- Tüdőnk állapota kulcsfontosságú szervezetünk egészsége szempontjából.
- Rendszeres mozgással és egészséges táplálkozással sokat tehetünk érte.
- Időről-időre érdemes tesztelni akkor is, ha nincs panaszunk.
Tüdőnk az egyik legnagyobb szervünk: egy felnőtt tüdejének két lebenye együtt több mint egy kilót nyom! Persze nem mérete miatt van jelentősége, hanem mert a légzés fenntartásával támogatja testünk összes alapvető funkcióját.
Az egészséges tüdő üzembiztosan látja el feladatát, aminek az az eredménye, hogy testünk minden porcikája kellő mennyiségű oxigénhez jut. Tüdőnk egészségét azonban számos külső tényező befolyásolja negatív és pozitív irányban is. A megfelelően aktív, mozgásban gazdag életmód és a kielégítő táplálkozás sokat segít abban, hogy légzőszervünk megfelelően lássa el feladatát, míg a dohányzás, vagy akár a nagyvárosi, szennyezett, piszkos levegő azt eredményezhetik, hogy csökkent hatásfokkal tud csak működni.
A tüdő nyálkahártyáján felgyülemlő méreg- és salakanyagok ugyanis irritálhatják azt,
ez pedig köhögéshez, nehézlégzéshez vezethet, és azzal is járhat, hogy az ember fogékonyabb lesz a különböző légúti betegségekre, vagy nehezebben gyógyul ki belőlük. A tüdő egészségét emellett számtalan különféle kór is veszélyeztetheti: az asztma vagy épp a tüdőrák mellett fontos a COPD-ről (krónikus obstruktív tüdőbetegségről) is szót ejteni, mert ez a megbetegedés itthon a vezető halálokok között van, miközben az esetek egy jó részében megelőzhető lenne, és a korai felismerés kulcsfontosságú lenne a kezelésben.
A tüdő egészsége
De honnan ismerhetjük fel, hogy valami nincs rendben a tüdőnkkel? Számos betegségre nehéz légzés, váladékos, esetleg véres köpet utal, de olyan is előfordul, hogy az életminőséget befolyásoló tünet még nem lép fel, tüdőfunkcióink esetleges romlása viszont már figyelmeztet: tenni kellene valamit. Háziorvosod rendelőjében alaposan meg tudja vizsgálni légzésed és ő az, aki további vizsgálatokra utal, ha arra van szükség. Amennyiben nehéz légzést, gyors kifulladást tapasztalsz, ha nehezen gyógyulsz ki légúti megbetegedéseidből, ha sokat köhögsz, esetleg vért is látsz a felköhögött váladékban, ha enerváltabb, fáradtabb vagy a szokásosnál, esetleg mellkasi fájdalmaid vannak, minél előbb keresd fel orvosod. Ha viszont jól vagy, de érdekelne, milyen állapotban is van a tüdőd, egy egyszerű teszt segítségével otthon is ellenőrizheted fittségét, erejét.
Szánj rá 5-10 percet, hogy elvégezd a tesztet, először keress egy nyugalmas sarkot otthon. Ha készen állsz, nem kell mást tenned, mint alapos kilégzés után egy jó nagy adag levegőt venned, és benntartanod. Fontos, nem kell, sőt nem is szabad hosszú percekig visszatartanod a lélegzetedet: azt hagyd meg azoknak, akik rendszeresen gyakorolják az ilyesmit, mi többiek akár rosszul is lehetünk az ilyesmitől. Érezni fogod, hogy fél-egy percig sem olyan könnyű a mutatvány ben tartani a levegő! A légzőgyakorlat során akár magad is mérheted az idődet, ebben az esetben a 30 másodperces intervallum már elfogadható, a 45 másodperces levegővisszatartás erős tüdőről árulkodik, ha pedig egy percig, vissza tudod tartani a lélegzeted, kifejezetten erősnek mondhatod a tüdőd. A tesztet elvégezheted ennek a videónak a követésével is. Fontos, hogy figyelj tested jelzéseire. Ha kellemetlen érzés jelentkezik, fújd ki a levegőt és tartsd észben, hogy egy percnél hosszabb lélegzetvisszatartásra nincs szükség akkor sem, ha úgy érzed, jól bírod!
Mit tehetünk a tüdőnk egészségéért?
Jó hír, hogy már a fenti teszt rendszeres elvégzése is támogatja a tüdőt, emellett pedig érdemes rövidebb légző gyakorlatokat is rendszeresen a napirendbe iktatni. Amikor nap közben módunk van rá, néhány légzés erejéig figyeljünk tudatosan a légcserére. Lassan lélegezzünk be, a levegőt tartsuk benn 2-3 másodpercig, majd lassan fújjuk ki. Ezzel nemcsak tüdőnk egészséges működését támogatjuk, de fókuszáltabbá, nyugodtabbá is válhatunk.
Tüdőnk egészségét megfelelő táplálkozással is segíthetjük, ennek elemei pedig nem jelentenek újdonságot azok számára, akiket érdekel az egészségtudatosság: a sok folyadék, az alkohol visszaszorítása, a rostdús étkezés és a kevesebb vörös hús a tüdőnek is jót tesz, az pedig a kávé szerelmeseinek jó hír, hogy szenvedélyükkel légzőszervüknek is kedveznek, vélhetően a kávé a kávé gyulladáscsökkentő. antioxidáns hatása révén. Ha szeretnénk hosszú távon megőrizni tüdőnk egészségét, sportoljunk rendszeresen (nem kell túlgondolni, a kiadós séta is sport), ne dohányozzunk, őrizzük meg egészséges testsúlyunkat és sose mulasszuk el az éves szűrővizsgálatokat!
Szeretnél még többet tudni a tüdő egészségéről? Ebben a cikkünkben összegyűjtöttünk minden fontos információt!
Kiemelt kép: Getty Images