- A tavaszi hajhullás nőknél és férfiaknál is természetes jelenség.
- Ezek a tényezők állhatnak a tavaszi hajhullás hátterében.
- Ilyen óvintézkedésekkel tehetünk a tavaszi hajhullás ellen.
Minden évszaknak megvan a maga szépsége, de míg a virágba boruló ágakban gyönyörködünk, addig azt már kevésbé díjazzuk, ha a természettel együtt hajkoronánk is drasztikus változásnak indul. Amennyiben a szokásosnál több hajat veszünk észre a párnánkon vagy a zuhanytálcában, és a hajkefénk is hamarabb telítődik, akkor gyanakodhatunk, hogy tavaszi hajhullás van a dologban.
Aggodalomra azonban semmi ok, ez a folyamat valójában a környezet változásaihoz kapcsolódik, tehát hacsak nem tart hónapokon keresztül, a hajhullás nőknél és férfiaknál egyaránt természetes, nem utolsósorban pedig átmeneti állapotnak tekinthető. Ám attól, hogy ezt elfogadjuk, még nem lesz kevésbé frusztráló, ezért érdemes feltárni a mögöttes okokat, és házi praktikákkal elébe menni a problémának, vagy kezelni azt, ha már egy ideje tart.
Mi áll a tavaszi hajhullás mögött?
Épphogy felébrednénk a téli melankóliából, máris kedvünket szegi a nyugtalanító szezonális hajhullás, melyről a szakértők azt mondják, rengeteg embert érint, ám ennek ellenére konkrét tudományos kutatás, mellyel alá tudnánk támasztani a jelenséget, nem készült a témában. Az emberek normális esetben naponta körülbelül 100 hajszálat veszítenek, de szezonális hajhulláskor hirtelen változás áll be a kihullott haj mennyiségében anélkül, hogy konkrét betegség vagy trauma magyarázná ezt.
Ahhoz, hogy megértsük a jelenséget, tudnunk kell, hogy a haj növekedési ciklusa, akárcsak az évszakok változása négy szakaszra bontható: anagén, katagén, telogén és exogén fázisokra, melyek egymás után jelentik a növekedési, az átmeneti, a pihenő és a kihullási fázist. Az utóbbit leszámítva minden további szakaszban hajszálaink biztonságosan rögzülnek fejbőrünkhöz,
a természetes ciklust azonban az időjárásváltozás is tovább befolyásolhatja.
„A szezonális hajhullás tulajdonképpen az, amikor a fejbőr a hőmérsékletváltozás miatt stresszessé válik, ami hajhulláshoz vezet” – mondja Wes Sharpton hajspecialista, aki szerint a tavaszi és őszi hónapok a szezonális hajhullás tipikus időszakának számítanak. A nyári melegben a szervezet – hogy megvédje a fejbőrt a káros UV-sugaraktól – igyekszik dúsan tartani frizuránkat, míg ősszel és tavasszal a szőrtüszők a telogén, vagyis nyugalmi fázisba kerülnek és veszítenek erősségükből, aminek következtében a haj a szokásosnál gyorsabban hullik ki.
De ha ez természetes folyamat, akkor vajon hogyan vehetjük fel a harcot az intenzív tavaszi hajhullás ellen?
Így tehetünk a tavaszi hajhullás ellen
1. Hajhullás ellen: kiegyensúlyozott étrend
A kiegyensúlyozott és tápanyagokban gazdag étrend az első lépés a haj regenerálódásához, a szezonális változások idején pedig ez még inkább érvényes. A vitaminok és ásványi anyagok erősebbé, ellenállóbbá és egészségesebbé teszik a hajkoronát, azon belül is a B-vitaminokkal tehetjük a legtöbbet a hajszerkezet javításáért.
A fejbőrt A- és C-vitamin szedésével tarthatjuk hidratáltan, melyek erőteljes antioxidánsok, emellett serkentik a véráramlást. Fogyasszunk továbbá sok folyadékot, zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat, hüvelyeseket és egészséges zsírokat.
2. Hajhullás ellen: szabályozó hajvágás
Az már régóta ismert, hogy hajvágással nem serkenthetjük hajunk növekedését, ám a szakértők szerint az úgynevezett szabályozó vágással megszüntethetjük a törékeny és sérült hajvégeket. Hajkoronánk így láthatóan egészségesebb és rendezettebb lesz, ráadásul a száraz hajvégek sem gyengítik tovább a megmaradt szálakat. Használjuk ki a tavaszi időszakot, és iktassunk be egy gyors vágást, hogy ezzel is növeljük a hajszerkezet ellenállóképességét.
3. Hajhullás ellen: speciális termékek
A tavaszi hajhullás időszakában érdemes egy kis extra törődést adni hajunknak, hiszen az évszakokkal hajunk igényei is megváltoznak. Egészítsük ki szokásos hajápolási rutinunkat speciális, lehetőleg természetes készítményekkel, melyek felgyorsítják a haj regenerálódását, és mérsékelik az intenzív hajhullást.
Az egészséges fejbőr az egészséges hajkorona alapja, tehát ennek fényében használjunk faggyúszabályozó, kifejezetten hajhullásra, gyenge hajszálakra készített stimuláló és ápoló termékeket. Ha egy mód van rá, kerüljük a túl forró hajápoló eszközöket, a hajvasalót, a sütővasat, és a szárító hőfoka mellett ügyeljünk rá, hogy zuhanyzáskor se forrázzuk le hajtöveinket.
4. Hajhullás ellen: serkentő masszázs
Az enyhe fejbőrmasszázs révén több oxigén jut a hajhagymákhoz, ami javíthatja a vérkeringést és segíthet a hajnövekedésben. Ez különösen létfontosságú azokon a területeken, ahol a haj kezdi a gyengülés jeleit mutatni.
Ha fokozni szeretnénk a hatást, akár minden fürdés vagy zuhanyzás alkalmával végigfuttathatjuk ujjainkat a fejbőrön, fenntartva az enyhe nyomást, körkörös mozdulatokkal haladva a fejtetőtől az oldalsó részekig. Akár a már említett serkentő készítményeket is felvihetjük ily módon a hajszálakra, így összeköthetjük a kellemeset a hasznossal.
5. Hajhullás ellen: Pihenés és stresszkezelés
A fejbőrmasszázs nem csupán a haj növekedésére lesz pozitív hatással, de enyhíti a feszültséget is, így relaxációnak sem utolsó. Ugyanis a stressz az egyik leggyakoribb oka a hajhullásnak, ilyenkor a test fokozott mennyiségű kortizolt termel, amely károsítja a hajhagymákat.
Tavaszi hajhullás esetén a masszázs mellett ezért érdemes más stresszoldó technikákat is alkalmazni. A meditáció, a hosszú séta, néhány energetizáló és pihentető jógagyakorlat támogatja a szervezetet, és így a telogén fázisba került hajat, mely könnyebben képes felvenni a harcot a tavaszi hajhullással szemben.
Szeretnél meditálni, de nem megy? Íme 3 ok, ami miatt valakinek nem való a meditáció, és 3 módszer, amivel helyettesíthető.
Kiemelt kép: Getty Images