó műsor pillanatok alatt sztárokat csinált a fiatal szereplőkből, köztük Britney Spearsből, Justin Timberlake-ből és Christina Aguilerából is, ugyanakkor a hirtelen jött sztárság a gyerekek döntő többségének esetében traumákkal is járt, mert a hirtelen jött siker feldolgozásához nem, vagy alig kaptak segítséget, utólag pedig az is kiderült, hogy a show drog-, alkohol és szexbotrányoktól sem volt mentes. Arról, hogy mindezek mennyire érintették Goslingot keveset tudunk, de valószínűsíthető, hogy benne is mély nyomot hagyott az időszak. 

Gosling 1993-ban csatlakozott a műsorhoz, viszont már a következő évben ki is lépett, és ismert szereplőtársaival ellentétben a színészi karrier felé fordult. Előbb kanadai sorozatban, később számos nagysikerű mozifilmben bizonyított, nemzetközi hírnévre pedig 2004-ben Szerelmünk lapjai című filmben nyújtott alakításával tett szert.
Bár édesapjával már korábban megszakította a kapcsolatot, a gyerekkor ezekben az években is kísértette:

apja perre ment vele, és azt követelte, hogy fizesse vissza neki a színészi karrierje elindításához adott pénzt.

Ryant azóta Oscar-díjra jelölték, és a La La Landben nyújtott alakításáért elnyerte a legjobb színésznek járó Golden Globe-ot. 2011-ben feleségül vette Eva Mendest, akivel már két lányuk van: Esmerelda és Amada.

A tavalyi év ismét róla (is) szólt, 2023 kasszasikere a Barbie, kritikusok és nézők egyöntetű véleménye szerint nélküle nem lett volna az, ami. Saját bevallása szerint pedig nagyon jó alkalom volt számára arra, hogy azt, amit otthonról hozott a női-férfi kapcsolatokról, összevesse azzal, ahogyan ő próbál meg férfiként élni.

A hírességek élete sem csak játék és mese. Ebben akorábbi cikkünkben a csillogó életet élő, a világ első influenszereként szémont tartott Paris Hilton traumájáról írtunk.

Kiemelt kép: Ryan Gosling beszél a Santa Barbara Nemzetközi Filmfesztiválon, januér 13-án, Rebecca Sapp/Getty Images