otthon, hálószoba

4 skandináv technika, amitől rendezettebb és átláthatóbb lesz a lakás

A skandináv életérzésből még a lakberendezés területén is sokat meríthetünk.

A skandináv lakberendezési stílus a 20. században indult hódító útjára. A trend azóta is a legnépszerűbb belsőépítészeti műfajok egyike, hiszen egyszerre modern, otthonos és letisztult, ami a mai napig inspirálja a lakberendezőket és lakástulajdonosokat. A skandináv dizájn nem túlgondolt, nem szándékos, és nincs benne semmi, ami túlzás lenne. Röviden: egyszerű, de mégsem hanyag. 

A skandinávok, ahogyan az életstílus, úgy a szervezési technikák területén is a hatékonyságot ötvözik az egyszerűséggel. A lakberendezésben a szervezett, praktikus, minimalista, átlátható és nyitott terekre összpontosítanak, melyek a svéd lagom és a dán hygge életérzésekkel is tökéletes összhangot alkotnak. Anyagok és színek terén a természetes elemekre fektetik a hangsúlyt, és persze a nagybetűs kényelemről sem feledkeznek meg mindeközben. De pontosan mik a skandináv lakberendezési stílus főbb alapelvei, és hogyan alkalmazzuk ezeket?

Ha úgy gondolnánk, hogy Marie Kondo módjára nem képes szelektálni senki, akkor mutatunk négy egyszerű, de nagyszerű skandináv szervezési ötletet, amelyek nemcsak kényelmesebbé, de átláthatóbbá is tehetik az otthonunkat.

A lagom segít elkerülni, hogy túlzsúfolttá váljon a szoba

A boldogság svéd receptjét, vagyis a lagom filozófiáját (ami jelentése szerint nem túl kevés, nem túl sok, vagyis éppen elég) könnyedén alkalmazhatjuk a lakberendezésben is. Ez a szervezés és a dekoráció olyan megközelítése, ami segít elkerülni a felesleges, haszontalan dolgokat, és ami a lényegre, vagyis a kényelemre, a harmóniára, a mértékletességre és a tudatos fogyasztásra összpontosít.

lakberendezés, lagom

Egy csipetnyi lagom a konyhában (Fotó: Getty Images)

Ehhez pedig nem is kell olyan nagy dolgokra gondolni: világítsd át a lakást, mérd fel, hogy mi az, amire már nincs szükséged, ha még használható, ajándékozd el, és csak azt tartsd meg, amit értékesnek gondolsz, és ami tényleg örömet okoz a mindennapokban.

Letisztult, fenntartható és otthonos: hygge-életérzés a lakásban

A dán hygge életérzés a lakberendezésben a tárgyak tényleges céljáról, a meghittségről, a vidám pillanatokról és az egyszerű örömök élvezetéről szól. Ami az otthon megjelenését illeti, szerencsére a dán stílus nem valószínű, hogy kimenne a divatból, így nem lőhetünk mellé azzal, ha egy kis hygge-életérzést csempészünk a nappalinkba.  

nappali

Hygge a nappaliban (Fotó: Getty Images)

Szobanövényekkel, fabútorokkal, praktikus tárolási módszerekkel, újrahasznosított, környezetbarát anyagokkal és egyéb természetes elemekkel frissességet kölcsönözhetünk a tereknek, némi visszafogott fénnyel, hangulatvilágítással, puha textúrákkal, bolyhos pokrócokkal és párnákkal pedig a kényelem érzését fokozhatjuk.

Haláltakarítás svéd módra

Tudjuk, bizarrnak tűnik, de Svédországban a dostadning, vagyis a haláltakarítás – némiképp félrevezető módon – a lomtalanításra és a rendszerezésre összpontosít. De kicsit azért mégiscsak köze van azt elmúláshoz, hiszen a módszer hagyományosan arra kívánja ösztönözni a svéd nyugdíjasokat, hogy haláluk után se hagyják senkire a dolgaik rendbetételét, vagyis ne másnak kelljen elvégeznie helyettük a lomtalanítást, ami extra terhet és fájdalmat jelent a gyászoló családtagoknak.

A dostadning mára azonban olyan szervezési technikává fejlődött, amit bárki könnyedén, nyomasztó gondolatok nélkül magáévá tehet, és amivel nem érdemes várni életünk végéig. Sőt, minél előbb kezdjük annál jobb – vagyis mai értelmezése szerint mindig úgy tegyünk rendet magunk körül, mintha nem lenne holnap.

lomtalanítás, rendrakás

A dostadning a rendszeres lomtalanításra helyezi a hangsúlyt (Fotó: Getty Images)

Mivel a skandináv stílus általában az egyszerű, minimalista terek kialakítására helyezi a hangsúlyt, ezért az első dolog, amit meg kell tennünk, hogy megszabadulunk azoktól a tárgyaktól, amelyek már nem kellenek, beleértve a felesleges és apró csecsebecséket is. A folyamatot érdemes évről évre rendszeresen felülvizsgálni és megismételni, amennyiben hajlamosak vagyunk különféle holmikat felhalmozni. Ehhez érdemes először a nagyobb tereket, kamrákat, szekrényeket átvilágítani, majd jöhetnek a ki nem használt bútorok és a kisebb tárgyak is.

Ordning och reda, vagyis rend a lelke mindennek

Az ordning och reda a strukturáltság fenntartását hivatott erősíteni az élet különböző területein, beleértve az otthonunkat is. Ahogyan a lagom és a hygge, úgy hagyományosan az ordning och reda is egy életérzést takar, amit az otthoni szervezésbe többféleképpen is beilleszthetünk. Például azzal, hogy kiemelt fontosságot tulajdonítunk a tárolásnak.

tárolás, rend, fürdőszoba

Az ordning och reda skandináv életérzés filozófiája szerint mindennek megvan a maga helye (Fotó: Unsplash)

Mindennek megvan a maga helye – ha ezt sikerül betartani, és mindennapi szokásunkká alakítjuk a rend fenntartását, nemcsak a teret növelhetjük, de szelektálni, rendet tartani, illetve pihenni is sokkal könnyebb lesz. A túlzsúfoltság elkerülése érdekében érdemes beszerezni néhány felcímkézett tárolót, dobozt és fiókelválasztót, melyekkel arra ösztönözhetjük magunkat, hogy azonnal visszategyük a használati tárgyakat oda, ahová valók.

Kényelmünk mellett jóllétünk szempontjából sem mindegy, hogyan rendezzük be személyes terünket – íme, 5 szuper lakberendezési tipp, melyekkel egészségesebb lehet az otthonunk idén. 

Kiemelt kép: Getty Images