fagyasztó, fagyasztott ételek

6 élelmiszer, amit inkább ne tegyünk a fagyasztóba

Gyakran nem mindig egyértelmű, hogy mit szabad, illetve mit nem ajánlott fagyasztóba tenni.

Túl sok lett a rizs, a tejszínes tészta, a gyümölcs vagy a zöldség? Szerencsére a legtöbb étel jól bírja a fagyasztást, és mivel senki sem szeret pazarolni, rengeteg kidobásra szánt alapanyagot menthetünk meg, ha fagyasztóba tesszük őket. Bár megfagyni minden képes, ugyanakkor nem árt tudni, hogy nem minden étel vagy összetevő reagál jól a fagyra, illetve a kiolvasztással járó kémiai reakciókra. 

Kémiai szerkezetük miatt az olajos ételek, friss zöldségek, gyümölcsök és bizonyos tejterméket tartalmazó harapnivalók fagyasztva sokat veszíthetnek a minőségükből és az ízükből, sőt, a textúrájuk is megváltozhat, ami amellett, hogy nem kifejezetten étvágygerjesztő, még az egészségünkre is káros lehet. (Ha biztosra szeretnél menni, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) fagyasztási kisokosát a linkre kattintva éred el.) Lássuk, milyen alapanyagokkal kapcsolatban érdemes fagyasztás helyett inkább maradékmentő receptben gondolkodni!

Mit ne kerüljön tehát a fagyasztóba?

1. Nyers, magas víztartalmú zöldség- és gyümölcsfélék

Ha „később jó lesz ez még salátának” alapon fagyasztanál némi uborkát, paradicsomot, spenótot, rukkolát, szőlőt vagy dinnyét, sajnos rossz hírünk van: a magas víztartalmú zöldség- és gyümölcsfélék állaga puha, pépes és nyálkás lesz, miután kiolvasztod. (A bogyós gyümölcsökkel, ringlóval, barackkal, borsóval, karalábéval, karfiollal, brokkolival, répával, zöldbabbal és zellergumóval azonban nem lőhetünk mellé – 8-10 hónapig vígan elállnak a fagyóban.)

De ugyanez érvényes a nyers burgonyára is, ami nemcsak roppanós állagából, de az ízéből is sokat veszít fagyasztás után. Persze, ha szeretnénk, attól még lefagyaszthatjuk, ám ha mindeközben megőriznénk az ízét is, az a legtutibb, ha megfőzve és légmentesen záródó edényben kerül a mélyhűtőbe – ugyanígy a paradicsom is, ami főtt és pépes állapotban szintén kitűnően fagyasztható.

2. Nyers és főtt tojás héjában

A héjában lévő nyers, sőt még a főtt tojás sem működik jól a mélyhűtőben. Fagy hatására a fehérje és a tojássárgája ugyanis tágulni kezdenek, ami miatt a tojáshéj megrepedhet, sőt, rosszabb esetben akár szét is robbanhat, ami nemhogy bosszantó, de még a fagyasztó higiéniájának sem kedvez.

Ha mégis fagyasztanád, jó hír, hogy nem lehetetlen, ugyanakkor valamivel nagyobb odafigyelést és időt igényel a folyamat. Ha megőriznénk a minőségét és az állagát, törjük fel, válasszuk szét a fehérjét és a sárgáját, és külön-külön helyezzük el őket légmentesen záródó mélyhűtő tasakokban. (Amennyiben felverve, zacskózva fagyasztjuk, akár 8 hétig is elállhat.) A szobahőmérsékleten kiolvasztott fehérje és sárgája azonban ételmérgezést okozhatnak, így az a legbiztonságosabb, ha a kifagyasztani kívánt részeket a sima hűtőszekrénybe helyezzük át nagyjából a használat előtt 5-6 órával.

3. Szemes vagy őrölt kávé

Széles körben elterjedt tévhit, hogy – akár őrölt, akár szemes – a kávé fagyasztása hosszabb ideig tartó frissességet kölcsönöz mindannyiunk kedvenc serkentőjének. De ez sajnos nem igaz, a dermesztően alacsony hőmérséklet ugyanis aligha kedvez a kávé aromáját és ízét kölcsönző olajoknak.

Mivel a kávécserje nagy vízigényű növény, maga a kávébab is képes pillanatok alatt felszívni a nedvességet – sőt, még a kellemetlen szagokat is! Ami ugyan nem tesz jót az aromájának, de amennyiben a hűtő egyszerű, otthoni módszerekkel történő szagtalanítására használnánk, akár még jól is jöhet, ha a fagyasztóba dobjuk.

kávé, jeges kávé

A kávét nem érdemes a fagyasztóba tenni (Fotó: Getty Images)

És mi a helyzet akkor, ha lefőtt a kávé? Nos, ha nem szeretnéd desszertekhez felhasználni, a kávé folyadékként viszont kiválóan működik a fagyasztóban. Ha például a nyári melegekben egy kis jeges kávéra vágysz, egyszerűen csak töltsd bele a maradékot jégkocka formákba, hagyd, hogy megdermedjen, majd dőlj hátra és élvezd a hűsítő ízeket.

4. Szószok és majonéz

Tekintve, hogy hideg hatására megváltozik a tojássárgája és az olaj kémiai szerkezete, a majonéz nem a leghálásabb alapanyag a fagyasztóban. Bár önmagában a fagyasztástól nem megy tönkre, túrós és csomós, kenőcsszerű állaga azonban aligha teszi kívánatossá, miután kifagyasztottuk. Egy kevéske víz, olaj és kézi mixer segítségével ugyan újult erőre kaphat, de szerintünk nem éri meg a plusz energiát és időt, így ha megmentenénk a közeli lejárati idejű majonézünket, azzal járunk a legjobban, ha maradékmentő recept után nézünk.  

Ami pedig a kukoricakeményítővel sűrített szószokat illeti, a fagyasztás gyengíti a kötést a keményítő és az általa felszívott nedvesség között, ami csomósabb, sűrűbb és hígabb – vagyis kevésbé gusztusos – textúrát eredményez.

5. Bizonyos tejtermékek

Ami a tejtermékeket illeti, a túró, a vaj és a kemény sajtok szuperül fagyasztható alapanyagok. A tej, a tejföl, a joghurt, a puding és a kefir azonban kerülendő dolgok a mélyhűtőben: fagy hatására a bennük lévő zsírok kicsapódnak, állaguk ettől besűrűsödik, csomósodik, sőt, kiolvasztva még a szaguk is megváltozhat – vagyis nem hozzák meg a kedvet a falatozáshoz.

6. Főtt tészta és rizs

Elsőre talán csábítónak tűnik a gondolat, hogy a főtt rizs és a tészta lefagyasztva is jól működnek. Ebben van is némi igazság, azonban ha túl puhára főzzük őket, nem biztos, hogy jól reagálnak a kifagyasztásra, ebben az esetben ugyanis összeesnek, pépessé és túlságosan is vizessé válnak. Vagyis bár elsőre egyszerűnek tűnik, a fagyasztásuk mégis körülményes valamennyire. Ha túl sok lett a köretnek szánt rizs, lepjük meg inkább a családot tejberizses desszerttel, maradék tésztából pedig remek egyserpenyős finomságok alkothatók akár másnap is. 

Fagyasztó segítségével a legfinomabb (korábban elkészített) falatokat is újra és újra élvezhetjük – amikor csak szeretnénk. Vagy mégsem? A linkre kattintva megtudhatod, hogy meddig áll el a fagyasztóban az étel!

Kiemelt kép: Getty Images