taylor swift deepfake

Bárki áldozatául eshet annak, ami Taylor Swiftnek megkeseríti az életét

A deepfake, azaz a digitálisan manipulált, valóságosnak beállított hamis képek, videók a zaklatás új fegyverévé váltak. Bárkiről könnyedén készíthetnek olyan anyagot, amiben a lehető legmegalázóbb helyzetben ábrázolják. Taylor Swift lett a jelenség egyik fő áldozata.
  • Taylor Swift élete legszebb időszakában lehetne, de hamis pornóképek készültek róla.
  • A deepfake használói a mesterséges intelligencia segítségével támadják az énekesnőt.
  • Taylor Swift nem szólalt meg az ügy kapcsán.

A sikerei csúcsán álló, 34 éves énekesnő nem csupán telt házas koncertekről, turnéfilmről, Super Bowl félidős show-ról és egyértelmű nemzetközi sikerről számolna be, ha a közelmúltról kérdeznénk. Taylor Swift komoly deepfake támadást élt át: a Microsoft Designer szolgáltatásával a védővonalat megkerülve készítettek róla felnőtt filmekbe illő képeket a mesterséges intelligencia segítségével. Ezek csak az X-en (régi nevén Twitteren) 45 millió megtekintést szereztek, és olyan sokan kerestek rájuk, hogy az oldal átmenetileg meg is szüntette a Taylor Swifttel kapcsolatos keresési lehetőséget. Talán mondanunk sem kell, mennyire megalázó lehet saját arcképünket viszontlátni ilyen kreálmányokon.

A technológia fejlődése lehetővé teszi, hogy a képek élethűek legyenek, azaz bárki elhiheti, valóban Taylor Swiftet látja intim pillanatokban.

Nem véletlen, hogy a támadók elsősorban híres nőket igyekeznek így ellehetetleníteni: a férfiak kevésbé vennék a szívükre, ha hasonló képeket generálnának róluk. Tőlük ugyanis nem is várja el senki, hogy feddhetetlen erkölcsű sztárként álljanak az imádat központjában. A nőkkel kapcsolatban azonban a lesifotósok szinte pixelenként vadásszák a fedetlen testtájak négyzetcentimétereit, így aztán nagyot szól, ha meztelenül láthatók bárhol.

Mi védi Taylor Swiftet a további deepfake támadásoktól?

Ez pedig lehetővé teszi, hogy a deepfake képek, videók fenyegetést jelentsenek, sőt zsarolási alapként használhassák őket. Minél nagyobb hatalommal rendelkezik valaki, annál biztosabb, hogy célponttá válik. A deepfake pedig nemcsak arra használható, hogy lealacsonyító fényképeket generáljanak segítségével: hamis videókon bármelyik vezető szájába adhatnak olyan szavakat, amelyek komoly nemzetközi problémákat szülhetnek. Arra is volt már példa nem egyszer, hogy rég halott színészeket is „visszahoznak” a képernyőre a deepfake és a mesterséges intelligencia segítségével – Robin Williams lánya néhány hónapja nyilvánosan el is ítélte az AI erre való felhasználását.

taylor swift deepfake

Taylor Swift a legboldogabb időszakában lehetne az amerikai focista Travis Kelce oldalán, de a deepfake pornóképek megkeserítik az édes pillanatokat (Fotó: Getty Images/ Rob Carr)

A bosszú is új szintre lép, hiszen akárkinek van is problémája mondjuk Taylor Swifttel, készíthet a képmásával (vagy akár a Swift család más tagjaival) olyan felvételt, amiben sértő, támadó, vagy épp gusztustalan állítások, jelenetek láthatók. Az Amerikai Egyesült Államokban pedig minden sajtóterméknek joga van karikatúrát vagy gúnytörténetet lehozni bárkiről. Azaz a hírességeket alig védi néhány szövetségi jogszabály – bár a kongresszus néhány tagja törvényjavaslatot nyújtott be a deepfake-ek megosztásának betiltására, ha ahhoz az érintett nem adta egyértelműen a beleegyezését. Ám

minél fejlettebb a technológia, annál valószínűbb, hogy szinte bármit meg lehet majd hamisítani.

Ennek pedig nemcsak a sztárok, de akár mi, egyszerű emberek is áldozatául eshetünk.

Kiemelt kép: Rob Carr / Staff Photographer / Getty Images