Az utóbbi időben a figyelem középpontjába került Julia Wandelt (akit Julia Faustyna illetve Wendell néven is emlegettek) 22 éves lengyel nő, aki állította magáról a közösségi médiában, hogy ő a négyévesen eltűnt brit kislány, Madeleine McCann. A szenzációs állítások nem csak a figyelmet keltették fel, hanem súlyos online támadásokat is vonzottak, főleg miután a dns-vizsgálat igazolta, hogy Julia Wandelt/Faustyna/Wendell nem mond igazat. Az elmúlt hónapokban hallgatásba burkolózott, de most egy podcastben elárulta indítékait, hogy mit bánt meg, és hogy hogyan hatott az eset az életére.
Kicsoda Julia Wandelt?
Julia Wandelt kétes hírnevét egy @iammadeleinemccan néven létrehozott Instagram-fiókkal teremtette meg. A fiatal nő állítása szerint azt hitte, hogy ő az 2007-ben egy portugáliai családi nyaraláson eltűnt Madeleine McCann. Ez a bejelentés szinte azonnal futótűzként terjedt el az online térben, és gyakorlatilag az egész világ azt találgatta, vajon igazat mond-e.
Azonban nemcsak a figyelem középpontjába került, hanem az online zaklatás is része lett Julia életének. A fiatal nő váratlanul súlyos támadási hullám közepén találta magát. A BBC Radio 4 Why Do You Hate Me? (Miért utálsz?) című podcast-sorozatának egyik epizódja során Julia Wandelt elárulta, hogy soha nem szándékozott senkit megbántani, beleértve a McCann családot is. Azt állította, hogy az @iammadeleinemccan nevű (azóta már megszűnt, de mások által rengetegszer lemásolt) Instagram-profilját nem szenzációhajhászás miatt hozta létre, hanem mert valóban tudni akarta, ki ő valójában.
Julia traumatikus gyermekkorára vezette vissza a tettét, és azt mondja, hogy az iskolában kiközösítették és a fiatalkorában szexuálisan is zaklatták.
Az évek során a pszichoterápia során rádöbbent, hogy gyermekkori emlékei szakadozottak, és ez az űr felébresztette benne a gyanút, hogy esetleg örökbe fogadták.
Az igazi probléma akkor kezdődött, amikor a családja nem válaszolt Julia kérdéseire, hanem csak kategorikusan elutasították azt a lehetőséget, hogy örökbe fogadták. A családi hallgatás csak tovább erősítette gyanúját, és az internethez fordult válaszokért. Így bukkant rá a Madeleine McCann esetére, ami elindította a lavinát.
Julia agya túlpörgött. Mivel úgy sejtette, hogy talán nem is tartozik a családjához, úgy érezte, ez volt az a válasz, amit keresett. És amikor észrevette a szokatlan fizikai hasonlóságot közte és Madeleine között, az megerősíteni látszott az igazát. Juliának és Madeleine-nek is írisz kolobómája van – ez egy ritka szemrendellenesség, amely minden 10 000. csecsemőből egyet érint. Ez tulajdonképpen egy rés a szivárványhártyán, ami miatt a pupilla kulcslyuk alakúnak tűnhet. Julia ezek után felvette a kapcsolatot a lengyel és az egyesült királyságbeli rendőrséggel. „Rengetegszer hívtam őket – mesélte. – De senki sem vett komolyan.”
Halálos fenyegetéseket kapott a lengyel nő
Julia egy olyan közösségbekerült, amely támogatást, elismerést és még ajándékokat is nyújtott neki. Hamar egymillió követőre tett szert az Instagramon, és a világ minden táján azt találgatták az emberek, hogy vajon tényleg igazat mond-e. Ezzel egy időben halálos fenyegetéseket és szidalmakat is kapott az interneten, amik gyakran súlyos bántalmazással, bullyinggal is felért.
A dns-teszt eredménye után Julia visszavonult a nyilvánosság elől, és próbál talpra állni. Instagramjára Madeleine McCann helyett kiscicájáról, Montyról posztol. Julia Wandelt azt állítja, hogy megbánta a közösségi médiában tett lépéseit, és ha visszamehetne az időben, sosem alkotna ilyen profilt. Megfogadta, hogy új életet kezd, azonban a története mindörökre beíródott a digitális kor történetébe, mint egy különleges és tanulságos eset.
Kiemelt kép: Madeleine McCann elhalványult fényképe egy templom hirdetőtábláján 2008. április 5-én a portugáliai Praia da Luzban. (Fotó: Jeff J Mitchell/Getty Images)