Gyomorsavhiány okozta hasfájás

Az sem jó, ha kevés van – A gyomorsavhiány 9 intő jele

Ha az alábbi 9-ből négyet rendszeresen tapasztalsz, akkor esélyes, hogy nincs rendben az emésztésed.
  • Nemcsak a sok (reflux), de a kevés gyomorsav is okozhat problémát.
  • Nem mindig egyszerű megkülönböztetni a kettőt, és emiatt az otthoni „kezelés” árthat is.
  • Összeszedtük, mire kell figyelni, és mikor érdemes orvoshoz fordulni.

Emésztőrendszerünk egészséges működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű gyomorsav jelenléte – ha nincs belőle elég, megzavarhatja a szervezetbe kerülő tápanyagok felszívódását, ami kellemetlen tünetekkel járhat. Az étkezések (különösen húsok és magas fehérjetartalmú ételek fogyasztása) után jelentkező puffadás mindig azt jelzi, hogy az emésztőrendszer nem működik megfelelően, ahogy a rendszeres hasmenés és a székrekedés is figyelmeztető lehet − ezek hátterében szintén állhat a kevés gyomorsav.

A gyomorsavhiány leggyakoribb jelei

Rendellenes puffadás

Bármilyen meglepő, ahogy a refluxnál, a kevés gyomorsavnál is jelentkezhet gyomorégés. Ha a gyomorsav nem bontja le jól az elfogyasztott táplálékot, akkor gázok keletkeznek, ez pedig puffadáshoz vezet. A bélben felhalmozódott gázok pedig felnyomják a gyomrot, megnyílik a gyomorszáj, és a sav a nyelőcsőbe szivárog.

Fontos, hogy utánajárj (magyarán fordulj gasztroenterológushoz), mi okozza a gyomorégést, hiszen, ha savlekötőt kezdesz használni, akkor ronthatsz az állapotodon.

Gyakori betegségek

Ha sokszor van gyomorfertőzésed, vagy a felső légúti betegségeket rendszeresen elkapod a családtagjaidtól, kollégáidtól, akkor valószínűleg felszívódási zavarod van. A tápanyaghiány is a gyomorsav pangásának tünete lehet, hiszen a csökkent savtermelés komolyan befolyásolhatja a vitaminok, tápanyagok felszívódását.

Hajhullás

Hajhullás esetén is érdemes a gyomorsavhiányra gondolni, méghozzá ugyanabból az okból, hogy nem szívódnak fel a vitaminok, ásványi anyagok. Fokozott hajhullást akkor tapasztalhatsz, ha kevés a vas, a cink, a jód, a D- és C-vitamin, valamint a biotin a szervezetedben.

Körömrepedezés

Az immunrendszer gyengesége sokszor meglátszik a körmökön is. Ha nem szívódik fel a táplálékból elég kalcium, vas, B- és D-vitamin, valamint a biotin, akkor állandóan be fog szakadni a körmünk, mert puhává, hajlékonnyá válhat.

Bőrproblémák

A vitaminhiány az arcbőrünkön is kiütközhet pattanások formájában, egy friss kutatás szerint ugyanis az aknés gyulladásokkal küzdők csaknem 40%-nak a szervezetében kevesebb gyomorsav termelődik a kelleténél. Ugyanígy okozhat ekcémát is. A szép bőrhöz elengedhetetlen a magas C-vitamin (erős antioxidáns), tehát hacsak nincs refluxod, igyál minden nap vagy friss citromból limonádét, facsart narancslevet, vagy készíts spenótlevélből, almából és ananászból smoothie-t.

Lassú emésztés

Ha magas fehérjetartalmú ételeknél, vagyis húsos fogásoknál, sajtos, túrós vagy tofus kaják után túlságosan elnehezülsz, illetve kis adagnál is úgy érzed, mintha kő lenne a gyomrodban, akkor valószínűleg nem elég a savad, és a gyomrod küzd a fehérje lebontásával.

Étvágytalanság

A gyakori teltségérzet, étvágytalanság, émelygés, gyomorfájás, gyomortájon nyomásérzés is a kevés sav jele. Amikor kevés gyomorsav termelődik, latinul hypochloridiának nevezik, és lehet rá gyógyszertári készítményeket is szedni, de általában jó étrenddel visszaállítható a gyomor normális pH-ja.

Orvosi konzultáció után gyomortükrözést csinálnak, a vizsgálat alatt mintát vesznek a gyomor tartalmából, amiből megállapítható, hogy mennyire savas vagy lúgos a gyomornedv.

https://www.noklapja.hu/aktualis/2024/02/06/gyomorsavhiany-10-jel/ ‎

Sokféle tünetet okozhat a gyomorsavhiány (Fotó: Getty Images)

Indokolatlan fogyás

A súlyvesztés az elégtelen emésztésre, rossz közérzetre vezethető vissza. A gyomorsavhiány okozhat hasmenést és székrekedést vagy ezek váltakozását is. Az indokolatlan testsúlyvesztés hátterében általában emésztőszervi betegség áll, erről mindenképpen konzultálni kell ovossal.

Súlyos gyomorfertőzések

A gyomorsav egyik legfontosabb szerepe – az ételek megemésztésén kívül –, hogy elpusztítsa a szerevezetbe kerülő baktériumokat, vírusokat, amelyek megbetegíthetnek, rosszabb esetben a halálunkat is okozhatják. A gyomorsav valójában sósav, ami rengeteg kórokozót képes elpusztítani, de csak akkor, ha elég van belőle, amint csökken a mennyisége, akkor vissza-visszatérő gyomorfertőzésekkel nehezíti meg a beteg életét.

Gyomorsavhiány esetén többször egyél kis mennyiséget. Naponta fogyassz savanyúságot, citromos vizet vagy kevert salátát ecetes öntettel.

Amennyiben Helicobacterpylori fertőzés okozza a gyomorsav pangását, akkor a fertőzés megszüntetésével a panasz is el fog tűnni. Ennek a baktériumnak a kimutatására már lehet otthon végezhteő teszteket vásárolni patikában, drogériában. Amennyiben pozitív lesz a teszted, mindenképpen keresd fel a háziorvosodat!

A fermentált zöldségek elősegítik az egészséges emésztést. Kattints a linkre, ha kíváncsi vagy a legjobb receptekre!

Kiemelt kép: Getty Images