truman-capote-hattyui

Pletyka, botrány és árulás Manhattanben – Truman Capote „hattyúinak” története

Igazi sztárparádét vonultat fel egy január végén debütáló új sorozat, Demi Moore-tól Naomi Watts-ig rengeteg A-listás színésznőt láthatunk majd benne. A sztori megtörtént eseményt dolgoz fel, a híres amerikai író, Truman Capote és barátnői – ahogy ő nevezte őket, „a hattyúk” – között kialakult botrány legmélyebb bugyraiba vezet be minket. De ki is volt valójában Truman Capote, és milyen elbűvölő New York-i nők tartoztak a köreihez? Miért vesztek össze olyan rettenetesen és milyen pusztító következményei lettek mindennek?

Imádunk belemerülni a manhattani elit glamúros és sokszor mocskos társasági életébe. Őszintén, tegye fel a kezét, aki nem szereti A pletykafészek (Gossip Girl) című sorozatot vagy A nagy Gatsby világát!

Hamarosan újabb gyöngyszemet köszönthetünk a New York-i felső tízezer életét bemutató filmek között: január 31-én debütál a Hulu streamingcsatornán a The Feud: Capote vs. The Swans című nyolcrészes minisorozat, olyan szereplőkkel, mint Demi Moore, Naomi Watts, Calista Flockhart, Diane Lane és Chloë Sevigny.

Truman Capote, az extravagáns művész

A regényíró, forgatókönyvíró, drámaíró és színész Capote 1924-ben született New Orleansban. Regényei igazi klasszikusokká váltak, leghíresebbek ezek közül a Hidegvérrel és az Álom luxuskivitelben (Breakfast at Tiffany’s).

Utóbbit leginkább az Audrey Hepburn-féle filmváltozatból ismerjük, amelyet Capote állítólag nem szeretett, mert kissé felhabosítva tálalja a mélylélektani kisregény tragikus sztoriját. (Interjúnkban erről is mesélt Sodró Eliza, aki a Radnóti Színházban Holly Golightly-t alakítja a regényből készült színdarabban.) Kevésbé ismert kisregényéről, a Fűhárfáról Schäffer Erzsébet írt elragadtatottan.

Truman-Capote-hattyui

Truman Capote fiatalon. (Fotó: Getty Images)

Capote ismert volt jellegzetes, magas hangjáról és furcsa hanghordozásáról, szokatlan stílusáról és kitalációiról. Gyakran állította, hogy olyan embereket ismer, akikkel valójában soha nem találkozott, ilyen volt például Greta Garbo.

Előszeretettel fogyasztott alkoholt és drogokat, és elképesztő társasági életet élt. Írókkal, kritikusokkal és iparmágnásokkal ugyanúgy barátkozott, mint hollywoodi és színházi hírességekkel, vagy éppen királyi családtagokkal. Nyíltan vállalta homoszexualitását.

Kik voltak Truman Capote „hattyúi”?

A Hidegvérrel című könyv 1966-os megjelenését követő években Capote keresettebb volt, mint valaha, és bebetonozta magát a csillogó társasági életbe.

Kialakított egy nőkből álló baráti kört, akiket „hattyúknak” nevezett, és akik támogatóiként és bizalmasaiként partikra, jachtokra és világ körüli utazásokra kísérték.

A hattyúk között volt Lee Radziwill, Jackie Kennedy Onassis nővére, aki feltörekvő színésznő volt, valamint Babe Paley, Slim Keith, Ann Woodward, CZ Guest, Gloria Guinness, Marella Agnelli és Pamela Harriman. Mindannyian rendkívül gazdagok, gyönyörűek és a legjobban öltözöttek listájának rendszeres szereplői voltak.

A hattyúk uralták a címlapokat: CZ Guest, Andy Warhol és Salvador Dalí múzsája 1955-ben fehér lovon lovagolt be a Waldorf Astoria báltermébe – évtizedekkel azelőtt, hogy Bianca Jagger ugyanezzel a mutatvánnyal próbálkozott volna a Studio 54-ben. Pamela Harriman feleségül ment Winston Churchill fiához, majd az Egyesült Államok párizsi nagykövete lett. Barbara „Babe” Paley-t New York királynőjének is nevezték, férje a CBS tévécsatorna alapítója volt, ő maga pedig tíz évig dolgozott az amerikai Vogue divatszerkesztőjeként.

Truman-Capote-hattyui

Truman Capote Lee Radziwillel, Jackie Kennedy húgával 1967. június 4-én az Emmy-díjátadón. (Fotó: Getty Images)

A társaság kissé belterjesnek mondható, ha azt vesszük, hogy például ugyanaz a férfi két hattyúnak is a férje volt (azért nem egyszerre!).

Truman Capote robbantotta ki az évszázad botrányát

Capote és a hattyúk állandó reflektorfényben éltek. Az író a Plaza Hotelben rendezte meg a ma már legendássá vált álarcosbált, a The Black And White Ballt – a fekete-fehér bál a szezon eseményének számított, amely után az író végképp Manhattan kedvencévé vált. Miközben Capote a nagyvilági társasági életben forgott, folyamatosan megfigyelte annak szereplőit – anyagot gyűjtött Answered Prayers című regényéhez.

Az 1958 óta tervezgetett könyv azonban csak nem akart elkészülni, Capote folyamatosan halogatta, mígnem 1975-ben megengedte az Esquire magazinnak, hogy a befejezetlen regény négy fejezetét közzétegye. Az elsőként megjelent írás kedvező fogadtatásban részesült, a második, La Côte Basque 1965 című szöveg azonban Capote társadalmi öngyilkosságához vezető útjának első lépcsőfoka volt.

Capote hattyúi is szerepeltek a szövegben– kik álnéven, kik valódi nevükön. Ez megbocsáthatatlannak bizonyult.

Az író ugyanis kiteregette a New York-i elit szennyesét: Margit hercegnőről és a brit királyi család többi tagjáról szóló pletykáktól kezdve Jackie Kennedy Onassis részletes jellemzéséig mindent az olvasók elé tárt.

Capote házasságtörésekről, titkos viszonyokról és droghasználatról lebbentette fel a fátylat, sőt, az egyik hattyút, az egykori Broadway-showgirl Ann Woodwardot férje meggyilkolásával is megvádolta.

Truman-Capote-hattyui

Ann Woodward 1938-ban, akkor még Ann Eden néven. A Copacabanán táncolt és a Broadwayn volt showgirl, mielőtt manhattani nagyasszony lett. (Forrás: Getty Images)

A nő valóban lelőtte a férjét egy olyan időszakban, amikor sorozatos betörések voltak a környékükön, azt állítva, hogy összetévesztette őt egy betörővel. A rendőrség balesetként tekintett az ügyre és nem ítélte el az asszonyt, ennek ellenére örökre száműzték a társasági életből. Ann Woodward még Capote írásának megjelenése előtt tudomást szerzett annak tartalmáról, és ciánnal végzett magával.

Fokozza a tragédiát, hogy Woodward fiai (William és James) később szintén öngyilkosok lettek…

De mi motiválta Truman Capote-t?

Adódik a kérdés, miért írta meg Capote legközelebbi barátainak legféltettebb magánéleti titkait? Erre sokféle magyarázat és spekuláció akad. Egy biztos: az író nem számított ilyen erőteljes visszhangra – többek között azért, mert egyáltalán nem csinált titkot abból, mire készül.

Már a megjelenés előtt azzal dicsekedett a People magazinnak, hogy pisztoly helyett tollal akarja meggyilkolni karaktereit: „Ott van a markolat, a ravasz, a cső, és végül a golyó. És amikor a golyót kilövik a pisztolyból, olyan sebességgel és erővel fog kitörni, amilyet még sosem láttál – bumm!”

Valójában sikerre számított, hiszen nyíltan beszélt arról, hogy megírja a La Côte Basque 1965-ot, és hencegett a történetekkel, amelyeket el fog benne mesélni.

Korábban is volt már hasonló ügye, és abból sem lett botrány: az Álom luxuskivitelben főhőse, Holly Golightly lényegében egy call girl. Viszont ahogy Audrey Hepburn játszotta őt a filmváltozatban, illetve amilyen csodás volt Capote szövege, sok New York-i társasági hölgy azt mondta: „Holly-t rólam mintázták!”.

Egy Capote-val készült hangfelvételen hallható, ahogy az egyik hattyú, Babe Paley lánya azt mondja: „Anyu nagyon izgatott volt, hogy egy ilyen híres író halhatatlanná tette”. Ilyen előzmények után Capote nem gondolta, hogy ezúttal sértődés lesz a reakció.

„Minden irodalom pletyka. Az isten szerelmére, mi az Anna Karenina, a Háború és béke vagy a Bovaryné, ha nem pletyka?” – méltatlankodott Capote a Playboy magazinnak a botrány kirobbanása után. „Hé! Mit vártak tőlem? Én író vagyok!” – vágott vissza egy másik alkalommal.

Truman Capote elindul a lejtőn

A hattyúk közül sokan soha többé nem voltak hajlandóak Capote-val beszélni, amely az író szinte teljes társadalmi elszigeteltségét eredményezte. A mellőzöttség a drogfogyasztás és az alkoholizmus új mélységeibe taszította az írót.

Capote soha nem heverte ki a botrányt és annak következményeit. Húszéves barátságai szűntek meg egyik pillanatról a másikra, ráadásul, valódi rokonok híján, úgy érezte, mintha a családját veszítette volna el.

Egyedül ivott, és a telefonja nem csörgött többé.

A hetvenes évek végén Capote többször járt elvonón a drogok miatt, és összeomlásainak híre gyakran eljutott a nyilvánossághoz is. Egy 1978-as rádió talk show-ban – hallhatóan részegen – bevallotta a műsorvezetőnek, hogy két teljes napja nem aludt. „Meg fogom ölni magam… anélkül, hogy szándékomban állna” – mondta. Az esetből címlapsztori lett.

Truman-Capote-hattyui

Truman Capote egy fotózáson három évvel halála előtt, 1981-ben Los Angelesben. (Fotó: Harry Langdon/Getty Images)

Miután gyorshajtás miatt bevonták a jogosítványát és 1980-ban kórházba került egy hallucinációkkal járó roham miatt, Capote teljesen visszavonult a nyilvánosságtól. Ritka tiszta pillanataiban továbbra is úgy reklámozta az Answered Prayers című kötetet, mint ami már majdnem kész van, és állítólag újra fekete-fehér bált akart rendezni.

1984-ben, ötvenkilenc éves korában hunyt el májbetegségben.

Truman Capote sztorija sorozatért kiált

A Feud (Viszály) egy olyan sorozat, amely híres ellenségeskedéseket és vitákat mutat be. A Bette and Joan című első évad Joan Crawford és Bette Davis hollywoodi színésznők közismert rivalizálását járja körül, amely az 1962-es Mi történt Baby Jane-nel? című pszichológiai horrorfilm forgatása alatt és után zajlott. A címszerepeket Jessica Lange és Susan Sarandon alakították.

A most debütáló második évad Capote és a hattyúk sztoriját dolgozza fel Laurence Leamer bestsellere, a Capote’s women: A True Story of Love, Betrayal and a Swan Song for an Era (Capote asszonyai: Igaz történet szerelemről, árulásról és egy korszak hattyúdaláról) alapján.

A női szereplők mellett a férfiak castingja is ütősre sikerült: az egyik hattyú férjét a Hair Bergere, Treat Williams játssza, aki a forgatást követően, tavaly nyáron hunyt el.

Magát Truman Capote-t pedig Tom Hollander formálja meg (nem összekeverendő a Pókembert játszó Tom Hollanddel!), aki valahogy mindig kellemetlen figurákat játszik: a 2005-ös Büszkeség és Balítélet remake-ben ő volt a szerencsétlen lelkész, Mr. Collins, a Karib-tenger kalózaiban pedig a fehér parókás gonosz hajóskapitány, Lord Beckett. Az előzetes alapján ebben a sorozatban is remekel és tökéletesen hozza Capote jellegzetes és fura karakterét.

Kiemelt kép: Marilyn Monroe és Truman Capote 1955-ben – Fotó: Bettmann / Contributor / Getty Images