A gyermekkori agydaganatok legnagyobb részét sajnos a rosszindulatú rákos elváltozások teszik ki. Közéjük tartozik egy nagyon ritka és kifejezetten agresszív, gilóma típusú (vagyis amikor az agyban lévő idegsejtekből alakul ki az elváltozás) agytörzsi daganat, a diffuse intrinsic pontine glioma (DIPG) is, amit évente körülbelül 300, 5-9 éves gyermeknél diagnosztizálnak világszerte.
A betegségben szenvedő gyerekek túlélési esélye sajnos alacsony: a DIPG általában nagyon rossz prognózissal jár, és a kezelése is kihívást jelent, mivel – bár a kutatások folyamatosan zajlanak – jelenleg nem áll az orvostudomány rendelkezésre igazoltan hatékony gyógymód és terápia. Ebben az esetben a rákos sejtek extrém gyorsan terjednek, így a betegség ezen formáját a diagnózist követően sajnos ritkán élik túl 1-2 évnél tovább az érintettek.
DIPG esetében a rákos sejtek, illetve az agyban időközben felgyülemlett folyadékmennyiség nyomást gyakorolhatnak az agyidegekre, melyek a következő tünetekkel járhatnak:
- egyensúlyvesztési problémák
- furcsa és szokatlan arc- és szemmozgások, kettős látás
- az arc egy részének bénulása
- nehézkes, akadozó beszéd
- rágási és nyelési nehézségek
- fejfájás, hányinger, hányás
- szűnni nem akaró fáradtság
- vizelési nehézségek
Egyelőre a kutatók nem tudják biztosan, hogy miért ennyire ellenálló a daganat, illetve miért alakul ki valakinél, mindenesetre erős a gyanú, hogy talán növekedés közben, a sejtosztódás során léphet fel valamilyen véletlenszerű génszerkezeti változás, ami lehetővé teszi, hogy a sejtek daganatokká fejlődjenek. A sugárterápia ugyan lelassíthatja az agresszív és gyors folyamatot, és némileg megnövelheti a várt élettartamot, de egyetlen gyógyszer sem bizonyult hatékonynak ellene – idáig.
Nincs még egy ilyen eset
A jelenleg 13 éves belga kisfiú, Lucas Jemeljanova az egyetlen gyermek a világon, aki teljesen felépült a halálos és gyors lefolyású agytörzsi gilómából. Szülei a szörnyű diagnózissal a fiú 6 éves korában szembesültek, miután Lucas egy családi nyaralás során egyensúlyvesztési problémákat tapasztalt.
A fiú akkori orvosa szerint Lucasnak semmi esélye nem volt a túlélésre, a család azonban nem adta fel, és Franciaországba utaztak a párizsi Gustave Roussy rákkutató központba, ahol a kisfiút egy nemzetközi klinikai vizsgálatnak, a BIOMEDE-kísérletnek vetették alá dr. Jacques Grill kutatóorvos vezetésével.
Dr. Grill vezette az első kutatócsoportot a világon, amely kizárólag a gyermekkori gilómákat, és különösen az agytörzsben kialakuló, nehezen kezelhető daganatos elváltozásokat kutatta. Csapatával az elmúlt évek során számos olyan kulcsfontosságú felfedezésben vett részt, amelyek úttörőnek számítottak a DIPG megértését illetően – mondhatjuk tehát úgy is, hogy Lucas a lehető legjobb kezekbe került.
Rendkívül fontos lépés a DIPG kezelésében
Mivel ez a daganattípus nem reagál a hagyományos kezelésekre, az alkalmazott eljárás új terápiás módszerek, illetve különböző gyógyszerek kombinációját alkalmazza. Ennek során Lucas szervezete rendkívül jól reagált egy kemoterápiás rákgyógyszerre, ami blokkoló hatása révén bizonyos ráktípusok növekedését is képes lehet megakadályozni – és amit korábban vese-, hasnyálmirigy- és mellrák esetén használtak sikeresen, DIPG ellen azelőtt viszont soha.
Az MRI felvételeken tisztán látszott, hogy a gyógyszer és a terápia hatására Lucas agydaganata időről időre kisebb lett, mígnem végül teljesen eltűnt. Tudván, hogy az agresszív betegség könnyen és gyorsan kiújul, dr. Grill nem merte abbahagyni a kezelést. Másfél évvel ezelőtt azonban úgy döntöttek, hogy Lucas felhagyhat a gyógyszer szedésével. A fiú azóta is rendszeres ellenőrzéseken vesz részt, daganatnak és rákos sejteknek pedig nyoma sincs. A vizsgálatban résztvevő másik hét gyermek évekkel a diagnózis után is életben van – ami szintén hatalmas eredmény –, de Lucas az egyetlen, akinek teljesen eltűnt a daganata, és aki 5 éve tünetmentesnek tekinthető.
„Nem tudok más hasonló esetről a világon”
– nyilatkozta dr. Grill.
Hogy mi állhat a tudományos bravúr mögött, és pontosan miért gyógyult meg Lucas, illetve a többi gyerek szervezete miért nem reagált ugyanígy a gyógyszerre, azt egyelőre nem lehet pontosan tudni.
A szakértők szerint nem kizárható, hogy az orvosi csoda hátterében Lucas biológiai sajátosságai, vagyis daganatának egy rendkívül ritka mutációja állhat, ami sokkal érzékenyebbé tehette a sejtjeit a gyógyszerre.
Bár a betegséggel vívott harc még közel sem ért véget, Lucas Jemeljanova csodálatra méltó harca a rákkal, illetve a kutatócsoport felfedezései reményre adnak okot az orvosok és az érintett családok köreiben. A tudósok jelenleg Lucas egyedi sejtkörnyezetére és e daganat genetikai hátterére koncentrálnak, illetve megpróbálják reprodukálni a genetikai eltéréseket is, hogy megérthessék, miként lehetne az eredményeket és a gyógyszert más betegeknél is sikeresen alkalmazni. A kísérletek ugyan még rengeteg időt vesznek igénybe, mindazonáltal dr. Jacques Grill és csapata ismét bebizonyította, hogy megéri optimistának lennünk.
A Gyermekrák Elleni Küzdelem Világnapja alkalmából nemrég bemutattuk az Érintettek Egyesület munkáját. Magyarország egyetlen, a daganatos, leukémiás és gyógyult gyermekekért küzdő szülői szervezetéről a linkre kattintva olvashatsz.
Kiemelt kép: Getty Images